Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklepení Hitlerovy továrny okupuje mluvící robot nebo obří ženské lůno

  8:39aktualizováno  8:39
Redaktor MF DNES si exkluzivně prohlédl dokončované science centrum iQLANDIA. Ročně chce přilákat až 300 tisíc návštěvníků a může se tak stát dominantní atrakcí Liberce. Na jeho řádnou prohlídku ale potřebujete minimálně pět hodin. Máte totiž před sebou čtyři podlaží a přes čtyři sta důmyslných exponátů.

Vědecké centrum nabídne i jedno z nejmodernějších planetárií v republice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Výstavba centra za 380 milionů korun je po roce a půl u konce. V interiérech budovy napěchované nejmodernějšími technologiemi dodělávají týmy firem z celé republiky i Evropy expozice. První návštěvníci se dovnitř podívají 29. března.

"Lidé u nás najdou hravost jako v iQparku, ale zažijí exponáty na vysoké technické úrovni a odnesou si ještě víc vědomostí. Jsme přesvědčeni o tom, že je většina věcí ve science centru překvapí a zaujme," navnadil Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti iQLANDIA, která bude centrum provozovat.  

Fotogalerie

"Někteří možná až u nás pochopí, co se to vlastně učili ve škole a nebudou mít pocit, že se zároveň i vzdělávají."

V první fázi má podle představ autorů projektu do centra zavítat 250 tisíc lidí ročně, v budoucnu až 300 tisíc. Science centrum si tak dělá ambice stát se nejnavštěvovanější atrakcí Liberce.

Atrakce vyrostla na místě bývalé továrny Desta. Za druhé světové války se ve sklepeních vyráběly smrtonosné zbraně pro Hitlerovu armádu.

Humanoidní robot patří k nejdražším exponátům

Ve velké míře sází na nejnovější technologie, některé budou v České republice k vidění vůbec poprvé. Třeba humanoidní robot. Na jeho pořízení padly dva miliony korun a řadí se k nejdražším exponátům.

"Robot je s člověkem stojícím naproti schopen komunikovat. Snímá i jeho pohyby a napodobuje je. Servis nám bude zajišťovat firma přímo z Velké Británie," přiblížil Jiří Valášek, garant části věnované člověku.

Robot v sekci Člověk je patrně jediným objektem, kterého bude před zvědavými prsty návštěvníků chránit skleněná zábrana. Návštěvníci jej však budou moci ovládat pomocí tlačítek na panelu. U všech ostatních je zábavné vědecké řádění přímo žádoucí. Na stejném patře si lidé vyzkouší třeba laparoskopickou operaci, změří objem plic, sílu hlasu nebo otestují smysly.  

Obavy puritánů nejsou na místě, říkají v centru

Expozice Sexmisie bude na hony vzdálená všemu, na co jsou lidé na výstavách zvyklí. Vstoupí stylizovanými stehny ženy a ocitnou se v lůnu ženy. V relaxačním prostoru uslyší tlukot srdce a jednotlivá oddělení ukážou nejen početí člověka, porod, vývoj dítěte a dospívání, ale i sexuální odlišnosti, mýty v sexu nebo tabuizovaná témata.

Tuto část science centra už předem mnozí regionální politici odsuzovali, autoři ale krotí obavy puritánů. "Tato část výstavy patří k životu a nečekejte nic skandálního. Děti tu dostanou odpověď na otázky, kterým se rodiče vyhýbají nebo které se nedozví ve škole," zmínila manažerka marketingu Jana Pivoňková.

Na tvorbě této části spolupracovali autoři s dětským psychologem i známými českými sexuology. Ti doporučili omezit vstup pro děti do 10 let, do expozice mohou vstoupit jen v doprovodu rodičů.

Zcela ojedinělá je také interaktivní barevná fontána v přízemí. Vodní tance ovládají návštěvníci. Součástí je i vodní stěna, která dokáže z padající vody vykouzlit nejrůznější obrazce. "Obrázek je tvořen pouze vodou. Efekt vzniká díky přesnému naprogramování času průtoku vody. Nic podobného zatím v tuzemsku není," zmínil technický manažer centra Lubomír Jiruše.

Od jara do podzimu bude v provozu i venkovní část expozice Vodního světa se soustavou mlýnků, vodních kol nebo ručních čerpadel.

Simulátor vichřice nebo výcvik kosmonautů

Vyjmenovat všechny exponáty propojené s projekcemi a založené na interaktivnosti je jen těžko možné. Lidé si budou moci vyzkoušet namátkou simulátor zemětřesení, vichřice, zařízení pro výcvik kosmonautů, nižší gravitaci na měsíci. Návštěvníci je otestují v jednotlivých sekcích. Ty jsou věnované například přírodním procesům na planetě Zemi, podzemí planety nebo živlům.

Zaregistrovaní návštěvníci dostanou po návštěvě centra na osobní e-mail fotografie z momentů, kdy si zkoušeli některé exponáty. Obdrží také výsledky interaktivních testů.

Základní vstupné je pro dospělého 230 korun na celý den do všech expozic, dítě do 15 let, studenti, důchodci a handicapovaní zaplatí 120 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti do 15 let bude 590 korun na celý den.

Samotná stavba stála 260 milionů korun, expozice spolykaly 100 milionů korun. Včetně propagace, mezd odborného a realizačního týmu se projekt vyšplhal na 380 milionů. Hradila jej evropská dotace z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dvacet milionů platila společnost iQLANDIA.

Podle Pavla Coufala si současný iQpark na sebe vydělá zhruba z devadesáti procent. "Věříme, že stejnou měrou bude soběstačné také nové centrum," předjímá Coufal

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Najdete na iDNES.cz