Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařka Kučerová nemohla trénovat, připravila výstavu o textilnictví

  18:00aktualizováno  18:00
Skikrosařka Nikol Kučerová vyhrála světovou univerziádu, byla šestá na mistrovství světa a reprezentovala Česko na zimní olympiádě v Soči. Pak si ale přetrhla vazy v koleni a nemohla trénovat. Z nadbytku času se studentka historie pustila do výstavy o výrobě textilu v Pojizeří.

Šestadvacetiletá Nikol Kučerová ze Semilska nežije jen sportem. Studuje historii na Technické univerzitě v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šestadvacetiletá dívka z Benešova u Semil studuje historii na Technické univerzitě v Liberci. „Na vysokou školu chodím, protože si myslím, že bych zhloupla, kdybych nedělala nic jiného než vrcholový sport. Většinu mých známých však překvapuje, že nestuduji sportovní managament, ale historii,“ říká Kučerová.

„Zvládla jsem bakalářské studium a pokračuji v magisterském. Musím se naučit všechno jako ostatní studenti, ale na katedře historie vládne příjemná atmosféra a nacházím tam pochopení.“

Letos získala Kučerová víc času na školu, i když za vysokou cenu. Po úspěchu na univerziádě a mistrovství světa se těžce zranila. Při pádu si zpřetrhala vazy v kolenu a poškodila si meniskus.

Výstava ukazuje především výrobu před světovými válkami

Nezvyklý nadbytek času využila k vytvoření výstavy s názvem Textilnictví – Kolora – Fenomén Pojizeří aneb Život v bavlně. V semilském muzeu a galerii trvá až do 22. listopadu.

„Nechtěla jsem vystavovat pouze pleny a zástěry, socialistická vyznamenání, ocenění, diplomy a oslavovat dobu, kdy byla práce a lidé se jezdili družit na estrády nebo celopodnikové zájezdy,“ upozorňuje Kučerová.

V expozici, na níž zve figurína vrátného u hodin píchaček, připomíná Kučerová především rozkvět textilního průmyslu v Pojizeří před oběma světovými válkami. „Luxusní zboží odtud tehdy putovalo do celého světa,“ připomíná.

Studentku historie upoutala drastická přeměna největší textilky v Semilech za druhé světové války. Stala se z ní továrna na motory pro letecké bombardéry Junkers.

Překvapilo ji také, že zhruba polovina bývalých závodů národního podniku Kolora se udržela i po roce 1989, ačkoliv ne všude souvisí výroba s textilem.

Historické knížky si bere i na závody

Na Technické univerzitě propojila Kučerová sport s historií při bakalářské práci. Zabývala se v ní letními olympijskými hrami v Los Angeles 1984, které bojkotovala většina socialistických zemí. Nejeli na ně ani českoslovenští reprezentanti.

Také její magisterská diplomová práce bude o propojení politiky se sportem. Studentka v ní rozebere letní olympijské hry v Berlíně a zimní v Garsmich-Partenkirchenu.

Konaly se v roce 1936 v době, kdy už v Německu vládla nacistická diktatura a Adolf Hitler zneužil největší sportovní svátek lidstva k propagaci zrůdných myšlenek národního socialismu.

V zimě ji sice spolyká většinu času skikros, ale neopouští ani historii. „Dějiny jsou něco úplně jiného než sport. Beru si s sebou na soustředění historické knížky, ale většinou se tam neučím,“ prozrazuje Kučerová. „Jsem zvyklá studovat hlavně v noci, což nejde dohromady s přípravou na závody.“

Z dějin ji nejvíce zajímá, jak dokázali jejich chod ovlivňovat obyčejní lidé. A jak neochota politiků sáhnout k nepopulárním rozhodnutím vedla ke katastrofám.

„Francie a Anglie dopustily v roce 1938 Mnichovskou dohodu a rozbití Československa, protože jejich vlády nechtěly mimo jiné znovu válku. Od konce první světové uplynulo jen dvacet let a lidé si nepřáli další. Politici se báli, že by prohráli volby, pokud by se postavili Hitlerovi na odpor. Výsledkem ale byla válka ještě hroznější než ta předtím. Podobné postoje politiků můžeme nyní najít při krizi na Ukrajině nebo při uprchlické krizi,“ říká sportovkyně.

Do tréninku se pustila naplno po prázdninách. V září mohla začít trénovat bez lyží a od října se na ně může znovu postavit.

V nadcházející sezoně 2015/16 se nekoná ani olympiáda ani mistrovství světa, což jí dává šanci, aby se po vážném úrazu vrátila bez větších nervů mezi skikrosařskou elitu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz