Liberečtí úředníci nestihli požádat o dotace, stavba silnice se odkládá

  11:53aktualizováno  11:53
Termín výstavby nové silnice v centru Liberce takzvané Nové Pastýřské se znovu odsouvá. Radnice totiž dosud nepodala žádost o evropské dotace.

Liberecká radnice. | foto: Liberecký kraj

„Pevně věřím, že tuto novou spojnici, která ulehčí přetíženému centru města, začneme stavět v roce 2018. Půjde o zcela nové dopravní napojení, díky kterému se řidiči dostanou ze Sokolské ulice na Tržní náměstí. Už nebudou muset jezdit kolem hlavní pošty a divadla F. X. Šaldy,“ sliboval loni primátor Tibor Batthyány (dříve hnutí ANO).

Odbor hlavního architekta nedodal potřebný dokument

Tak hladce to ale nakonec nepůjde. Novou silnici letos určitě stavět nezačnou. Chybí peníze. Odhadem přijde nový tah ze Sokolské k plaveckému bazénu na šedesát milionů korun.

„Protože vlastní zdroje na to nemáme, budeme žádat o evropské dotace,“ uvedl před rokem Batthyány.

Žádnou žádost ale úředníci zatím nepodali. Podle náměstka primátora Jana Korytáře za to může úřednický šlendrián.

„Všechno už bylo připraveno na podání žádosti. Bohužel, odbor hlavního architekta nedodal poslední potřebný dokument, aby žádost byla kompletní. A to ani po urgenci. Tudíž odbor správy majetku nemohl o evropské dotace zažádat. Je to o to horší, že jde o opomenutí našeho vlastního radničního odboru. Že nám to nezdržel nikdo z venku,“ okomentoval Korytář.

Z bývalého hřiště záchytné parkoviště

Nová Pastýřská přitom podle dopravních expertů v Liberci citelně chybí. Dnes je Pastýřská ulice zaslepená, končí malým svahem pod Tržním náměstím. Ve studii, která už je hotová, se až k městskému bazénu a obchodnímu centru Albert vine nová 562 metrů dlouhá silnice.

Součástí projektu je i výstavba nového záchytného parkoviště pro 96 aut a také pro autobusy v prostoru bývalého škvárového hřiště za budovou policie. Už teď tam auta parkují, je to však jen provizorní řešení. Díky novému tahu by se pak z Rumjancevovy ulice, kde dnes proudí tisíce aut, měla stát ulice vedlejší, o něco klidnější.

I když liberečtí úředníci žádost o evropské dotace nestihli v zamýšleném termínu podat, neznamená to, že je vše ztraceno.

„Na parkoviště už máme vydáno územní řízení, stejně jako na celou novou komunikaci. Letos by se také měly uskutečnit opravy inženýrských sítí, které jsou pod povrchem. To bude v režii Severočeské vodárenské společnosti. Bez toho by se nová silnice stejně nedala stavět,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku David Novotný.

Plány leží na radnici téměř dvacet let

Stavební práce na vlastní silnici by pak podle Novotného mohly začít příští rok. Plány na Novou Pastýřskou přitom na radnici leží už téměř dvacet let. Kvůli silnici nechalo město před lety zbourat pod mostem u Krajské vědecké knihovny objekt ubytovny.

Pozemek bude totiž zapotřebí pro plánovanou křižovatku Sokolská - Pastýřská. Zda bude mít podobu kruhového objezdu, nebo tam budou jen semafory, zatím projektanti řeší.

Poměrně výrazný dopad pak bude mít nová silnice na podobu Tržního náměstí. Momentálně je to spíš jedno velké parkoviště. S novou silnicí ale parkovací místa ubudou.

Studie počítá také se třemi protihlukovými stěnami, které mají ochránit domy na Tržním náměstí před zvýšeným provozem. Složitý terén si také vyžádá výstavbu dvou opěrných zdí.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Starostům v Liberci čtyřkoalice stále nevychází, osloveným hnutím vadí ODS

Jaromír Baxa se nedávno stal předsedou představenstva technických služeb. Jako...

Ani napotřetí nekývlo uskupení Liberec otevřený lidem na účast v koalici, ve které bude figurovat i ODS. Je tak zřejmé,...

Škoda, že to neuvidí pan prezident, směje se nové divadelní hře Polách

Nová inscenace Šaldova divadla Klíčovou dírkou.

Za zdi blázince nechá nahlédnout návštěvníky libereckého Šaldova divadla nová komedie Klíčovou dírkou, kterou napsal...

Na místě dřevěné rozhledny sežrané hmyzem vyrůstá ocelová nástupkyně

Nová stavba v nadmořské výšce 637 metrů bude mít na rozdíl od své předchůdkyně...

Na Císařském kameni ve Vratislavicích vyrůstá nová rozhledna. Nahradí původní dřevěnou, kterou před dvěma měsíci kvůli...

Najdete na iDNES.cz