Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojka Liberce s Jabloncem bude v novém, zmizí nebezpečné zatáčky

  14:57aktualizováno  14:57
Řidiči se konečně dočkají zahájení stavby rychlejšího a bezpečnějšího spojení Liberce s Jabloncem. Přeložku začnou silničáři připravovat na podzim. Hotová by měla být v roce 2017, zmizí s ní mimo jiné nebezpečné zatáčky.

Silnice na Jablonec bude do tří let rovná. | foto: Petra Laurin, 5plus2.cz

"Odbor dopravy nám dá do konce dubna stavební povolení," potvrzuje ředitel libereckého Ředitelství silnic a dálnic Josef Jeníček.

Vydáním předběžného oznámení podle něj začala veřejná soutěž na zhotovitele stavby. "Při nekonfliktním průběhu soutěže podepíšeme včas smlouvu a ještě letos zahájíme přípravné práce," upřesnil.

Nejdříve přípravy

Letos by se měly přichystat především přístupy ke stavbě, což bude znamenat kácení lesa a demolici čtyř domů. Peníze na stavbu dostanou silničáři od státu. Provoz na komunikaci počáteční práce neomezí, s úplnou uzavírkou se počítá až později. "A to hlavně kvůli právě probíhající rekonstrukci tramvaje, " dodal Jeníček.

Vlastní výstavba přeložky bude trvat déle než dva roky a přijde na 555 milionů korun. Auta by po komfortní silnici měla začít jezdit v červnu 2017.

Rovně po mostech

Stavba se rozdělí do tří etap. Povede od Kunratické a skončí v ulici Československé armády v Rýnovicích. Nový úsek silnice, který bude dlouhý dva tisíce šest set metrů, povede většinou po pravé straně té původní ve směru od Liberce do Jablonce. Bude mít také víc než osm set metrů dlouhý stoupací pruh směrem k Jablonci.

Součástí stavby budou tři křižovatky, které zajistí spojení do stávající zástavby, v Lukášově vznikne okružní křižovatka. Dělníci postaví i chodníky a podchod v Kunraticích.

Počítá se i se dvěma mosty přes údolí a obnovenou autobusovou točnou u firmy Novoplastik. Před Jabloncem se trasa napřímí a povede mimo stávající serpentiny volným terénem, přes louky, pastviny a les. Chráněných lokalit Jizerských hor se ale stavba nikde nedotýká.

Nové spojení Liberce a Jablonce se chystalo od osmdesátých let minulého století. Silnice měla začínat na dnešní třídě Milady Horákové naproti teplárně, ale stavět se nikdy nezačala. Nový koncept se objevil v roce 1990, stavba se ale kvůli nedostatku peněz stále odkládala.

Silnice bez zatáček zrychlí spojení nejen mezi Libercem a Jabloncem, ale pohodlněji se bude cestovat lidem ze severozápadních Čech do Krkonoš. Na úzké klikaté silnici motoristé častokrát havarují. "Problémy tam dělají hlavně kamiony, jen když se mají vytočit, musejí několikrát najet a couvat, a silnici kolikrát ucpou," říká Zdeněk Horác, který mezi oběma městy denně jezdí do práce.

Na silnici jsou připravené dopravní značky zakazující vjezd kamionů. Jsou ale zalepené. "Je to pro případ, abychom při havárii nebo nepřízni počasí zvládli situaci. Kamiony by tam pak nesměly," uvedl dopravní policista.

Kamiony musí přes Rádlo

 V takovém případě by musely kamiony přes Rádlo. Tudy mají jezdit i po dobu opravy tramvajové trati přes Vratislavice. "Trasu přes Rádelský mlýn jsme vyznačili svislým značením," říká vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje Jan Čáp.

Uzavírka pro nákladní automobily na silnici přes Vratislavice potrvá do konce letošního roku. Na silnici je kvůli rekonstrukci tramvajové trati na několika místech ve Vratislavicích a také v Jablonci provoz svedený na polovinu vozovky. Dopravu regulují značky nebo kyvadlově semafory.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Najdete na iDNES.cz