Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci zlomil páteř, ten pak zemřel. Skinhead dostal u soudu osm let

  16:00aktualizováno  16:00
Při rvačce v Jablonci nad Nisou zlomil podle obžaloby Ukrajinci páteř, a ten pak v nemocnici v Užhorodu zemřel. Krajský soud v Liberci nyní poslal bývalého skinheada Daniela Palivce za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti na osm let do vězení. Trest má odpykat ve věznici s ostrahou. Musí také zaplatit 755 tisíc korun za léčebné výlohy.
Obžalovanému hrozilo až šestnáct let. Soud ale přihlédl k tomu, že Palivec nikdy nebyl trestán a bezprostředně po incidentu zavolal rychlou záchrannou službu (ilustrační snímek).

Obžalovanému hrozilo až šestnáct let. Soud ale přihlédl k tomu, že Palivec nikdy nebyl trestán a bezprostředně po incidentu zavolal rychlou záchrannou službu (ilustrační snímek). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rozsudek ještě není pravomocný, obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaný odmítá, že za zranění může. Tvrdil navíc, že šlo o nutnou obranu. „Nespáchal jsem, co mi kladou za vinu,“ hájil se sedmadvacetiletý obžalovaný u soudu.

Přiznal však, že se dřív v Děčíně hlásil k hnutí skinheads, které se vymezuje proti jiným rasám nebo třeba homosexuálům. Účastnil se i demonstrací.

Soud mu ale neuvěřil. „Je nepochybné, že zranění způsobil obžalovaný. Přesný způsob, jak k němu došlo, zná jen on, ale muselo jít o velkou intenzitu,“ zdůvodnil rozsudek soudce Pavel Pachner.

Obžalovanému hrozilo až šestnáct let. Soud ale přihlédl k tomu, že Palivec nikdy nebyl trestán a bezprostředně po incidentu zavolal rychlou záchrannou službu. I když během hovoru neuvedl, že muži tak těžké zranění způsobil sám. Do telefonu jen rozrušený Palivec říkal, že muž „vypnul“. Myslel tím, že se druhý muž nedokázal hýbat. Měl totiž zlomený sedmý krční obratel i třetí a čtvrtý hrudní obratel a poškozenou míchu.

Podle znalce zranění způsobil úder, kop nebo úchop s trhnutím

Podle soudního znalce z oboru zdravotnictví dojde k takovému zranění jen tehdy, pokud se hlava dostane do velmi prudkého záklonu. V úvahu podle něj přicházel jen prudký úder do obličeje, kop mezi lopatky nebo úchop hlavy a trhnutí dozadu.

Incident se stal 27. července 2014 půl hodiny po půlnoci v Jablonci nad Nisou ve spojovací uličce mezi ulicemi Podzimní a Mlýnská. Obžalovaný s přáteli griloval na zahradě a popíjeli alkohol. Když šli kolem Ukrajinci, vyběhl obžalovaný s kamarádem na ulici. Poškozený zůstal stát a došlo k potyčce. Verzi obžalovaného, že mu pětatřicetiletý Ukrajinec vrazil hlavou do rozkroku a tím si sám způsobil zranění, vyvrátil už soudní znalec.

„Úder hlavou vylučuji. I kdybyste narazili extrémní silou do pevné překážky, maximálně byste si zlomili první a druhý krční obratel. Nedošlo by ke zranění, jaké poškozený měl. Takový případ nebyl nikdy popsán. Ani kdyby jej karatisticky udeřil do zad, páteř by mu nezlomil,“ řekl znalec Radovan Havel.

Podle soudce oba muži vyběhli ze zahrady, aby vyvolali konflikt. „Poškozený měl smůlu, že se chtěl bránit, na místě zůstal sám a že měl útočník váhovou převahu,“ zdůvodnil Pavel Pachner.

Těžce zraněný a na lůžko upoutaný muž neměl podle znalce šanci na delší přežití. Protože jeho pojišťovna nehradila léčbu, musel navíc absolvovat náročný převoz na Ukrajinu. Pozůstalí žádají 200 tisíc korun na úhradu nákladů spojených s pohřbem a tři miliony korun za psychickou újmu. Částku budou muset vymáhat občanskoprávním sporu.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz