Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií (ilustrační snímek).

Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií (ilustrační snímek). | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Děti bez talentu se přestanou trápit na gymnáziu. Přijímačky se zpřísní

  • 5
Na gymnázia, která patří Libereckému kraji, se už nedostane úplně každý. Ředitelé musí letos odmítnout všechny, kdo při přijímacích zkouškách získají méně než 63 bodů ze 180 možných. Osmiletá gymnázia nesmí přijmout nikoho, kdo se nevysouká alespoň na hranici 72 bodů.

"Chceme přispět ke zvyšování kvality vzdělávání," řekla krajská radní pro školství Alena Losová.

Jinými slovy řečeno - Liberecký kraj už nechce, aby se na gymnáziích trápily děti bez talentu. Pokud vůbec udělají maturitu, stejně často skončí na úřadu práce. Průmyslovému severu Čech naopak chybí absolventi odborných učilišť a technických středních škol.

"Mnoho rodičů si však stále představuje své děti raději v kanceláři, než u moderních strojů, jejichž obsluha chodí v bílých pláštích," prohlásil Tomáš Princ, ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci.

Přísnější zkoušky se dotknou jedenácti krajských gymnázií. V příštím školním roce tam do prvních ročníků nastoupí nanejvýš 720 žáků.

Na čtyřletá gymnázia půjde maximálně 330 studentů, na osmiletá 390.

Bodová hranice zasáhne především gymnázia v menších městech, kde se dlouhodobě potýkají s nedostatkem žáků.

Nové přijímačky se zatím netýkají obchodních akademií, kam podobně jako na některá gymnáziích berou i čtyřkaře. Nebo žáky, kteří u zkoušek úplně vyhoří. Na každého studenta totiž školy dostávají státní příspěvek.

Josef Šorm, ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci, upozornil na obrovský zájem firem o techniky s maturitou. "Volají k nám každou chvíli," dodal. "Pokud jsou naši strojaři nebo elektrotechnici šikovní, loajální a mají otevřenou hlavu, továrny po nich sáhnout všemi deseti."

Technici vydělávají víc

Technici z odborných učilišť a průmyslovek berou za krátkou dobu ve firmách často více peněz než vysokoškoláci ve státní správě. Poptávka po nich však stále převyšuje nabídku.

"Některé firmy platí studentům ve třetím a čtvrtém ročníku víc peněz než musí, jenom aby k nim po ukončení studia nastoupili," konstatoval Šorm.

Liberecký kraj nabízí žákům ve třinácti řemeslných oborech stipendia. Dobrý prospěch jim zaručuje v prvním ročníku měsíčně 250 korun, v druhém 300 korun a ve třetím 500.

Na konci každého pololetí navíc získají dalších tisíc korun. Šance na přilepšení se naskýtá například budoucím řezníkům a uzenářům, tesařům, malířům a lakýrníkům, strojním mechanikům, elektrikářům, instalatérům nebo sklářům.

"Nastupují k nám někdy také žáci s porušenými rozumovými a morálními vlastnostmi a někoho nemotivuje k dokončení školy ani stipendium," prozradil Princ. "Některým však peníze k vyučení pomohou."

Na stipendiích rozdá kraj ročně dva miliony

Stipendia rozdává Liberecký kraj na devíti středních školách a učilištích. Ročně jde o dva miliony korun.

"Ve třinácti oborech, kde se zavedla prospěchová stipendia, se letos podařilo zvýšit počet žáků," uvedla radní Losová. "A to i přesto, že celkově jich na středních školách a odborných učilištích každým rokem ubývá."

Liberecký kraj získal evropskou dotaci 58 milionů korun na projekt Tech Up. Peníze využije na propagaci technických a přírodovědných oborů mezi dětmi a jejich rodiči.

Do projektu se přihlásilo 95 základních a 29 středních škol. Odstartoval loni v září a potrvá do června příštího roku. Projekt umožní modernizaci učeben. Studenti se v nich mohou po vyučování bavit a vzdělávat.

Například liberecká strojní průmyslovka má každý čtvrtek pro studenty kroužek Technikou za poznáním. "Je o něj obrovský zájem," řekl ředitel Šorm.