Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za obří nelegální skládku padla obří pokuta. Firma zaplatí 25 milionů

  8:07aktualizováno  8:07
Rekordní pokutu ve výši pětadvaceti milionů korun udělila Česká inspekce životního prostředí v Liberci firmě Nisa Recycling. Společnost v roce 2005 nezákonně dovezla do Arnoltic na Frýdlantsku tisíce tun odpadů, většinou starého textilu a plastů.

Arnoltická skládka vzplála loni na podzim. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Pokuta je tak vysoká proto, že přibližně stejná částka bude potřeba k odstranění skládky. Pokuta už nabyla právní moci, přestože si firma Nisa Recycling nevybírá poštu, nereaguje na e-maily, nekomunikuje," uvedla vedoucí oddělení odpadů České inspekce životního prostředí Drahuše Dráská.

Bude těžké peníze z firmy dostat. Její jednatel je totiž Moldavan Ivan Barbescu, který má zahraniční pobyt hlášen ve městě Cimislia nedaleko rumunských hranic. Jestli tam žije, však nikdo nedokáže zjistit.

"Je to typický bílý kůň, a proto jsme podali trestní oznámení na manipulaci s obchodním rejstříkem. Policii se v tomto bodě nepodařilo vinu prokázat, ale stále řeší naše druhé podání. Myslíme si, že ten, kdo do Arnoltic starý textil přivezl, se dopustil trestného činu neoprávněného nakládání s odpady," vysvětlila Dráská.

Přestože firma přivezla odpady na Frýdlantsko již v roce 2005, problémy s nimi začaly o dva roky později, kdy začaly skládky na Frýdlantsku hořet.

Největší požár, při kterém asistovalo 150 dobrovolných a profesionálních hasičů a těžká technika, byl na podzim roku 2012 v Arnolticích. Stejně jako v předchozích případech staré hadry z Rakouska, Německa a Česka někdo úmyslně podpálil.

Od té doby je tato skládka pod přísnějším dohledem jak obce Bulovka, která tam umístila fotopasti a zařídila hlídání, tak státní policie.

"K tak velkému požáru už dojít nemůže. Teď máme ale větší problémy se zloději kovů. Ocelokolnu, v níž odpady hořely, už skoro celou rozebrali. Většinou to jsou Poláci," připomenula Romana Šidlová, starostka Bulovky.

S odstraněním skládky možná pomůže německá strana, kraj s ní teď vyjednává. "Minulý týden jsme byli v Lipsku, kde jsme jednali se dvěma státními organizacemi, mimo jiné se spolkovou agenturou, která se zabývá odstraňováním černých skládek v bývalém východním bloku. Měli jsme s sebou soudní znalecký posudek, ve kterém je to, odkud odpady pocházejí a jejich složení. Německá strana naše požadavky ani cenu nezpochybnila, jen si vyžádala další doklady," informoval náměstek libereckého hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný.

Částka, kterou chce Liberecký kraj získat z německé strany, je 450 tisíc eur. Ta by měla přibližně pokrýt polovinu nákladů na odstranění skládky.

"Kolik to bude stát, se teprve ukáže, protože výsledná cena vyjde z výběrového řízení," upozornil Jadrný.

Na otázku, kdy se fyzicky začne nebezpečná skládka z Arnoltic odstraňovat, odpověděl: "Slíbil jsem, že do konce roku se s tím začne a tak to také bude. Výhodou je, že v zimě mají spalovny o takový odpad větší zájem, a že většina arnoltické skládky skončí právě v nich. Recyklovat z nich půjde maximálně jedno a půl procenta."

Autor:Nejčtenější

Dům Brouk a Babka načerno přišel o původní nápis. Památkáři se zlobí

Funkcionalistická stavba s novým nápisem.

Drzost. Tímto slovem označují památkáři jednání firmy Snowbitch, která svévolně z průčelí obchodního domu Brouk + Babka...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Liga mistrů: Třinec a Liberec jsou v semifinále, Brno končí

Brněnský obránce Jakub Krejčík u puku ve čtvrtfinálové odvetě v Lize mistrů...

Do semifinále hokejové Ligy mistrů se probojovaly dva české týmy. Liberec musel v Curychu až do samostatných nájezdů,...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Darováním kostní dřeně zachránil šest lidí, málem při tom sám zemřel

Strážný Ladislav Venclák (vpravo) daroval kostní dřeň, ocenění mu předal...

Strážný Vazební věznice v Liberci Ladislav Venclák daroval kostní dřeň a zachránil tak šest životů onkologicky...Další z rubriky

Dům z 19. století ohrožoval okolí, zachovají z něj městské hradby

Bývalá hospodářská budova mlékárny.

Kvůli narušené statice museli zbourat bývalou hospodářskou budovu mlékárny v centru Frýdlantu. Byla v takovém stavu, že...

Náměstek hrozí teplárně soudy. Vyhlásil válku, zlobí se Starostové

Od listopadu do února dodala teplárna v Liberci podle mluvčího zhruba o patnáct...

Liberečtí Starostové vyčítají náměstkovi primátora Janu Korytářovi, že zhoršuje napětí mezi městem a většinovým...

Sníh způsobil v Libereckém kraji desítky nehod, policie radí nevyjíždět

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikuje dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón blokují kolony aut a uvázlé...Najdete na iDNES.cz