Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Socialistický kulturák bez pravých úhlů možná bude chráněnou památkou

  17:30aktualizováno  17:30
Semilský kulturní dům postavený v roce 1979 patří mezi nejlepší a nejzachovalejší díla minulého režimu v Libereckém kraji. Nově by se proto mohl stát kulturní památkou. Žádost by památkářům měla přistát na stole do konce letošního roku.

Kulturní centrum Golf v Semilech. | foto: Město Semily

Dílo libereckého projektanta Pavla Švancera je i přes datum svého vzniku, rok 1979, považováno za architektonický skvost. Udivuje nejen jeho šestiboké řešení, ale dnes především zachované původní vybavení. A semilská radnice by ráda, kdyby se budova stála památkou.

„Netuším, jestli vůbec v zemi existuje podobně zachovaná stavba, včetně interiérů,“ zamýšlí se starosta Semil Jan Farský, který stojí za připravovanou žádostí o zápis do seznamu kulturních památek.

Architekt Pavel Švancer, spolupracovník autora libereckého vysílače na Ještědu Karla Hubáčka, navrhnul stavbu bez pravých úhlů už v roce 1972. Původní rozpočet zněl na 25 milionů, kdy textilní závod Kolora zaplatil 10 a odboráři 15 milionů. V akci „Zet“ vznikl ve své době mimořádně moderní a propracovaný kulturní stánek.

Do nádob v prvním patře se chytala dešťová voda

Po převratu v roce 1991 se stal majetkem státu, který do domu příliš neinvestoval. To už nesl jméno Golf. Teprve v roce 2003 připadl městu a to jej mohlo lépe udržovat.

„Možná ještě dnes si někdo pamatuje, že v prvním patře byly rozmístěné různé nádoby, do kterých se chytala voda, když pršelo,“ vzpomíná současný ředitel Lubomír Bartoš, na doby, kdy zanedbaný objekt město přebíralo od státu.

Hudební koncerty, divadlo, festivaly. Většina významných kulturních událostí posledních 35 let na Semilsku pravděpodobně prošla Golfem. „I já si ho cením, ale mám pocit, že jsem v Semilech jedna z mála. Pro některé to je pořád ta hrozná komunistická budova,“ zamýšlí se nad možným zápisem mezi památky šéfka semilského muzea Jana Farská Hájková.

„Pamatuji si ještě doby, kdy se na místo navezly první cihly, a stavba začala růst. A když tam dnes přijdete, máte pocit, jako byste tam seděli před třiceti lety,“ říká památkář městského úřadu v Semilech Roman Hedvičák, který v blízkosti semilského kulturáku vyrůstal.

Pojďmě ještě počkat, myslí si památkář

Ten zatím o možnosti zápisu poměrně mladé stavby pochybuje. „Budovy by měly mít pro zápis určitý časový odstup a měla by je alespoň trochu zhodnotit historie,“ zamýšlí se památkář.

O stavbu kulturního stánku na soutoku Olešky s Jizerou se zasloužil bývalý ředitel národního podniku Kolora. Z důvodu nedostatku peněz se začal stavět brigádnicky až dva roky po dokončení projektové dokumentace.

Podle dobových údajů z roku 1974 měly závody zajišťovat na stavbu dvacet brigádníků, společenské organizace a občanské výbory v sobotu dvacet, v neděli deset brigádníků.

Stavba a její vybavení bylo dokončováno až do posledních hodin před slavnostním otevřením. Semilský Golf má i své dvojče. Nachází se v Doksech a také slouží kultuře.

Kromě Kulturního centra Golf dnes v Semilech usilují o zapsání dalších staveb. Patří mezi ně první elektrické krematorium ve střední Evropě nebo budova Husova sboru pod nádražím.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Cyklista cestou do práce vyfotil vlka, jak si odnáší zabité sele divočáka

Mladý vlk si v tlamě nese ulovené sele divokého prasete.

Nevšední zážitek si z lesa nedaleko Doks odnesl zdejší fotograf Jiří Rejn. Cestu mu zkřížil mladý vlk, který si zrovna...

Najdete na iDNES.cz