Aktuální pohled na skleníky.

Aktuální pohled na skleníky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rolety polských skleníků se zpožďují o desítky minut, zjistili astronomové

  • 40
Čeští astronomové prověřili obří skleníky s rajčaty v polské Bogatyni nedaleko českých hranic, které loni a na začátku roku obtěžovaly intenzivním světlem obyvatele Frýdlantska. Skleníky sice Poláci zastínili roletami, ale odborníci zjistili, že i přesto po nějaký čas vysílají stejně oslnivou záři jako dřív.

„Podle zjištění České astronomické společnosti jsou rolety zatahovány. Existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí naplno. Zastiňovací systém zřejmě funguje na čidla, a ta reagují na rozsvícení. Poté se rolety automaticky zatahují,“ informoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Problém se týká skleníků, které vybudovala firma Citronex v sousedství hnědouhelné elektrárny Turów. Loni bylo světlo ze skleníků vidět až ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle předchozího měření svítily skleníky v noci podobně jako stotisícový Liberec.

Světlo z Polska ohrožovalo i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena jako první v Evropě.

Přesto poté, co Citronex skleníky zastínil, je jejich záře již nepatrná. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd svítí pouze boky skleníku.

„Záře například z Albrechtického kopce není vůbec patrná ani při nízké oblačnosti. Není vidět ani z Jizerských hor,“ uvedl Suchan.