Z Liberce odvezli věci pro běžence do tábora do Bělé pod Bezdězem.

Z Liberce odvezli věci pro běžence do tábora do Bělé pod Bezdězem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec pomáhá běžencům. Do tábora v Bělé zamířila dodávka plná oblečení

  • 22
Pytle napěchované oblečením, botami, ale i dětský kočárek, plínky, hračky, školní potřeby nebo káva. Hora humanitárních darů určených pro uprchlíky v utečeneckém táboře v Bělé pod Bezdězem překvapila i samotné organizátory sbírky.

Jsou jimi členové příležitostného libereckého spolku Jsme kamarádi a místních katolických farností.

Sbírku vyhlásili spontánně před blížící se zimou v týdnu od 7. do 13. září a na mysli měli především stovku tamních dětí. Uprchlíci, kterých je nyní v zařízení na sedm set, totiž nejsou připraveni na zimu.

„Sociální šatník má sice na starosti Farní charita Česká Lípa, za podobné sbírky jsme ale rádi. Po teplém oblečení je teď největší poptávka,“ zmínil Radim Prahl ze Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra, které tábor v Bělé spravuje.

V úterý stovky kilogramů pomoci musela do Bělé odvézt od ruprechtické fary dodávka s největším objemem ložného prostoru. Nakládání asi 17 kubíků zabralo zhruba dvě hodiny. Den před tím dary celé odpoledne dobrovolníci sváželi ze čtyř sběrných míst.

„Dá se říci, že ze všech míst jsme vybrali podobný počet darů. I když možná nejvíc nosili lidé oblečení a jiné věci na faru u kostela svatého Antonína. Tam jsme nemuseli jet víckrát jen díky tomu, že jsme měli velký nákladní vozík a mikrobus. Skutečně bylo nad naše očekávání, kolik toho lidé přinesli,“ neskrýval radost ze zájmu lidí o sbírku její spoluiniciátor Pavel Eliáš.

Lidé nosili i nové oblečení

Lidé jej prý překvapili i tím, že se nesnažili zbavovat starého a nepotřebného oblečení.

„Je tam spousta krásných kvalitních věcí. Oblečení je obecně vzato velmi slušné, někdy i zcela nové. Oblečení, co nebude moc upotřebitelné, je v menšině,“ přiblížil Pavel Eliáš. Hodně lidí podle něj nosilo také edukativní hračky, jako jsou kostky nebo nejrůznější hry.

Spolek se sbírkou oslovil také všechny liberecké školy. Nakonec se do ní zapojily Waldorfská škola v Turnově a Základní škola Na Výběžku z Liberce-Harcova.

„Odhaduji, že věcí bylo na šest kubíků. Zájem dětí od nejstarších po nejmenších byl velký. Našlo se hodně rodičů a dětí, co koupili úplně nové dary. Přišla za mnou dokonce skupinka dětí, která přinesla patnáct párů zcela nových manšestrových kalhot,“ vypočítal Tomáš Vágai, zástupce ředitelky Základní školy Na Výběžku.

Škola „zužitkuje“ ukončenou sbírku, do níž se zapojili její žáci, i při etické výchově. Součástí vyučování je ostatně už dnes i nynější uprchlická krize, s níž se Evropa potýká.

„S tématem uprchlictví intenzivně pracujeme. V občanské výchově otvíráme problematiku mezinárodního práva, v dějepise zase uprchlické vlny po světových válkách nebo po krizích v šestapadesátém v Maďarsku nebo šedesátém osmém u nás,“ zmínil zástupce Vágai.

„Pro tento školní rok to bude jedno ze stěžejních témat, kterým se budeme věnovat. Osobně si myslím, že půjde o trend, který bude jednadvacáté století charakterizovat,“ domnívá se Tomáš Vágai.