Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechci zklamat desetitisíce skautů, říká poslanec a skaut Farský

  6:45aktualizováno  6:45
Za skautskými přezdívkami se skrývají turnovský starosta Tomáš Hocke a poslanec Jan Farský. Přátelé z Junáka je oslovují Podkováku a Baghíro.

Turnovský starosta Tomáš Hocke je vůdcem skautského střediska Štika. | foto: www.nezavislyblok.cz

Politika se v uplynulých pětadvaceti letech stala častokrát symbolem bezbřehé korupce, nízkých úskoků, zákulisních piklů a sobecké bezectnosti. Skautské zákony obsahují pojmy jako pravdomluvnost, čistota myšlenek, slov i skutků nebo pomoc jiným. Hocke i Farský nicméně tvrdí, že se skauting dá s politikou spojit, aniž by člověk utrpěl morální újmu.

„Když jsem šel do vysoké politiky, slyšel jsem z mnoha stran, že je to špína. Ale skautské zásady mě z politiky nevyloučily, ba naopak,“ říká Farský. „Pomohly mě, abych nezabředl do polotemných holportů (poznámka redakce - do kořistnických nebo jiných akcí pochybných partiček). Díky skautským zásadám jsem zůstal svobodný a nikdo mi nemůže nic přikazovat.“

Skauti přísahají, že budou věrně sloužit pravdě a lásce v každé době, pomáhat bližním tělem i duší a zachovávat skautské zákony.

Hocke ani Farský nepatří mezi řadové skauty. Turnovský starosta je ve městě vůdce skautského střediska Štika, poslanec Sněmovny Farský dělá v Semilech vůdce skautského střediska Varta.

Vážím si pravdomluvnosti a kamarádství, říká starosta

„Nejvíce si vážím pravdomluvnosti, kamarádství, smyslu pro fair - play a týmovou práci, která představuje protiklad dnešního světa, založeném na individuálním úspěchu,“ tvrdí Hocke.

„Skauting pro mě znamená životní styl. Dává mi šanci, abych byl mladým lidem průvodcem životem, učil je, že není jedno, co se děje kolem nich, že společnost nemůže žít za ploty a nadávat tam. Práce ve skautu mě nabíjí energií, kterou na radnici opravdu potřebuji. “

Farského stále provázejí obavy, aby jeho angažmá v politice neublížilo skautskému hnutí. „Kdybych zklamal, poškodil bych všech padesát pět tisíc skautů v republice,“ upozorňuje.

„V Semilech jsem se skauty domluvený, že by mně okamžitě řekli, kdyby ve mně viděli nějaký problém. Samozřejmě, že na skautské tábory a do další práce partajní věci nezatahuji.“

Vysoké funkce v politice a ve skautském hnutí Hockeho hodně zaměstnávají. „Skauti se mnou musí mít velkou trpělivost, protože chci být samozřejmě i doma u svých tří dětí a manželky,“ prozrazuje turnovský starosta.

Turnovská Štika je třetí největší skautská skupina v Česku

„U ní se naštěstí setkávám s vysokým stupněm pochopení. Ve skautu jsme se seznámili.“

Turnovská Štika sdružuje 340 skautů, což z ní dělá třetí největší skautskou skupinu v Česku. Schází se v ní předškoláci, ale i devadesátiletí veteráni.

„Na nedávných oslavách sto let skautingu v Turnově jsme na atletickém stadionu vytvořili obrazec, v němž se drželi za ruce skauti podle svého věku,“ podotýká Hocke.

„Když se dívám do historie, obdivuji lidi, kteří po roce 1989 Junáka zase obnovili. V pětapadesáti šedesáti letech, skoro bez peněz, nastartovali vlastně z ničeho novou vlnu skautingu. Bez jejich vkladu bychom sto let neslavili. Někteří z nich s námi ještě stále zatloukají hřebíky, když stavíme tábory.“

Hocke si velmi cení skautů, kteří bojovali za svobodnou republiku během druhé světové války i v dobách komunistické hrůzovlády.

Skauty zabíjeli nacisté a komunisté je posílali do lágrů

„Bylo strašné, když je zavírali a zabíjeli nacisté. Ale ještě horší bylo, když je v padesátých letech minulého století posílali do lágrů čeští komunisté, lidé z jednoho národa,“ vysvětluje Hocke.

Semilská skupina Varta se skládá ze 174 skautů a skautek. „Je nás dvakrát tolik než před pěti lety,“ uvádí Farský. „Říkám si, že se mi snad daří netahat do skautu politiku. V opačném případě by dětí nejspíše ubývalo.“

Junáka zakázal dvakrát komunistický režim a jednou nacisté. Vadili jim demokratické principy při výchově skautů. V Turnově přišel o své klubovny a veškerý majetek.

Na dokreslenou - v roce 1939 i v roce 1950, tedy za vlády hitlerovské Třetí říše a komunistické totality, se poslední tábory turnovských skautů odehrávaly ve Veselé.

Komunističtí diktátoři tam přikázali stany zbourat, což se seběhlo během několika hodin. Německé gestapo nechalo tábor alespoň doběhnout do konce.

Velký úkol pro turnovské skauty

V Turnově nyní skauti stojí před velkým úkolem - sehnat peníze na nákup pozemků pod svou základnou na Ostrově. Jejich cena je více než 2,2 milionu korun. Na začátku června jim scházelo zhruba devadesát tisíc korun.

„Na transparentní účet našeho střediska přispělo hodně lidí. Od jednoho sponzora tam přišlo dokonce sto tisíc korun, ale vážíme si také stokorunových darů od malých dětí, “ konstatuje Hocke.

A jak vlastně přišel ke své přezdívce Podkovák? „Vedl jsem oddíl Mustangů a měl jsem být tím, kdo je má krotit,“ říká Hocke.

Farského skautské jméno Baghíra pochází od černého leoparda z Kiplingovy Knihy džunglí. „Skautské přezdívky nám naštěstí zůstávají, i když už dávno nejsme tak pružní jako leopardi,“ dodává Farský.

Ve Sněmovně reprezentují junáka i další politici. Ke skautům se řadí její předseda Jan Hamáček a místopředseda Petr Gazdík.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz