Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O singltrek pod Smrkem zuří boj. Na spory doplatí nejspíš cyklisté

  8:37aktualizováno  8:37
Autor nápadu a držitel loga Singltreku pod Smrkem Tomáš Kvasnička podal trestní oznámení pro zneužití ochranné známky a podvod na ředitele stejnojmenné obecně prospěšné společnosti a zároveň radního Nového Města pod Smrkem Lukáše Novotného.

Singltrek pod Smrkem nabízí cyklistům příjemný a bezpečný zážitek z jízdy v přírodě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Trestnímu oznámení čelí i starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. "Hrozí vytunelování projektu, který zablokuje budoucnost singltreku. To, co jsme přinesli, je nejúspěšnější projekt na Frýdlantsku a každý si teď z něj chce něco urvat," říká Tomáš Kvasnička, někdejší šéf České mountainbikové asociace, který přišel s myšlenkou vybudování dnes úspěšných stezek a projektoval je.

Současnému magnetu pro tisíce bikerů z celé země věnoval osm let života. Má také zaregistrovanou ochrannou známku Singltrek pro celou Evropskou unii.

Obecně prospěšná společnost jako provozovatel stezek nemá na grafiku licenci. Podle Kvasničky tak hrozí dokonce přejmenování singltreku.

Kvasnička provozuje oficiální nástupní místo u koupaliště v Novém Městě pod Smrkem s občerstvením nebo půjčovnou kol.

A nyní napadá otevření nástupního místa s půjčovnou kol U Kyselky, které provozuje ředitel obecně prospěšné společnosti Lukáš Novotný.

Na počátku budování stezek sice fungovalo jako dočasný nástupní bod, radní ale koupil pozemky a rozjel byznys. Podle Kvasničky krok nekonzultoval se správní radou organizace.

Je jejím ředitelem a tím je podle Kvasničky i ve střetu zájmů. Na singltreku totiž sám podniká a ničí dosavadní jednotnost projektu.

"V zakládací listině má obecně prospěšná společnost Singltrek pod Smrkem mimo jiné za cíl zachování jednotnosti této destinace. Ředitel ale nadřazuje vlastní obchodní zájmy nad zájmy společnosti, již vede," upozorňuje Kvasnička.

"Kvasnička terorizuje zakladatele i okolní podnikatele"

Ředitel společnosti ale vidí celou věc zcela opačně. "Stáváme se svědky toho, jak se soukromý subjekt snaží ovládnout projekt vybudovaný z veřejných prostředků ČR a EU, centralizovat moc a profitovat na něm. Činí tak i na základě ochranné známky, kterou mu spoluzakladatelé umožnili registrovat," kontruje ředitel o.p.s a podnikatel Lukáš Novotný.

Jak říká, díky známce se Tomáš Kvasnička snaží terorizovat nejen okolní podnikající subjekty, ale i právě zakladatele samotné, sdružené ve společnosti udržující stezky.

Za rukojmí si podle něj bere samotné bikery. Mnozí jsou prý znechucení. "Jde jim především o zážitek z jízdy a kvalitní služby. Právě tyto neustále se opakující výpady přispívají k nastolení takzvané 'blbé nálady' a vážně ohrožují budoucnost samotného projektu," napsal MF DNES Lukáš Novotný.

Na jaře vznikne dokonce třetí nástupní místo. Otevře je 10. května město Lázně Libverda.

"Také nás bude pan Kvasnička napadat, že jsme nějak porušili integritu celku?," ptá se starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. "Nebo že já, jako starosta, protože to bude obecní nástupní místo, z toho mám profit?"

Také Pospíšil se ohrazuje proti nařčení, že narušuje jednotnost projektu. "Integrita projektu je, když všichni spolupracující partneři táhnou za jeden provaz. Jsme připraveni se jasně podílet na správě a údržbě finančně. Ale problém je v tom, že pan Kvasnička jako vlastník ochranné známky nás k tomu nepustí," zmínil starosta Pospíšil.

Na spory patrně doplatí cyklisté. Kvalita bude podle Kvasničky na duplicitních nástupních místech znát.

"Do stezek jsme vložili kvalitu a nadále potřebují kvalitní péči. S tou ale bude problém. Místní političtí podnikavci budou o stezky pečovat druhořadým způsobem a jsou schopni celý projekt pohřbít. Jen aby na něm vydobyli své dílčí zájmy. Tito pánové dělají z jedinečného projektu Kocourkov," obává se Kvasnička.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz