Singltrekové stezky, které vedou v lesích na Frýdlantsku, rozšířili o dalších

Singltrekové stezky, které vedou v lesích na Frýdlantsku, rozšířili o dalších 43 kilometrů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Singltrekové stezky se rozrostly, cyklisté po nich mohou až do Polska

  • 2
Singltrekové stezky v lesích na Frýdlantsku jsou delší o 43 kilometrů. Cyklisté mohou dojet po lesních cestách až do sousedního Polska. První singltrekové kilometry se zde pro bikery otevřely v květnu 2010. Na příští jaro je naplánováno otevření dalšího cyklistického okruhu.

"Česko-polský Singltrek pod Smrkem neboli síť rekreačních stezek pro cyklisty v lesích našeho kraje je ojedinělý nejen v Čechách, ale také v Evropě," přiblížil Ludvík Řičář, ředitel krajského ředitelství Lesy ČR.

Singltrek

Singltrek je úzká přírodní stezka projektovaná a budovaná dle speciální metodiky. Vlní se mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce.

Respektuje tak lesní prostředí. To, co singltrek odlišuje od ostatních pěšinek, je přesný způsob jeho budování, který navazuje na umění předků.

Podobné stezky totiž vznikaly například již před stovkou let při prvorepublikovém rozmachu turistického hnutí. Singltrek je však nově přizpůsoben pro využití cyklisty.

Stezky, které rozdělili podle různého stupně obtížnosti, jsou vhodné pro zkušené bikery i pro aktivní důchodce nebo i děti. Na část tratí mohou vyrazit i vozíčkáři.

"Stupně obtížnosti jsou rozdělené stejně jako na sjezdovkách. Od modré po černou. Cyklista nebo biker musí počítat s tím, že pokud na silnicích ujede čtyřicet kilometrů, tak na Singltreku o polovinu méně," řekl Jan Pospíšil z Občanského sdružení Singltrek.

Zraněným pomohou sloupy s čísly

Výhodou je také to, že převážná většina stezek je jednosměrných a cyklista se může plně věnovat své jízdě. Jede po úzkých lesních stezkách přizpůsobených pro kolo. Než vyrazí do terénu, měl by zvážit svoje síly.

"Loni se stalo na stezkách pouze pět vážnějších úrazů, a to u zkušených bikerů. Šlo většinou o nějaké pohmožděniny," uvedl Pospíšil s tím, že bezpečnost zajišťuje Horská služba. "Navíc na trasách jsou sloupy s čísly. Podle nich zraněný může navigovat zdravotníky," dodal Pospíšil.

Sportovci se na unikátní trasy dostanou zatím ze čtyřech míst. První nástupní místo je u přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem, dále v Lázních Libverda, u Obřího sudu nebo Spálené hospody, která je kousek od Kyselky.

Mapa singltrekových tras

Ti, kteří chtějí projet celých 60 kilometrů, musejí si vzít s sebou občanský průkaz a být pojištění do zahraničí, 21 kilometrů se totiž nachází na polském území. "V rámci druhé etapy vzniklo v Polsku 22 kilometrů nových tratí," poznamenal Řičář.

Stezky přivedou více turistů

Druhou etapou stezek však projekt nekončí. Lesy ČR společně s občanským sdružením již nyní plánují rozšířit šedesátikilometrové trasy o dalších 13 kilometrů. Ty budou otevřené na jaře příštího roku. Třetí etapa se vine po hřebeni mezi Hejnicemi a Lázněmi Libverda.

Singltrekové stezky také vítají starostové na Frýdlantsku. Slibují si od nich větší návštěvnost regionu. "Je to velká příležitost, aby se na Frýdlantsko vrátil cestovní ruch," dodal starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Podle něj ale už nyní přivedly jedinečné stezky do regionu více turistů. "Singltrekové stezky v Jizerských horách využilo odhadem patnáct až třicet tisíc turistů," doplnil Ramzer.