Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letos budou lidé v Libereckém kraji rychleji jezdit a důstojněji umírat

  8:38aktualizováno  8:38
Liberecký kraj stojí na prahu rušného roku. Během něj začnou jeho obyvatelům sloužit nová silnice, železnice, čistička vody i továrna. Nabídka služeb se rozroste o hospic či domov důchodců, fungovat bude i nový varovný protipovodňový systém.

Trasa nové silnice z Jablonce nad Nisou do Liberce. | foto: MAFRA

Jablonec nad Nisou: nová silnice
Na jaře začne stavba toužebně očekávané silniční spojky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Vlastní výstavba přeložky bude trvat déle než dva roky a přijde na 555 milionů korun.

Stavba se rozdělí do tří etap. Povede od Kunratické a skončí v ulici Československé armády v Rýnovicích. Nový úsek silnice, který bude dlouhý dva tisíce šest set metrů, povede většinou po pravé straně té původní ve směru od Liberce do Jablonce.

Bude mít také víc než osm set metrů dlouhý stoupací pruh směrem k Jablonci. Auta by po komfortní silnici měla začít jezdit v červnu 2017.

Jablonec nad Nisou: domov důchodců
V letošním roce začne fungovat nový domov pro seniory nedaleko jablonecké přehrady v jedné z budov zkrachovalé Bižuterie. Jde o projekt majitele firmy Jablotron a mecenáše Dalibora Dědka.

Ten počítá s tím, že za bydlení v něm budou senioři platit, nechce na nich však vydělávat. Proto do nákladů nezahrne ani počáteční investice, cena by měla být stejná jako ve státních zařízeních.

Nepůjde přitom o klasický domov důchodců. „Neříkáme tomu ani tak. Chceme seniory začlenit, nikoliv vyčlenit. Spíše to bude penzion na více než bydlení,“ dodal Dědek. I proto jedno patro obsadí startovací byty pro mladé, aby docházelo k prolínání generací.

Ralsko: nová továrna
Devadesát až sto lidí najde práci v nové továrně, která rozjede letos výrobu v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Vybuduje ji turnovský výrobce autodílů KV Final.

„Do budoucna tu bude pracovat až tři sta lidí,“ doplnil majitel společnosti Oldřich Vlček.

Hrádek nad Nisou: opravené ulice
Na spoustu novinek se v novém roce mohou těšit obyvatelé Hrádku.

„Ani v letošním roce se v našem městě nebude zdražovat teplo z městské výtopny,“ ubezpečil na Facebooku starosta Josef Horinka.

I v roce 2015 pro zlepšení žití připravují spoustu dalších projektů. „Ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí připravujeme další rekonstrukce ulic, například Na Příkopech, Pod Ovčím kopcem, Slunečné nebo Zahradní. Dál budeme zvelebovat městské hřbitovy, nezapomeneme na zeleň, mateřské a základní školy, ani na domy s pečovatelkou službou. Prostě a jednoduše, žádné flákání.“

Liberec: hospic
Důstojné místo k umírání konečně naleznou obyvatelé kraje v Liberci.

V areálu bývalého kojeneckého ústavu v ulici U Sirotčince se rodí hospic, který by měl začít sloužit v polovině roku. Kromě rekonstrukce domu projekt počítá i s dostavbou dvou nových křídel.

Po dostavbě má mít hospic 28 lůžek. Budovu sirotčince i s pozemky v hodnotě 23 milionů korun věnovalo kraji město Liberec.

Lidé mohou na vybavení hospice přispívat ve sbírce ne nepodobné té, díky níž stojí Národní divadlo. Její soudobá obdoba nese symbolický název Hospic sobě.

„Potřebujeme ručníky, prostěradla, lůžkoviny, závěsy, ale i třeba vozíky, WC židle a další potřebné věci. Budeme vděční za každou pomoc,“ řekla Taťána Janoušková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Hospicové péče svaté Zdislavy.

Turnov: úpravy Střelnice
V Turnově bude dál pokračovat velká akce, kterou je stavba sportovního a rekreačního areálu v Maškově zahradě. Krom toho má dojít na opravu sportovního hřiště u gymnázia, opravy bytů, postavení městské kompostárny či opravy chodníků a ulic.

„Plánujeme též drobné opravy dětských hřišť a hřbitovů, nové turistické zázemí na parkovišti pod Valdštejnem, oprava sportovního hřiště v Mašově, úpravy Střelnice, a když bude dotace, možná i umělou trávu pro fotbal a další drobnosti,“ dodal starosta Turnova Tomáš Hocke.

Jablonec nad Jizerou: čistírna vody
Jablonec nad Jizerou čekají v příštím roce především dvě zásadní investice. Tou vůbec nejdůležitější je stavba nové čistírny odpadních vod a s tím souvisejícího kanalizačního přivaděče za bezmála 30 milionů.

„Mimoto bude do plného provozu uveden projekt, který jsme uchystali společně se sousední obcí Poniklá, a sice varovný protipovodňový systém, jehož dosah pokrývá díky rádiovým hlásičům celá území našich obcí - včetně horských částí. Tento projekt se vyšplhal na čtyři miliony,“ uvedl starosta Miroslav Kubát.

Jablonecko: oprava trati
Dalšími kroky, například sanací skal nebo rekonstrukcí stanice Velké Hamry, bude pokračovat obří investiční akce Správy železniční dopravní cesty, kterou je rekonstrukce trati z Liberce do Tanvaldu.

Dojde také na výstavbu nových nástupišť v Liberci a Jablonci nad Nisou. Celou trať bude na dálku řídit dispečer z Liberce.

Obnovou projdou i přejezdy, do kterých zasáhnou úpravy železničního svršku a spodku. Na ostatních přibude zabezpečovací technika. Plynulejší dopravu v zimě zajistí ohřívané výhybky.

Jilemnice: oprava radniční věže
Ani v Jilemnici nebude v nadcházejícím roce nuda. „Proběhne oprava dožilé dřevěné konstrukce věže radnice včetně opravy fasády. Rozšíříme svoz bioodpadu a opravíme další most přes Jizerku či Jilemku. Také vybudujeme přechod pro chodce v Hrabačově při ústí ulice Hanče a Vrbaty na Krkonošskou,“ vypočítala starostka Jana Čechová.

Harrachov: odpady zdarma
V roce 2015 vstupuje v platnost nová vyhláška o svozu komunálního odpadu, díky níž budou trvale žijící obyvatelé Harrachova mít svoz odpadu zdarma.

„V průběhu příštího roku dojde k zateplení a výměně oken v základní škole. Dojde také k rekonstrukci rozvodů v takzvaném domě seniorů. Chystáme se dokončit rekonstrukci chodníků od autobusového nádraží do centra a zahájíme rekonstrukci veřejného osvětlení v Rýžovišti,“ zmínila starostka Eva Zbrojová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz