Nejlidnatější liberecké sídliště je zase o něco krásnější. Za 56 milionů

  8:00aktualizováno  8:00
Pryč s šedou panelovou bezútěšností a rezavými prolézačkami z dob krále Klacka! Nejlidnatější liberecké sídliště, osmnáctitisícová Rochlice, se proměnilo do krásy. V uplynulých dvou letech sem město Liberec investovalo desítky milionů korun do vylepšení okolí domů; nyní je hotovo.

Nové jsou nyní na nejlidnatějším libereckém sídlišti nejen vozovky, chodníky a veřejné osvětlení, ale také hřiště pro děti a dospělé. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z vlastních peněz by to vše ale město nedokázalo; čerstvě odhalená stříbřitá cedulka v bloku mezi několika domy hrdě hlásá, že na zlidštění sídliště se podílela Evropská unie.

"Projekt, nazvaný Revitalizace Rochlice, byl doposud nejrozsáhlejší stavební akcí města na sídlišti," uvedl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin, který si nenechal ve středu ujít možnost projít s kohortou dalších lokálních politiků a zástupců těch, kdož se na pracích podíleli, vernisáží dokončeného díla.

Adrenalin na laně i ping-pong

Sídliště Rochlice

Rochlice vznikla již  na konci 13. století. Ke skutečnému rozmachu obce došlo v 19. století během průmyslové revoluce, kdy byla Rochlice jedním z nejdůležitějších průmyslových center Liberecka. Obec se roku 1908 stala městem s vlastním znakem a v roce 1939 byla připojena k Liberci. Po skončení druhé světové války až do sedmdesátých let se počet obyvatel pohyboval kolem 4000. K prudkému nárůstu pak došlo během mohutné panelové výstavby.

Nové atrakce na sídlišti Rochlice

Opravdu to v Rochlici prokouklo. Vysazené keře a stromky, upravené cestičky a hlavně spousta lákadel pro mladé: hřiště, lanové i kovové prolézačky a bludiště, všemožné atrakce a klouzačky - nechybí tu dokonce ani pingpongové stoly.

Mezi paneláky, jejichž zateplené stěny září sytě oranžovou fasádou, mohou děti krom jiného využít svému věku přiměřené adrenalinové atrakce - jízdy vzduchem po pneumatice, upevněné na zavěšeném laně nad zemí.

"V rámci celého projektu jsme vylepšili přes osmatřicet tisíc metrů čtverečných veřejných prostranství. Během akce se nám navíc podařilo ušetřit. Celkové náklady se vyšplhaly na pouhých čtyřicet pět a půl milionu oproti původním třiaosmdesáti milionům," pochlubil se Martin.

V další části sídliště se pak podařilo srazit původně plánovanou cenu 20 milionů na deset a půl.

Na sídliště se pomalu stěhují rodiny s dětmi

Předseda rochlického osadního výboru Oldřich Jeníček neskrývá potěšení. "Před rekonstrukcí tady byl velký problém prodat byt. A teď se jen ve vchodě, kde bydlím, prodalo pět bytů. Je vidět, že lidé zde chtějí bydlet. Stěhují se sem třeba rodiny s dětmi," říká s pohledem upřeným na prolézačky, ověšené výskající omladinou. "Vidí totiž, že je tady pro děti spousta věcí - a zadarmo."

Je něco, co předsedu osadního výboru v Rochlici pálí, netěší, rmoutí? "Nevychovanost dětí, která však pramení od rodičů. Podívejte se, tady všude byly osazené krásné keře," stýská si a ukazuje na cestičku-zkratku, vydupanou do hlíny.

Při polidšťování sídliště nezapomnělo město ani na motoristy; o zdejších problémech s parkováním kvůli nedostatku místa se vyprávěly legendy. Vyrostl tu parkovací dům, v Burianově ulici vzniklo čtyřicet nových parkovacích míst a nyní se nově dá odstavit automobil i po straně Dobiášovy ulice.

Kriminalita se sídlišti ale nevyhýbá

Právě zde touto úpravou přibylo dalších čtyřiaosmdesát nových míst k zaparkování: řidiči mohou parkovat podélně po obou stranách dolní části této ulice u Zeleného Údolí.

Nad tím, aby bylo v Rochlici bezpečno, bdí městská policie. Její kamery stráží i nová dětská hřiště.

"Nejčastěji na sídlišti dochází k drobné kriminalitě jako jsou krádeže, poškozování vchodových dveří a schránek u paneláků, k porušování veřejného pořádku, krádežím aut či domácímu násilí," uvedl ředitel městské policie Ladislav Krajčík.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Soud znovu projednává případ mužů, kteří polili benzinem údajné zloděje

Obžalovaní vycházejí z jednací síně Krajského soudu v Liberci. V popředí Tomáš...

Krajský soud v Liberci už podruhé projednává případ čtyř mužů z Jablonecka, kteří jsou obžalovaní z toho, že násilně...

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Na místě dřevěné rozhledny sežrané hmyzem vyrůstá ocelová nástupkyně

Nová stavba v nadmořské výšce 637 metrů bude mít na rozdíl od své předchůdkyně...

Na Císařském kameni ve Vratislavicích vyrůstá nová rozhledna. Nahradí původní dřevěnou, kterou před dvěma měsíci kvůli...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz