Spolumajitel a generální ředitel Detesku Ivan Kalousek.

Spolumajitel a generální ředitel Detesku Ivan Kalousek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z lahví vyrobených ze skla v Železném Brodě pijí od Itálie po Kavkaz

  • 0
Několik statisíců ozdobných lahví na alkohol s příslušenstvím putuje každoročně z Železného Brodu do západní Evropy, ale také na východ. Vyrábí je společnost Detesk a na domácím, ale hlavně na zahraničním trhu si s nimi vybudovala výsostné postavení. Lahve mají nespočet podob.

V Železném Brodě je dělají jako znamení zvěrokruhu, bicykly, motocykly Harley Davidson nebo globy.

„Lahve na alkohol především vyvážíme. Odebírají je od nás ve Francii, Německu, Rakousku i v zemích Beneluxu. Naši zákazníci je používají zejména na ovocné destiláty,“ řekl Ivan Kalousek, spolumajitel a generální ředitel Detesku. „Například v Itálii si lidé kupují v našich lahvích grappu, tedy destilát z vína. V postsovětských republikách se v našich lahvích prodává místní proslulý koňak a brandy,“ doplnil Kalousek.

Před rokem 1989 pracoval jako technolog v držkovském závodě sázavských Skláren Kavalier. Začátkem devadesátých let minulého století se ve své sklářské dílně pustil do zpracování borito-křemičitého skla.

Nejdříve tam podnikal sám, pak přijal první zaměstnance. Detesk zůstává stále rodinnou firmou, ale nyní tam pracuje více než 130 zaměstnanců. „Výroba stále roste, za posledních pět šest let jsme náš obrat skoro zdvojnásobili,“ upozornil Kalousek.

„Kromě dárkových lahví vyrábíme také osvětlovací sklo pro světový i domácí trh a designové sklo. Trh s osvětlovacím sklem prochází nyní velkým boomem a spolu s dárkovými lahvemi tvoří v současné době přibližně devadesát procent naší výroby. Tržby za lahve a osvětlovací sklo jsou zhruba stejné,“ prozradil ředitel.

Kromě velkých tuzemských společností nakupují v Detesku skleněné komponenty osvětlovadel i menší české firmy, většina zboží však míří do zahraničí. „Do zahraničí směřuje téměř devadesát procent výroby,“ podotkl Kalousek.

Platy se pohybují nad průměrem

V Detesku se platy šikovných sklářů pohybují nad průměrnou českou mzdou, v některých případech výrazně. Firma však neustále shání zaměstnance, což souvisí s nedostatkem kvalitních absolventů sklářských středních škol a odborných učilišť.

Největší sklárna v Železném Brodě se představuje každoročně na prestižních zahraničních veletrzích. Top veletrhem pro dárkové lahve je Viniitaly v italské Veroně, pro osvětlovací sklo pak Light and Building ve Frankfurtu nad Mohanem, pro technické sklo Achema rovněž ve Frankfurtu.

Továrna Detesku se nachází v budovách u silnice na Semily, kde dříve byly sklady a doprava podniku Železnobrodské sklo (ŽBS), dnes již zkrachovalého. Detesk před časem koupil bývalé podnikové ředitelství ŽBS Na Poříčí, aby tam přesunul svou dřevovýrobu i část sklářské výroby.

„Přestavbu bývalého podnikového ředitelství ŽBS jsme právě zahájili. Jedná se o zatím největší jednorázovou stavební investici v historii firmy a potrvá do konce roku 2018,“ konstatoval Kalousek. „Bývalou administrativní budovu zrekonstruujeme a ještě ji zvětšíme o přístavbu o rozloze asi sedm set metrů čtverečných,“ doplnil.

Detesk má v Železném Brodě bezmála tři roky muzeum a galerii. Muzeum mapuje vývoj železnobrodského uměleckého skla od založení místní sklářské školy, tedy od roku 1920.

Pět set skleněných figurek ve sbírce

„Ve stálé sbírce jsme zatím shromáždili asi pět set skleněných figurek a podobný počet exponátů převážně hodnotného autorského skla. Získáváme je především na aukcích s uměleckými díly, většinou v Praze ale také i v Brně, Ostravě nebo Karlových Varech. Vracíme je do Železného Brodu, tam, kde vznikly. Na muzeum navazuje galerie, v ní pořádáme šest výstav za rok,“ řekl Kalousek.

Detesk podobně jako albrechtická Detoa poskytuje turistům šanci, aby se během jedné hodiny seznámili s prací sklářů. Při prohlídce výstavních prostor získají mimo jiné představu o historii a rozvoji společnosti.

Z Detesku pocházejí i nádoby na ocet a olej, skleněná psací pera a pochopitelně také laboratorní a technické sklo. Právě pro něj vyvinuli původně boritokřemičitou sklovinu.

„Detesk se stal největším zaměstnavatelem v Železném Brodě a takových firem by se nám ve městě hodilo víc. Za dobrou práci nabízí Detesk svým zaměstnancům bonusy. Až skončí rekonstrukce bývalého ředitelství, najdou tam práci další lidé,“ zmínil železnobrodský starosta František Lufinka.