Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie na Liberecku hledá nového šéfa. Mluví se o příchodu Husáka

  8:26aktualizováno  8:26
Na Liberecku se spekuluje o tom, že novým ředitelem krajské policie bude bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Ten zatím spekulace nepotvrdil ani nevyvrátil. Post by ale podle svých slov neodmítl.

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Povede policisty na Liberecku? | foto:  Petr Topič, MAFRA

V souvislosti s jeho jménem se objevují spekulace nejen mezi policisty. "Mluví se tady o tom hodně," říkají liberečtí policisté. Na konci července odešel ze zdravotních důvodů dosavadní ředitel, plukovník Milan Franko. Jeho náměstek Ondřej Musil je zatím pověřen jeho dočasným zastupováním.

Kdo je Vladislav Husák?

Plukovník Vladislav Husák byl policejním prezidentem v letech 2005 až 2007. U policie už zastával nejrůznější funkce. Mimo jiné byl ředitelem ochranné služby pro ústavní činitele, vedl cizineckou policii nebo zastával post náměstka policejního prezidenta. Na tento post loni v červnu rezignoval. Dnes je vrchním radou oddělení vzdělávání personálního odboru policejního prezídia. Během působení Vladislava Husáka na postu policejního prezidenta začal platit nový služební zákon. Mnoho policistů z obav ze snížení platu a hodností od policie odešlo. Policistům vadilo i odebrání příplatků za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Média také psala o tom, že tři měsíce před vraždou Františka Mrázka měla policie podezření, že může dojít k podnikatelově likvidaci. Vedení policejního sboru prý ale varování nevěnovalo dostatečnou pozornost. To, že policisté věděli o plánu Mrázka zavraždit, se údajně zjistilo při bezpečnostní prověrce policejního prezidenta.

Policejní prezidium ale nového policejního šéfa intenzivně hledá. Praxe je taková, že se před výběrovým řízením místo nabídne jiným policejním důstojníkům, kteří splňují potřebná kritéria a nový šéf je jmenován. Jedním z kritérií nich je například stejná hodnost a platová třída.

"Do současné doby jsme měli několik žádostí o převedení na jiná služební místa ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident se s nimi seznamuje. Jakákoliv jména ale nebudeme komentovat," sdělila Zuzana Součková z tiskového odboru policejního prezidia.

Lhůta, do které musí být nový policejní ředitel, podle ní není dána. Nový ředitel tak může být znám třeba i v řádu několika dnů.

Husák byl policejní prezident i šéf cizinecké policie

Plukovník Vladislav Husák dnes působí u policie jako vrchní rada oddělení vzdělávání personálního odboru policejního prezidia.

"Žádnou konkrétní nabídku od pana policejního prezidenta v tuto chvíli nemám a nevím o tom, že by mě měl někdo do Liberce ustanovovat. Mohu se v podstatě jen domnívat," odpověděl na otázku, nakolik jsou spekulace o jeho chystaném příchodu do Liberce pravdivé.

Z jeho slov ale plyne, že by případnou nabídku postu krajského policejního ředitele přijal. "Jsou to místa, která jsou v tom nejvyšším vedení policie a tudíž velmi prestižní a velmi odpovědná. Neumím si moc představit situaci, že by někdo tato nabízená místa odmítal. Ať už v Liberci, Praze nebo Ostravě," řekl Vladislav Husák.

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák pochází ze středních Čech. U policie působil na různých pozicích. Mimo jiné byl ředitelem ochranné služby pro ústavní činitele, vedl cizineckou policii nebo zastával post náměstka policejního prezidenta. Na tento post loni v červnu rezignoval.

Ústecko i Liberecko ale zná podle svých slov velmi dobře. Před rokem, v době rasových nepokojů na Šluknovsku a Českolipsku, měl ještě jako náměstek policejního prezidenta tuto oblast na starosti.

Liberecký kraj znám velmi dobře, tvrdí Husák

"Myslím, že oblast znám velmi dobře. Rok jsem se jí věnoval, ať už to bylo ve spolupráci s místní policií, samosprávou nebo nevládními organizacemi. Není to ale žádný argument pro to, zda sem směřuji, nebo ne," přidal.

Obsazení funkce policejního ředitele běží podle zákona o služebním poměru. Zprvu se post nabídne policistům ve vyšších tarifních třídách. Takzvané nabídkové řízení právě běží. Pokud nikdo neuspěje nebo se nepřihlásí, proběhne výběrové řízení.

Během něj se zpravidla ustanoví komise. Ta pak sestaví pořadí uchazečů, které doporučí policejnímu prezidentovi.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Grafton Recruitment Praha
HR Administrátor / Personalista

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz