Lyžařka Kučerová nemohla trénovat, připravila výstavu o textilnictví

  18:00aktualizováno  18:00
Skikrosařka Nikol Kučerová vyhrála světovou univerziádu, byla šestá na mistrovství světa a reprezentovala Česko na zimní olympiádě v Soči. Pak si ale přetrhla vazy v koleni a nemohla trénovat. Z nadbytku času se studentka historie pustila do výstavy o výrobě textilu v Pojizeří.

Šestadvacetiletá Nikol Kučerová ze Semilska nežije jen sportem. Studuje historii na Technické univerzitě v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šestadvacetiletá dívka z Benešova u Semil studuje historii na Technické univerzitě v Liberci. „Na vysokou školu chodím, protože si myslím, že bych zhloupla, kdybych nedělala nic jiného než vrcholový sport. Většinu mých známých však překvapuje, že nestuduji sportovní managament, ale historii,“ říká Kučerová.

„Zvládla jsem bakalářské studium a pokračuji v magisterském. Musím se naučit všechno jako ostatní studenti, ale na katedře historie vládne příjemná atmosféra a nacházím tam pochopení.“

Letos získala Kučerová víc času na školu, i když za vysokou cenu. Po úspěchu na univerziádě a mistrovství světa se těžce zranila. Při pádu si zpřetrhala vazy v kolenu a poškodila si meniskus.

Výstava ukazuje především výrobu před světovými válkami

Nezvyklý nadbytek času využila k vytvoření výstavy s názvem Textilnictví – Kolora – Fenomén Pojizeří aneb Život v bavlně. V semilském muzeu a galerii trvá až do 22. listopadu.

„Nechtěla jsem vystavovat pouze pleny a zástěry, socialistická vyznamenání, ocenění, diplomy a oslavovat dobu, kdy byla práce a lidé se jezdili družit na estrády nebo celopodnikové zájezdy,“ upozorňuje Kučerová.

V expozici, na níž zve figurína vrátného u hodin píchaček, připomíná Kučerová především rozkvět textilního průmyslu v Pojizeří před oběma světovými válkami. „Luxusní zboží odtud tehdy putovalo do celého světa,“ připomíná.

Studentku historie upoutala drastická přeměna největší textilky v Semilech za druhé světové války. Stala se z ní továrna na motory pro letecké bombardéry Junkers.

Překvapilo ji také, že zhruba polovina bývalých závodů národního podniku Kolora se udržela i po roce 1989, ačkoliv ne všude souvisí výroba s textilem.

Historické knížky si bere i na závody

Na Technické univerzitě propojila Kučerová sport s historií při bakalářské práci. Zabývala se v ní letními olympijskými hrami v Los Angeles 1984, které bojkotovala většina socialistických zemí. Nejeli na ně ani českoslovenští reprezentanti.

Také její magisterská diplomová práce bude o propojení politiky se sportem. Studentka v ní rozebere letní olympijské hry v Berlíně a zimní v Garsmich-Partenkirchenu.

Konaly se v roce 1936 v době, kdy už v Německu vládla nacistická diktatura a Adolf Hitler zneužil největší sportovní svátek lidstva k propagaci zrůdných myšlenek národního socialismu.

V zimě ji sice spolyká většinu času skikros, ale neopouští ani historii. „Dějiny jsou něco úplně jiného než sport. Beru si s sebou na soustředění historické knížky, ale většinou se tam neučím,“ prozrazuje Kučerová. „Jsem zvyklá studovat hlavně v noci, což nejde dohromady s přípravou na závody.“

Z dějin ji nejvíce zajímá, jak dokázali jejich chod ovlivňovat obyčejní lidé. A jak neochota politiků sáhnout k nepopulárním rozhodnutím vedla ke katastrofám.

„Francie a Anglie dopustily v roce 1938 Mnichovskou dohodu a rozbití Československa, protože jejich vlády nechtěly mimo jiné znovu válku. Od konce první světové uplynulo jen dvacet let a lidé si nepřáli další. Politici se báli, že by prohráli volby, pokud by se postavili Hitlerovi na odpor. Výsledkem ale byla válka ještě hroznější než ta předtím. Podobné postoje politiků můžeme nyní najít při krizi na Ukrajině nebo při uprchlické krizi,“ říká sportovkyně.

Do tréninku se pustila naplno po prázdninách. V září mohla začít trénovat bez lyží a od října se na ně může znovu postavit.

V nadcházející sezoně 2015/16 se nekoná ani olympiáda ani mistrovství světa, což jí dává šanci, aby se po vážném úrazu vrátila bez větších nervů mezi skikrosařskou elitu.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Na Tanvaldském Špičáku mají tichá sněžná děla a rovnější parkoviště

V příští zimní sezoně využijí lyžaři ve skiareálu Tanvaldský Špičák další...

Čtyři nejmodernější sněžná děla přibyla ve skiareálu Tanvaldský Špičák v Jizerských horách. „Nová sněžná děla nám...

Z Belgie chtěl do Británie, místo toho cizinec v návěsu dojel do Liberce

Ilustrační snímek

Do Liberce dojel cizinec, který se z Belgie chtěl dostat do Velké Británie v nákladovém prostoru kamionu. Vloupal se...

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Najdete na iDNES.cz