Nejstarší studentka liberecké univerzity, šestaosmdesátiletá Marie Vojtěchová,

Nejstarší studentka liberecké univerzity, šestaosmdesátiletá Marie Vojtěchová, zvládá dva jazyky. | foto: TU Liberec

Senioři v Liberci studují malbu i spinning, nejstarší žačce je 86 let

  • 1
Technická univerzita v Liberci připravila pro seniory na příští akademický rok nové obory takzvané univerzity třetího věku. Nově přibylo například studium kreativní češtiny, Přemyslovců, spinningu pro seniory nebo například dějin Francie, které se budou přednášet ve francouzštině. Liberecká univerzita takto nabízí 47 kurzů.

Univerzita třetího věku působí na liberecké univerzitě od roku 1998. Mohou na ní studovat lidé od 50 let, kteří mají vzdělání ukončené alespoň maturitou. Nabízí například kurzy výpočetní techniky, historie, kresby a malby, komunikace či digitální fotografie nebo psychologie.

Tradičně velký zájem mají studenti univerzity třetího věku o jazyky - na prvním místě je angličtina, slušně zaplněný je ale také kurz francouzského jazyka. Ten spolu s více než desítkou spolužáků navštěvuje i nejstarší studentka Technické univerzity - šestaosmdesátiletá Marie Vojtěchová.

"Nechci sedět doma u televize a jíst buchty. Francouzštinu studuji proto, že se mi líbí. Ještě ale chodím na angličtinu. Dneska, kdo neumí anglicky, tak jako by ani nebyl člověkem. Musím se snažit jít s dobou," říká studentka.

Touha po vzdělání ale není jediným důvodem, proč každý týden usedá do univerzitních lavic. "Je tady skvělá parta a mám tady hodně kamarádů. Tykáme si, oslovujeme se jménem, občas zajdeme na kafíčko. Kluci i děvčata jsou moc prima. Zkrátka jako ve škole. I ten vzduch je tady nějak víc svěží než jinde," usmívá se.

Studenti francouzštiny si znalosti ověří v Provence

Stejné nadšení sdílejí i její spolužačky. Jednasedmdesátiletá Věra Kratochvílová je sice začátečnice, ale tvrdí, že francouzština se stala její láskou.

"Krásně zní, pan učitel je Francouz, mluví na nás jen francouzsky a my se moc snažíme mu rozumět. Je to příjemné procvičování mozku," říká s tím, že si příští rok přibere ještě dějiny Francie.

Nadšení studentů - seniorů se přenáší i na lektora Jeroma Boyona z katedry románských jazyků.

"Učím je moc rád. Jsou v mnohém lepší než mladí studenti. Studují s neobyčejnou pílí, baví se při tom a mají nelíčenu radost, když se domluví. To si ostatně mohou vyzkoušet při našich každoročních zájezdech do Francie," říká lektor s tím, že letos si pojedou ověřit získané jazykové znalosti do Provence.