Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dozorce na škole skončil. Žáky zvládneme sami, bouřili se učitelé

  • 43
Bezpečnostního pracovníka najala českolipská Střední odborná škola a učiliště 28. října. Hlídkoval na chodbách a u vchodu, aby se do největší školy v Libereckém kraji nedostal nikdo cizí. Jeho „mise“ však trvala sotva měsíc.

Učitelé a veřejnost si u ředitele prosadili jeho odvolání, jakmile se rozkřiklo, že zde pracuje. Svou přítomností prý dělal zbytečné dusno.
„Přišlo to v nevhodnou dobu,“ přiznává ředitel školy Milan Kubát.

„Zrovna se podávají přihlášky ke studiu, kdy bojujeme o každého žáka. Nemohli jsme si dovolit déle trpět situaci, kdy se o nás říkalo, že tu musíme mít policajty, aby hlídali školu,“ zdůvodňuje, proč pracovní poměr s externím bezpečnostním zaměstnancem ukončil.

Dozorce zajišťoval, aby některým ze šesti vchodů nevnikl do školy cizí člověk. V minulosti se to stalo například s vymahači dluhů. Ti hledali studenty, kteří nesplácejí půjčky. „Po událostech ve Žďáru nad Sázavou, kde byl ubodán šestnáctiletý student, jsme cítili, že nějaká ostraha školy je nutná. Ale ještě asi nenazrála správná doba,“ zamýšlí se ředitel.

Sám prý zaznamenal i pochvalné hlasy na přítomnost „sekuriťáka“ ve škole, ty negativní ale převládaly. A zaznívaly převážně z řad učitelů. Ti nezkousli představu, že přítomnost dozorce vzbuzovala dojem, že snad kantoři své žáky nezvládají.

„Nemáme tu jenom studijní typy, asi 130 studentů má různé kázeňské či učební problémy, ale takové si zvládneme sami vlastními silami,“ obhajuje své rozhodnutí ředitel.

Dozorci uškodily silácké komentáře

Dozorci prý také uškodily jeho příliš silácké komentáře, které na adresu studentů pronesl v médiích. Českému rozhlasu například řekl, že žáci absolutně nerespektovali pedagogy.

„Proto jsme tady my, abychom ty žáky legálními prostředky zklidnili a učitel mohl vyučovat,“ vysvětloval „hlídač“ krátce před tím, než se s ním škola rozloučila.
„Ve skutečnosti jsme ho tu neměli proto, aby chránil učitele před žáky, ale aby hlídal školu před vlivy zvenčí. Už to, že tam stál, působilo preventivně,“ zdůrazňuje Milan Kubát.

Hlídač ale na škole způsobil hlavně mezi učiteli pozdvižení. „Bylo tu z toho doslova povstání na vsi. Učitelům se jeho přístup nelíbil, urazili se. A já tu nevládnu diktátorsky, takže jsem jejich přání vyslyšel,“ vysvětluje ředitel. „Působil moc drsně. A asi i on sám se v takové atmosféře nemohl cítit dobře.“

Samotným studentům přítomnost svalnatého muže v černé košili u vchodu nevadila. „Byl v pohodě. Říkal, že by nás trénoval v sebeobraně, kdybychom měli zájem,“ svěřil se sedmnáctiletý Jirka. Šestnáctiletá Jana, která se na škole učí na kuchařku, si ho také oblíbila. „Sice nás nepouštěl o přestávkách ven na cigáro, ale jinak byl milý a občas jsem se s ním zakecala,“ prozradila dívka.

Školu s třiceti učebními a několika maturitními obory navštěvuje 930 studentů. Zřizuje ji Liberecký kraj. Radní pro školství Alena Losová se ředitele zastává, i když rychlé propuštění dozorce považuje za diskutabilní.

„Ta škola je obrovská. Já pro to měla pochopení, přítomnost takového člověka mohla zlepšit podmínky výuky pro samotné učitele. Pokud si ale pan ředitel myslí, že oni sami tu práci zastanou líp, rozumím mu,“ podotkla radní.

Starostka České Lípy Romana Žatecká připomíná, že přednedávnem byla ve stejné situaci, kdy o zřízení ochranky žádaly úřednice na sociálním odboru města.

„Tehdy mi to přišlo dost divoké řešení. Ale pak jsem ji uvědomila, že někteří lidé jsou tam k úřednicím dost hrubí a někdy i hrozí pěstmi. Takže jsem tomu nebránila,“ zavzpomínala. „Je lepší takového člověka najmout, než se navenek tvářit, že negativní společenské jevy neexistují.“