Jan Korytář, nynější ekonomický náměstek libereckého primátora.

Jan Korytář, nynější ekonomický náměstek libereckého primátora. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Firma bojovníka proti korupci Korytáře udělala chyby v evropské zakázce

  • 9
Chyby v zakázce za 745 tisíc korun a nepořádek při hospodaření s evropskými a státními dotacemi. Takový je výsledek loňské ministerské kontroly ve sdružení Čmelák, jemuž šéfuje politik Jan Korytář. Problémy mu hrozí kvůli projektu na obnovu přírodní rozmanitosti v česko-saském pohraničí.

Předseda Změny a ekonomický náměstek libereckého primátora může přijít o pověst člověka, pro něhož jsou svaté průhledné zakázky a nemilosrdná kritika chyb při nakládání s dotacemi.

Korytář dělá předsedu Společnosti přátel přírody Čmelák, která obdržela od Evropské unie a ze státního rozpočtu skoro šest a půl milionu korun. Kontroloři z ministerstva financí odhalili při nakládání s vysokou dotací chyby a doporučili, aby Čmelák musel vrátit více než 300 tisíc korun.

Protokol z ministerského auditu získala MF DNES od Michaela Canova (Starostové), který vede s Korytářem a jeho Změnou dlouhodobé a vyostřené spory.

„Nejhorší je, že Čmelák udělal výběrové řízení na zakázku za tři čtvrtě milionu korun tak, aby ji mohl dát své dceřinné společnosti Obnova krajiny,“ tvrdí Canov. „Čmelák předem vyřadil ostatní uchazeče. Nešlo o chybu, ale o jasný úmysl.“

Uznávám, že jsme se dopustili chyb, říká Korytář

Korytář stavěl v minulých letech svou politickou kariéru také na útocích proti velkým zakázkám v Liberci. Napadal přestavbu historických lázní na Oblastní galerii, modernizaci plaveckého bazénu nebo přeměnu zchátralého kostela sv. Máří Magdalény na Centrum podpory a využití geotermální energie.

Korytář uznává, že u složitého evropského projektu se Čmelák dopustil chyb. „O žádný tunel na peníze ale nešlo,“ říká Korytář. „Abychom vůbec mohli projekt realizovat, musel si Čmelák vzít úvěr tři miliony korun a ručili jsme za něj osobním majetkem.“

Korytář upozornil na rozdíl mezi projektem Čmeláka a projekty, jež mu v minulosti tolik vadily. „Na zakázkách kritizuji především to, že jsou předražené a vydělávají na nich někteří politici,“ vysvětluje Korytář. „Nikdo ze Čmeláka se nechtěl na projektu obohatit, za což se mohu zaručit.“

Projekt na obnovu přírodní rozmanitosti v česko-saském pohraničí vytvořil Čmelák s německým partnerem Ostritz Stadt.

Do projektu patřilo vysazení jednoho tisíce stromů a stejného množství keřů, deset mezinárodních ekologických programů, zapojení škol a dobrovolníků do obnovy přírody, dvě konference, sedm exkurzí, čtyři studijní pobyty nebo výstava.

Dva zásadní přehmaty

Jak vyplývá z kontroly ministerstva financí, Korytářův Čmelák udělal při výběrovém řízení na dodávku stromů a keřů dva přehmaty. Výzva, v níž oslovil uchazeče, neobsahovala cenu zakázky. Čmelák u jednotlivých druhů stromů neuvedl, kolik jich bude.

„Uchazeči o zakázku kromě toho museli podat své cenové nabídky do výběrového řízení do 14. března 2012 - o šest dní dříve, než Čmelák upřesnil počet jednotlivých druhů stromů,“ upozorňuje Canov.

„I s Obnovou krajiny oslovil Čmelák čtyři firmy. Tři z nich nemohly cenovou nabídku předložit, protože jim scházely údaje o stromech. Vše věděla pouze Obnova krajiny, kterou Čmelák vlastnil a vlastní. Kupní smlouvu s Obnovou krajiny uzavřel Čmelák dokonce ještě před upřesněním počtu jednotlivých druhů stromů.“
Čmelák navíc přikoupil dalších 209 stromů. Na ně už neudělal vůbec žádné výběrové řízení a nechal na nich znovu vydělat svou „dceru“ - Obnovu krajiny.

Kontroloři navrhli loni v listopadu, aby Čmelák zaplatil kvůli přehmatům ve výběrovém řízení na zakázku jednu desetinu z její ceny - tedy 74 500 korun. Podle nich porušil smlouvu o poskytnutí dotace.

Pokuta Čmeláka citelně zasáhne

Čmelák se dopustil chyb rovněž při nakládání se získanou dotací. Nejdražší chyba se týká výměnného studijního pobytu. Pro Čmeláka ho zajišťovala společnost Krajina a zahrada. Její předsedkyní je Martina Burešová, spojená se Čmelákem.

Krajina a zahrada vyfakturovala Čmelákovi za pobyt více než 120 tisíc korun. Kontroloři navrhli, aby je Čmelák vrátil. Podle nich nepředložil průkazné doklady o ubytování, stravování a tlumočení na pobytu. Označili ho za službu, jež nepřidává cílům projektu hodnotu.

„Kontrola byla omezená kvůli nedostatečné přípravě požadovaných dokumentů,“ stojí v ministerské zprávě.

Canov označil problémy v projektu Čmeláka za „bordel“, jaký si při nakládání s dotacemi jen tak někdo nedovolí.

„Za chyby bude muset možná Čmelák zaplatit, což by nás hodně zasáhlo,“ shrnuje Korytář. „Proti výsledkům kontroly se ale chceme ještě odvolat.“