Nejlidnatější liberecké sídliště je zase o něco krásnější. Za 56 milionů

  8:00aktualizováno  8:00
Pryč s šedou panelovou bezútěšností a rezavými prolézačkami z dob krále Klacka! Nejlidnatější liberecké sídliště, osmnáctitisícová Rochlice, se proměnilo do krásy. V uplynulých dvou letech sem město Liberec investovalo desítky milionů korun do vylepšení okolí domů; nyní je hotovo.

Nové jsou nyní na nejlidnatějším libereckém sídlišti nejen vozovky, chodníky a veřejné osvětlení, ale také hřiště pro děti a dospělé. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z vlastních peněz by to vše ale město nedokázalo; čerstvě odhalená stříbřitá cedulka v bloku mezi několika domy hrdě hlásá, že na zlidštění sídliště se podílela Evropská unie.

"Projekt, nazvaný Revitalizace Rochlice, byl doposud nejrozsáhlejší stavební akcí města na sídlišti," uvedl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin, který si nenechal ve středu ujít možnost projít s kohortou dalších lokálních politiků a zástupců těch, kdož se na pracích podíleli, vernisáží dokončeného díla.

Adrenalin na laně i ping-pong

Sídliště Rochlice

Rochlice vznikla již  na konci 13. století. Ke skutečnému rozmachu obce došlo v 19. století během průmyslové revoluce, kdy byla Rochlice jedním z nejdůležitějších průmyslových center Liberecka. Obec se roku 1908 stala městem s vlastním znakem a v roce 1939 byla připojena k Liberci. Po skončení druhé světové války až do sedmdesátých let se počet obyvatel pohyboval kolem 4000. K prudkému nárůstu pak došlo během mohutné panelové výstavby.

Nové atrakce na sídlišti Rochlice

Opravdu to v Rochlici prokouklo. Vysazené keře a stromky, upravené cestičky a hlavně spousta lákadel pro mladé: hřiště, lanové i kovové prolézačky a bludiště, všemožné atrakce a klouzačky - nechybí tu dokonce ani pingpongové stoly.

Mezi paneláky, jejichž zateplené stěny září sytě oranžovou fasádou, mohou děti krom jiného využít svému věku přiměřené adrenalinové atrakce - jízdy vzduchem po pneumatice, upevněné na zavěšeném laně nad zemí.

"V rámci celého projektu jsme vylepšili přes osmatřicet tisíc metrů čtverečných veřejných prostranství. Během akce se nám navíc podařilo ušetřit. Celkové náklady se vyšplhaly na pouhých čtyřicet pět a půl milionu oproti původním třiaosmdesáti milionům," pochlubil se Martin.

V další části sídliště se pak podařilo srazit původně plánovanou cenu 20 milionů na deset a půl.

Na sídliště se pomalu stěhují rodiny s dětmi

Předseda rochlického osadního výboru Oldřich Jeníček neskrývá potěšení. "Před rekonstrukcí tady byl velký problém prodat byt. A teď se jen ve vchodě, kde bydlím, prodalo pět bytů. Je vidět, že lidé zde chtějí bydlet. Stěhují se sem třeba rodiny s dětmi," říká s pohledem upřeným na prolézačky, ověšené výskající omladinou. "Vidí totiž, že je tady pro děti spousta věcí - a zadarmo."

Je něco, co předsedu osadního výboru v Rochlici pálí, netěší, rmoutí? "Nevychovanost dětí, která však pramení od rodičů. Podívejte se, tady všude byly osazené krásné keře," stýská si a ukazuje na cestičku-zkratku, vydupanou do hlíny.

Při polidšťování sídliště nezapomnělo město ani na motoristy; o zdejších problémech s parkováním kvůli nedostatku místa se vyprávěly legendy. Vyrostl tu parkovací dům, v Burianově ulici vzniklo čtyřicet nových parkovacích míst a nyní se nově dá odstavit automobil i po straně Dobiášovy ulice.

Kriminalita se sídlišti ale nevyhýbá

Právě zde touto úpravou přibylo dalších čtyřiaosmdesát nových míst k zaparkování: řidiči mohou parkovat podélně po obou stranách dolní části této ulice u Zeleného Údolí.

Nad tím, aby bylo v Rochlici bezpečno, bdí městská policie. Její kamery stráží i nová dětská hřiště.

"Nejčastěji na sídlišti dochází k drobné kriminalitě jako jsou krádeže, poškozování vchodových dveří a schránek u paneláků, k porušování veřejného pořádku, krádežím aut či domácímu násilí," uvedl ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Hercům ani divákům už nebude horko, v libereckém divadle vymění topení

Poslední rekonstrukce divadla proběhla v 80. letech.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci čekají perné chvilky. Nepůjde však o zkoušení žádné náročné hry, baletu ani opery....

V práci to je jiné, říká záchranář, který ve svém volnu oživil chlapce

Jan Nevřela pomohl v létě zachránit život dvanáctiletému chlapci, který se...

Několik pracovníků záchranné služby si v pondělí odneslo ocenění za svoji činnost. Jeden z nich zachránil život...

Najdete na iDNES.cz