Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

  11:35aktualizováno  11:35
Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského rodáka, po němž se stezka jmenuje.

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Město chce koupit od církve pozemky, jejichž součástí je Riegrova a Kamenického stezka v údolí Jizery, a postarat se o to, aby vyhledávaná turistická atrakce byla pro návštěvníky bezpečnější. Jednání s církví podle starostky Leny Mlejnkové trvala dva roky.

Pokud zastupitelstvo čtyřapůlmilionovou transakci schválí, ocitne se stezka v majetku města. Semily tak budou moci například žádat o dotace. Ty mohou pomoci dostat stezku do lepšího stavu, než v jakém je dnes.

Město počítá s kácením

„Věřím, že zastupitelé nakonec na koupi kývnou. Pro nás je to zásadní věc. Stezka je zcela mimořádná jak pro přijíždějící turisty, tak pro místní, s městem je spojená. Bohužel ale není v dobrém stavu. Naposledy byla Riegrova stezka tři měsíce zavřená, protože tam popadaly stromy. Vlastníkovi trvalo dlouho, než se o to postaral,“ zmínila starostka Semil Lena Mlejnková.

Lidé například na stezku nemohli po loňské říjnové vichřici Herwart, kdy průchod zatarasily popadané stromy. V nepřístupném terénu bylo obtížné dřevo odstranit. Vedení města do budoucna počítá s větším kácením, při kterém by padly nebezpečné stromy. Chce také návštěvníkům otevřít nové výhledy.

„Věřím, že pokud se podaří dostat stezku do majetku města, postaráme se o ni lépe navzdory všem obtížím,“ doplnila starostka Mlejnková.

Na stezce přibudou lavičky, zlepší se přístupy

Semilští radní zároveň počítají s vybudováním lepšího zázemí pro návštěvníky. Na stezce přibudou lavičky, zlepšit se mají přístupy. Pokud stezka připadne městu, počítají radní hlavně s tím, že stezku lépe zabezpečí.

 V těžko přístupných terénech musejí čas od času zasahovat záchranáři. Naposledy loni v srpnu, kdy se stal večerní výlet málem osudným otci s dítětem. Dítě spadlo ze stezky nedaleko místa zvaného Böhmova vyhlídka.

Asistovat musela lezecká skupina semilských profesionálních hasičů a jejich dobrovolní kolegové. Otec ani dítě sice nespadli do vody, ale zůstali na hraně skály. Záchranáři s pomocí evakuačního trojúhelníku dostali dítě zpět na cestu a poté jej ve speciálních nosítkách přenesli do sanitky přistavené v Bítouchově. Otec se dostal nahoru sám za asistence hasičského lezce.

Město chce získat stezku také v souvislosti s 200. výročím narození politika a spoluzakladatele Národní (staročeské) strany Františka Ladislava Riegra, po němž se cesta jmenuje. Ve městě nese Riegrovo jméno také náměstí nebo základní škola. Vzpomínkové akce na významného rodáka běží po celý rok. V příštím roce si Semily připomenou výročí, kdy Riegrovu stezku navštívil Tomáš Garrigue Masaryk.

Pěší Riegrova stezka měří 3,5 kilometru a vine se údolím Jizery ze Semil do Podspálova. Lidem slouží od roku 1909. Stezka je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely. Nad řekou také vede sedm metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Najdete na iDNES.cz