Liberečtí úředníci nestihli požádat o dotace, stavba silnice se odkládá

  11:53aktualizováno  11:53
Termín výstavby nové silnice v centru Liberce takzvané Nové Pastýřské se znovu odsouvá. Radnice totiž dosud nepodala žádost o evropské dotace.

Liberecká radnice. | foto: Liberecký kraj

„Pevně věřím, že tuto novou spojnici, která ulehčí přetíženému centru města, začneme stavět v roce 2018. Půjde o zcela nové dopravní napojení, díky kterému se řidiči dostanou ze Sokolské ulice na Tržní náměstí. Už nebudou muset jezdit kolem hlavní pošty a divadla F. X. Šaldy,“ sliboval loni primátor Tibor Batthyány (dříve hnutí ANO).

Odbor hlavního architekta nedodal potřebný dokument

Tak hladce to ale nakonec nepůjde. Novou silnici letos určitě stavět nezačnou. Chybí peníze. Odhadem přijde nový tah ze Sokolské k plaveckému bazénu na šedesát milionů korun.

„Protože vlastní zdroje na to nemáme, budeme žádat o evropské dotace,“ uvedl před rokem Batthyány.

Žádnou žádost ale úředníci zatím nepodali. Podle náměstka primátora Jana Korytáře za to může úřednický šlendrián.

„Všechno už bylo připraveno na podání žádosti. Bohužel, odbor hlavního architekta nedodal poslední potřebný dokument, aby žádost byla kompletní. A to ani po urgenci. Tudíž odbor správy majetku nemohl o evropské dotace zažádat. Je to o to horší, že jde o opomenutí našeho vlastního radničního odboru. Že nám to nezdržel nikdo z venku,“ okomentoval Korytář.

Z bývalého hřiště záchytné parkoviště

Nová Pastýřská přitom podle dopravních expertů v Liberci citelně chybí. Dnes je Pastýřská ulice zaslepená, končí malým svahem pod Tržním náměstím. Ve studii, která už je hotová, se až k městskému bazénu a obchodnímu centru Albert vine nová 562 metrů dlouhá silnice.

Součástí projektu je i výstavba nového záchytného parkoviště pro 96 aut a také pro autobusy v prostoru bývalého škvárového hřiště za budovou policie. Už teď tam auta parkují, je to však jen provizorní řešení. Díky novému tahu by se pak z Rumjancevovy ulice, kde dnes proudí tisíce aut, měla stát ulice vedlejší, o něco klidnější.

I když liberečtí úředníci žádost o evropské dotace nestihli v zamýšleném termínu podat, neznamená to, že je vše ztraceno.

„Na parkoviště už máme vydáno územní řízení, stejně jako na celou novou komunikaci. Letos by se také měly uskutečnit opravy inženýrských sítí, které jsou pod povrchem. To bude v režii Severočeské vodárenské společnosti. Bez toho by se nová silnice stejně nedala stavět,“ uvedl vedoucí odboru správy majetku David Novotný.

Plány leží na radnici téměř dvacet let

Stavební práce na vlastní silnici by pak podle Novotného mohly začít příští rok. Plány na Novou Pastýřskou přitom na radnici leží už téměř dvacet let. Kvůli silnici nechalo město před lety zbourat pod mostem u Krajské vědecké knihovny objekt ubytovny.

Pozemek bude totiž zapotřebí pro plánovanou křižovatku Sokolská - Pastýřská. Zda bude mít podobu kruhového objezdu, nebo tam budou jen semafory, zatím projektanti řeší.

Poměrně výrazný dopad pak bude mít nová silnice na podobu Tržního náměstí. Momentálně je to spíš jedno velké parkoviště. S novou silnicí ale parkovací místa ubudou.

Studie počítá také se třemi protihlukovými stěnami, které mají ochránit domy na Tržním náměstí před zvýšeným provozem. Složitý terén si také vyžádá výstavbu dvou opěrných zdí.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Tak masivní otravu nepamatuji, říká šéf ARO ke kauze pacientů z Frýdlantu

Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice Dušan...

Na konci listopadu museli lékaři z liberecké nemocnice přijmout najednou osm pacientů z frýdlantské nemocnice. Všichni...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz