Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie na Liberecku hledá nového šéfa. Mluví se o příchodu Husáka

  8:26aktualizováno  8:26
Na Liberecku se spekuluje o tom, že novým ředitelem krajské policie bude bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Ten zatím spekulace nepotvrdil ani nevyvrátil. Post by ale podle svých slov neodmítl.

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák. Povede policisty na Liberecku? | foto:  Petr Topič, MAFRA

V souvislosti s jeho jménem se objevují spekulace nejen mezi policisty. "Mluví se tady o tom hodně," říkají liberečtí policisté. Na konci července odešel ze zdravotních důvodů dosavadní ředitel, plukovník Milan Franko. Jeho náměstek Ondřej Musil je zatím pověřen jeho dočasným zastupováním.

Kdo je Vladislav Husák?

Plukovník Vladislav Husák byl policejním prezidentem v letech 2005 až 2007. U policie už zastával nejrůznější funkce. Mimo jiné byl ředitelem ochranné služby pro ústavní činitele, vedl cizineckou policii nebo zastával post náměstka policejního prezidenta. Na tento post loni v červnu rezignoval. Dnes je vrchním radou oddělení vzdělávání personálního odboru policejního prezídia. Během působení Vladislava Husáka na postu policejního prezidenta začal platit nový služební zákon. Mnoho policistů z obav ze snížení platu a hodností od policie odešlo. Policistům vadilo i odebrání příplatků za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Média také psala o tom, že tři měsíce před vraždou Františka Mrázka měla policie podezření, že může dojít k podnikatelově likvidaci. Vedení policejního sboru prý ale varování nevěnovalo dostatečnou pozornost. To, že policisté věděli o plánu Mrázka zavraždit, se údajně zjistilo při bezpečnostní prověrce policejního prezidenta.

Policejní prezidium ale nového policejního šéfa intenzivně hledá. Praxe je taková, že se před výběrovým řízením místo nabídne jiným policejním důstojníkům, kteří splňují potřebná kritéria a nový šéf je jmenován. Jedním z kritérií nich je například stejná hodnost a platová třída.

"Do současné doby jsme měli několik žádostí o převedení na jiná služební místa ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident se s nimi seznamuje. Jakákoliv jména ale nebudeme komentovat," sdělila Zuzana Součková z tiskového odboru policejního prezidia.

Lhůta, do které musí být nový policejní ředitel, podle ní není dána. Nový ředitel tak může být znám třeba i v řádu několika dnů.

Husák byl policejní prezident i šéf cizinecké policie

Plukovník Vladislav Husák dnes působí u policie jako vrchní rada oddělení vzdělávání personálního odboru policejního prezidia.

"Žádnou konkrétní nabídku od pana policejního prezidenta v tuto chvíli nemám a nevím o tom, že by mě měl někdo do Liberce ustanovovat. Mohu se v podstatě jen domnívat," odpověděl na otázku, nakolik jsou spekulace o jeho chystaném příchodu do Liberce pravdivé.

Z jeho slov ale plyne, že by případnou nabídku postu krajského policejního ředitele přijal. "Jsou to místa, která jsou v tom nejvyšším vedení policie a tudíž velmi prestižní a velmi odpovědná. Neumím si moc představit situaci, že by někdo tato nabízená místa odmítal. Ať už v Liberci, Praze nebo Ostravě," řekl Vladislav Husák.

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák pochází ze středních Čech. U policie působil na různých pozicích. Mimo jiné byl ředitelem ochranné služby pro ústavní činitele, vedl cizineckou policii nebo zastával post náměstka policejního prezidenta. Na tento post loni v červnu rezignoval.

Ústecko i Liberecko ale zná podle svých slov velmi dobře. Před rokem, v době rasových nepokojů na Šluknovsku a Českolipsku, měl ještě jako náměstek policejního prezidenta tuto oblast na starosti.

Liberecký kraj znám velmi dobře, tvrdí Husák

"Myslím, že oblast znám velmi dobře. Rok jsem se jí věnoval, ať už to bylo ve spolupráci s místní policií, samosprávou nebo nevládními organizacemi. Není to ale žádný argument pro to, zda sem směřuji, nebo ne," přidal.

Obsazení funkce policejního ředitele běží podle zákona o služebním poměru. Zprvu se post nabídne policistům ve vyšších tarifních třídách. Takzvané nabídkové řízení právě běží. Pokud nikdo neuspěje nebo se nepřihlásí, proběhne výběrové řízení.

Během něj se zpravidla ustanoví komise. Ta pak sestaví pořadí uchazečů, které doporučí policejnímu prezidentovi.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Škola chce po dětech prázdné talíře. Váží, kolik jídla se nesnědlo

Školní jídelna v ZŠ Jabloňová v Liberci.

V Základní škole Dubá na Českolipsku se rozhodli, že už nebudou plýtvat jídlem. Děti totiž kuchařkám ve školní jídelně...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Muže z Křižan zasypala kukuřice, na místě zemřel

Geneticky upravená kukuřice

Kukuřičná siláž zasypala ve středu v podvečer muže, který v Křižanech na Liberecku pracoval v bioplynové stanici....

Najdete na iDNES.cz