Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vězně kopali a mučili vařící vodou, za šikanu zůstanou déle za mřížemi

  11:56aktualizováno  11:56
Soud potrestal drsný případ šikany ve věznici. Dvěma násilníkům výrazně prodloužil pobyt za mřížemi. Dva obžalovaní (dnes 21 a 25 let) se ve Vazební věznici v Liberci snažili ovlivnit svědeckou výpověď třetího vězně. Sáhli k násilí a nechutným praktikám.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stalo se to v říjnu 2016 ve vazební cele. Násilí podle obžaloby trvalo zhruba devět hodin. Teprve pak se bitému a ponižovanému vězni podařilo pomocí tísňového hlásiče přivolat příslušníka vězeňské služby.

„Poškozený utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně hřbetu ruky oboustranně a pohmoždění levého stehna. Musel se déle než týden léčit,“ přiblížil zranění poškozeného liberecký státní zástupce Miroslav Mareš.

Policie nejprve případ vyšetřovala jako přečin ublížení na zdraví. Později jej ale překvalifikovala i jako zločin vydírání se zbraní.

Údery, kopy i pomočení hlavy

Cynismus obou násilníků spočíval mimo jiné v tom, že spoluvězně ve vazební cele nutili, aby si vybral z fyzických trestů dva, které mu nejvíc vyhovují. Když poškozený volil úder do obličeje, inkasoval od spoluvězňů úder do tváře a kop do nohy.

Když jej druhý agresor kopal kolenem do stehna, musel poškozený své tělo natočit tak, aby se agresor trefil co nejsnadněji. Poté mu vařící vodou polili ruce. Mučený vězeň přitom nesměl ucuknout ani zakřičet.

Aby usnadnili splnění podmínek, přivázali mu spoluvězni jednu ruku ke kohoutku a do úst si mohl vložit ručník. Donutili ho také strčit hlavu do záchodové mísy a pomočili mu ji. Ponižování a násilí vyvrcholilo tím, že poškozeného nutili jíst ovesné vločky smíchané s exkrementy.

Věznice: Šikana se nedá stoprocentně minimalizovat

Oba obžalované shledal soud vinnými ze zločinu vydírání a z přečinu ublížení na zdraví. Případ je už pravomocný, odvolání obou obžalovaných soud zamítl.

Odsouzení si tak za násilí ve věznici odsedí za mřížemi 5 a 6 let. Mladšímu obžalovanému soud uložil souhrnný trest šesti let – byl mu zpřísněn dvouletý trest uložený již dříve. Starší pachatel dostal úhrnný trest pěti let.

„U našeho soudu se spíše jedná o méně častý případ,“ zmínil mluvčí Okresního soudu v Liberci Přemysl Pechlát.

I podle mluvčí Vazební věznice v Liberci Radky Šmucrové šlo o ojedinělou kauzu.

„Už u přijetí sestavujeme anamnézu, tipujeme pravděpodobné pachatele násilí nebo oběti. Samozřejmostí je, že by se neměli dostat k sobě do cely. Ty lidi postupně hodnotíme a sledujeme. Šikana se ale nikdy nedá stoprocentně minimalizovat. Do hlavy těm lidem nevidíme,“ řekla Šmucrová.

Ne všechny případy se daří odhalit a prokázat

Během roku podle ní řeší věznice šikanu v jednotkách případů. Mluvčí připustila, že ne všechny případy se daří odhalit a prokázat.

„Rozhodně ale neevidujeme nárůst případů agresivity mezi vězněnými. Dokonce jsme zaznamenali mírný pokles,“ dodala mluvčí.

„Zaměstnanci věznice vytipovávají vězně, kteří by mohli být objektem násilí, například odsouzení s nižší hmotností. U nich se pravidelně provádí lékařská prohlídka, aby se zjistilo, jestli vězněná osoba nenese stopy po fyzickém násilí. Vytipováváni jsou i možní agresoři,“ zdůraznila mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová.

I rýnovická věznice zaznamenala letos v porovnání s loňských rokem pokles zjištěných případů násilí.

„Tento stav lze přičíst mimo jiné na vrub vysoké zaměstnanosti odsouzených,“ řekla Králová. Každé poranění, případně fyzické násilí podle ní věznice eviduje a prošetřuje.

„Pokud se násilí mezi vězněnými osobami prokáže, viník je vždy kázeňsky potrestán, popřípadě se dostane před soud,“ uvedla Králová.

„Pokud se nejedná o viditelné zranění a poškozený, či svědci události, věc nenahlásí, může se stát, že se zaměstnanci o konfliktu mezi odsouzenými nedozvědí,“ připustila mluvčí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz