Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti bez talentu se přestanou trápit na gymnáziu. Přijímačky se zpřísní

  16:00aktualizováno  16:00
Na gymnázia, která patří Libereckému kraji, se už nedostane úplně každý. Ředitelé musí letos odmítnout všechny, kdo při přijímacích zkouškách získají méně než 63 bodů ze 180 možných. Osmiletá gymnázia nesmí přijmout nikoho, kdo se nevysouká alespoň na hranici 72 bodů.
Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií (ilustrační snímek).

Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií (ilustrační snímek). | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Chceme přispět ke zvyšování kvality vzdělávání," řekla krajská radní pro školství Alena Losová.

Jinými slovy řečeno - Liberecký kraj už nechce, aby se na gymnáziích trápily děti bez talentu. Pokud vůbec udělají maturitu, stejně často skončí na úřadu práce. Průmyslovému severu Čech naopak chybí absolventi odborných učilišť a technických středních škol.

"Mnoho rodičů si však stále představuje své děti raději v kanceláři, než u moderních strojů, jejichž obsluha chodí v bílých pláštích," prohlásil Tomáš Princ, ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci.

Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií. V příštím školním roce tam do prvních ročníků nastoupí nanejvýš 720 žáků.

Na čtyřletá gymnázia půjde maximálně 330 studentů, na osmiletá 390.

Bodová hranice zasáhne především gymnázia v menších městech, kde se dlouhodobě potýkají s nedostatkem žáků.

Nové přijímačky se zatím netýkají obchodních akademií, kam podobně jako na některá gymnáziích berou i čtyřkaře. Nebo žáky, kteří u zkoušek úplně vyhoří. Na každého studenta totiž školy dostávají státní příspěvek.

Josef Šorm, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci, upozornil na obrovský zájem firem o techniky s maturitou. "Volají k nám každou chvíli," dodal. "Pokud jsou naši strojaři nebo elektrotechnici šikovní, loajální a mají otevřenou hlavu, továrny po nich sáhnout všemi deseti."

Technici vydělávají víc

Technici z odborných učilišť a průmyslovek berou za krátkou dobu ve firmách často více peněz než vysokoškoláci ve státní správě. Poptávka po nich však stále převyšuje nabídku.

"Některé firmy platí studentům ve třetím a čtvrtém ročníku víc peněz než musí, jenom aby k nim po ukončení studia nastoupili," konstatoval Šorm.

Liberecký kraj nabízí žákům ve třinácti řemeslných oborech stipendia. Dobrý prospěch jim zaručuje v prvním ročníku měsíčně 250 korun, v druhém 300 korun a ve třetím 500.

Na konci každého pololetí navíc získají dalších tisíc korun. Šance na přilepšení se naskýtá například budoucím řezníkům a uzenářům, tesařům, malířům a lakýrníkům, strojním mechanikům, elektrikářům, instalatérům nebo sklářům.

"Nastupují k nám někdy také žáci s porušenými rozumovými a morálními vlastnostmi a někoho nemotivuje k dokončení školy ani stipendium," prozradil Princ. "Některým však peníze k vyučení pomohou."

Na stipendiích rozdá kraj ročně dva miliony

Stipendia rozdává Liberecký kraj na devíti středních školách a učilištích. Ročně jde o dva miliony korun.

"Ve třinácti oborech, kde se zavedla prospěchová stipendia, se letos podařilo zvýšit počet žáků," uvedla radní Losová. "A to i přesto, že celkově jich na středních školách a odborných učilištích každým rokem ubývá."

Liberecký kraj získal evropskou dotaci 58 milionů korun na projekt Tech Up. Peníze využije na propagaci technických a přírodovědných oborů mezi dětmi a jejich rodiči.

Do projektu se přihlásilo 95 základních a 29 středních škol. Odstartoval loni v září a potrvá do června příštího roku. Projekt umožní modernizaci učeben. Studenti se v nich mohou po vyučování bavit a vzdělávat.

Například liberecká strojní průmyslovka má každý čtvrtek pro studenty kroužek Technikou za poznáním. "Je o něj obrovský zájem," řekl ředitel Šorm.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz