Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci zklamat desetitisíce skautů, říká poslanec a skaut Farský

  6:45aktualizováno  6:45
Za skautskými přezdívkami se skrývají turnovský starosta Tomáš Hocke a poslanec Jan Farský. Přátelé z Junáka je oslovují Podkováku a Baghíro.

Turnovský starosta Tomáš Hocke je vůdcem skautského střediska Štika. | foto: www.nezavislyblok.cz

Politika se v uplynulých pětadvaceti letech stala častokrát symbolem bezbřehé korupce, nízkých úskoků, zákulisních piklů a sobecké bezectnosti. Skautské zákony obsahují pojmy jako pravdomluvnost, čistota myšlenek, slov i skutků nebo pomoc jiným. Hocke i Farský nicméně tvrdí, že se skauting dá s politikou spojit, aniž by člověk utrpěl morální újmu.

„Když jsem šel do vysoké politiky, slyšel jsem z mnoha stran, že je to špína. Ale skautské zásady mě z politiky nevyloučily, ba naopak,“ říká Farský. „Pomohly mě, abych nezabředl do polotemných holportů (poznámka redakce - do kořistnických nebo jiných akcí pochybných partiček). Díky skautským zásadám jsem zůstal svobodný a nikdo mi nemůže nic přikazovat.“

Skauti přísahají, že budou věrně sloužit pravdě a lásce v každé době, pomáhat bližním tělem i duší a zachovávat skautské zákony.

Hocke ani Farský nepatří mezi řadové skauty. Turnovský starosta je ve městě vůdce skautského střediska Štika, poslanec Sněmovny Farský dělá v Semilech vůdce skautského střediska Varta.

Vážím si pravdomluvnosti a kamarádství, říká starosta

„Nejvíce si vážím pravdomluvnosti, kamarádství, smyslu pro fair - play a týmovou práci, která představuje protiklad dnešního světa, založeném na individuálním úspěchu,“ tvrdí Hocke.

„Skauting pro mě znamená životní styl. Dává mi šanci, abych byl mladým lidem průvodcem životem, učil je, že není jedno, co se děje kolem nich, že společnost nemůže žít za ploty a nadávat tam. Práce ve skautu mě nabíjí energií, kterou na radnici opravdu potřebuji. “

Farského stále provázejí obavy, aby jeho angažmá v politice neublížilo skautskému hnutí. „Kdybych zklamal, poškodil bych všech padesát pět tisíc skautů v republice,“ upozorňuje.

„V Semilech jsem se skauty domluvený, že by mně okamžitě řekli, kdyby ve mně viděli nějaký problém. Samozřejmě, že na skautské tábory a do další práce partajní věci nezatahuji.“

Vysoké funkce v politice a ve skautském hnutí Hockeho hodně zaměstnávají. „Skauti se mnou musí mít velkou trpělivost, protože chci být samozřejmě i doma u svých tří dětí a manželky,“ prozrazuje turnovský starosta.

Turnovská Štika je třetí největší skautská skupina v Česku

„U ní se naštěstí setkávám s vysokým stupněm pochopení. Ve skautu jsme se seznámili.“

Turnovská Štika sdružuje 340 skautů, což z ní dělá třetí největší skautskou skupinu v Česku. Schází se v ní předškoláci, ale i devadesátiletí veteráni.

„Na nedávných oslavách sto let skautingu v Turnově jsme na atletickém stadionu vytvořili obrazec, v němž se drželi za ruce skauti podle svého věku,“ podotýká Hocke.

„Když se dívám do historie, obdivuji lidi, kteří po roce 1989 Junáka zase obnovili. V pětapadesáti šedesáti letech, skoro bez peněz, nastartovali vlastně z ničeho novou vlnu skautingu. Bez jejich vkladu bychom sto let neslavili. Někteří z nich s námi ještě stále zatloukají hřebíky, když stavíme tábory.“

Hocke si velmi cení skautů, kteří bojovali za svobodnou republiku během druhé světové války i v dobách komunistické hrůzovlády.

Skauty zabíjeli nacisté a komunisté je posílali do lágrů

„Bylo strašné, když je zavírali a zabíjeli nacisté. Ale ještě horší bylo, když je v padesátých letech minulého století posílali do lágrů čeští komunisté, lidé z jednoho národa,“ vysvětluje Hocke.

Semilská skupina Varta se skládá ze 174 skautů a skautek. „Je nás dvakrát tolik než před pěti lety,“ uvádí Farský. „Říkám si, že se mi snad daří netahat do skautu politiku. V opačném případě by dětí nejspíše ubývalo.“

Junáka zakázal dvakrát komunistický režim a jednou nacisté. Vadili jim demokratické principy při výchově skautů. V Turnově přišel o své klubovny a veškerý majetek.

Na dokreslenou - v roce 1939 i v roce 1950, tedy za vlády hitlerovské Třetí říše a komunistické totality, se poslední tábory turnovských skautů odehrávaly ve Veselé.

Komunističtí diktátoři tam přikázali stany zbourat, což se seběhlo během několika hodin. Německé gestapo nechalo tábor alespoň doběhnout do konce.

Velký úkol pro turnovské skauty

V Turnově nyní skauti stojí před velkým úkolem - sehnat peníze na nákup pozemků pod svou základnou na Ostrově. Jejich cena je více než 2,2 milionu korun. Na začátku června jim scházelo zhruba devadesát tisíc korun.

„Na transparentní účet našeho střediska přispělo hodně lidí. Od jednoho sponzora tam přišlo dokonce sto tisíc korun, ale vážíme si také stokorunových darů od malých dětí, “ konstatuje Hocke.

A jak vlastně přišel ke své přezdívce Podkovák? „Vedl jsem oddíl Mustangů a měl jsem být tím, kdo je má krotit,“ říká Hocke.

Farského skautské jméno Baghíra pochází od černého leoparda z Kiplingovy Knihy džunglí. „Skautské přezdívky nám naštěstí zůstávají, i když už dávno nejsme tak pružní jako leopardi,“ dodává Farský.

Ve Sněmovně reprezentují junáka i další politici. Ke skautům se řadí její předseda Jan Hamáček a místopředseda Petr Gazdík.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Autu začalo od vadného motoru hořet, řidič nadýchal přes čtyři promile

Řidič se snažil plameny zdolat nejprve sám pomocí hasicích přístrojů, ale...

V Jablonci nad Nisou v pátek ráno hasiči likvidovali požár auta, které začalo hořet kvůli vadnému motoru. Když se poté...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz