Miroslav Adamec se od dubna do října věnuje hotelu u Trosek.

Miroslav Adamec se od dubna do října věnuje hotelu u Trosek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jako scénárista vymyslel sitcom Hospoda. Inspiraci sbírá v hotelu Trosky

  • 2
Když vám bude v hotelu pod hradem Trosky prodávat zmrzlinu nebo nanuky vousatý muž, dejte si pozor, co říkáte. Jinak byste se mohli za nějakou dobu dostat do televize nebo do filmu. U mrazícího boxu se totiž sem tam pohybuje Miroslav Adamec, majitel hotelu Trosky a hlavně televizní a filmový scénárista.

Autor námětu a pilotního dílu kultovního sitcomu Hospoda, vánoční pohádky Škola princů, vodáckého seriálu Proč bychom se netopili nebo filmového 3D muzikálu V peřině bral i své „hoteliérské angažmá“ jako inspiraci.

„Když jsme před osmi lety se ženou do hotelu skočili rovnýma nohami, po prvních dnech jsem jí říkal: Když nic jiného, rok tady vydržíme a napíšu z toho komedii,“ říká devětapadesátiletý Adamec, předseda české Asociace režisérů a scenáristů.

„Teď už nemám zážitků jenom na jeden film, ale na dlouhý televizní seriál. Hosté ovšem ze seriálu nevyjdou moc dobře. Hodně z nich nám dělá radost, ale není málo ani těch, kvůli kterým vím, co je na práci v hotelu nejtěžší - nepřestat mít rád lidi.“

Hotel Trosky hodil Adamcovi „na hrb“ v roce 2008 jeho tatínek. Než aby ho rodina dál pronajímala, rozhodli se scénárista z Prahy se svou paní věnovat čas od dubna do října pohostinství. V hotelu se ukrývá 40 lůžek, do restaurace se i s letní terasou vejde až 250 lidí.

Střípky vypisuje na web

Adamec umisťuje na svůj web výňatky z příběhů, přimykajících se den co den k životu majitele i personálu. Předkládá důkazy, proč mu dělá někdy problémy, aby si udržel lásku k hostům.

Ukázka č. 1: Přijde host, chce pivo. „Máte Svijany?“ ptá se. Dozví se: „Ne, máme Gambrinus jedenáctku a Kozla desítku.“ Vzduchem třeskne objednávka: „Hm, tak já bych si dal ty Svijany.“

Ukázka č. 2: Přijde host, chce si koupit zmrzlinu nebo nanuka. Dostane informaci, že z vyobrazené nabídky jsou k mání zmrzliny a nanuky označené zelenou samolepkou. Leč šedivá barva patří odnepaměti praxi, zelená stromu života. Vlastně nezelená.

„Když chce zmrzlinu bez zeleného označení dopoledne první host, zůstáváte ještě trpělivý,“ tvrdí Adamec. „Ale když si zmrzlinu, která není zeleně označená, objednává navečer třicátý, jste na samém pokraji výbuchu.“
Adamec nabízí k rozluštění rovněž další hádanky, svázané s poskytováním pohostinských služeb.

Proč za sebou hosté nezhasínají na WC? Proč se netrefí papírovým ručníkem do koše a nechají ho válet na zemi? Proč nechají puštěnou vodu a odejdou? Proč paní neustále opakuje, že kuchař udělal vepřového vrabce z čínské konzervy, i když ji hoteliér zve do kuchyně, aby se podívala, z jakého masa kuchař vaří?

Aby obešli poplatek za WC, vymýšlejí zákazníci finty

Samostatnou kapitolu pak tvoří používání WC lidmi, kteří kolem hotelu jen procházejí a nic si neobjednají. Poplatek za tělesnou úlevu stanovil Adamec na 10 korun.

„Stojím u baru a pozoruju ty tance. Aby se lidi dostali na WC zadarmo, předstírají, že našli známého na zahrádce, že si přisednou, jenom si odskočí,“ prozrazuje Adamec.

„Dokonce si sednou, objednají, okamžitě si odskočí si na toaletu a pak zmizí. Číšník je pak hledá s plnými talíři na terase a nakonec odnáší jídlo s pocitem naprostého zmaru zpátky do kuchyně.“

Hotel a restaurace přinášejí rovněž maléry s personálem.

„Vždycky nakonec dáme dohromady tým lidí, který se dokáže o hosty postarat. Ale jejich výběr je někdy tragédie. Mezi lidmi od kumštu se najdou hysterky a hysterici, všichni zoufalí, zneuznaní, ale maximálně snaživí. Co se řekne, platí,“ tvrdí Adamec.

„Když se po půlroce, kdy necháváme hotel zavřený, přesuneme zpátky do pohostinství, nestačíme zírat! Třeba paní na úklid ze Semil přijela, převlékla několik peřin naruby, řekla, že je alergická na peří (péřové peřiny přitom vůbec nemáme) nahodila záchvat kašle, vzala si peníze, odjela domů a už se nikdy nevrátila.“

V hotelu vzniká seriál i pohádka

Jakmile Adamec v říjnu hotel zavře, věnuje se psaní. Pro Českou televizi připravuje seriál Poklady na čertových kamenech a vánoční pohádku pro rok 2017 Přání k mání. Pokračuje rovněž v cyklu dobrodružných knížek pro kluky Co vyprávěla myš. Na vysvětlenou - počítačová. Právě děti se Adamcovi postaraly v hotelu o jednu z početných chvilek, o nichž vypráví rád.

„Vidím oknem, že něco vytvářejí na ceduli před hotelem,“ podotýká hoteliér. „Vyběhnu na ně! Marinovaná pečená žebra mi umazáním háčku nad ž předělaly na marinovanou pečenou zebru. Naoko se zlobím, ale prominu. Dobrých fórů je přece tak málo.“