Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Devianti a korupčníci. Liberecký politik ostře kritizuje rodiče školáků

  11:55aktualizováno  11:55
Okolo „spádové turistiky“ v Liberci se rozpoutala bouřlivá diskuse. Za devianty a korupčníky označil náměstek libereckého primátora Ivan Langr rodiče, kteří mění před zápisem do prvních tříd adresu svých dětí. Vysloužil si za to vlnu kritiky.

Roztrpčený náměstek Ivan Langr řeší problém spádové turistiky okolo libereckých základních škol. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

A emoce rozpoutala i jeho výzva směrem k ředitelům základních škol, aby na rodiče, kteří přihlásili své dítě k jinému trvalému pobytu, než mají oni, posílali „sociálku“. Rozzlobil nejen některé ředitele škol, ale i politiky. A dotčení se cítí i rodiče.

„Ani mně se nelíbí, že dochází k takzvané spádové turistice, kdy rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě chodilo do konkrétní školy, účelově mění jeho místo trvalého pobytu. Na druhou stranu nazývat takové jednání deviantním a prokorupčním je přeci jen trochu silná káva. Ti rodiče totiž nedělají nic jiného, než že využívají nedokonalostí systému a poměrně racionálně se snaží své dítě umístit do školy, která je z jejich pohledu pro jejich dítě nejlepší,“ prohlásil Ondřej Červinka, liberecký městský zastupitel za ODS.

Také pro Jiřího Šolce, zastupitele za Starosty pro Liberecký kraj, jsou výroky náměstka nešťastné.

„Jednak mi to připadá jako nepřípustné vlamování se do pravomoci ředitelů škol, a pak - město by přece nemělo být udavačem svých občanů,“ uvedl Šolc.

Rozčarovaní jsou i ředitelé základních škol. Ti, které MF DNES oslovila, však většinou nechtěli zveřejnit své jméno. S radou náměstka Langra, aby hlásili na sociálně-právní ochranu dětí rodiče, kteří účelně změnili adresu svého potomka, nesouhlasí.

„Určitě to dělat nebudeme. Tohle není správná cesta,“ zmínil ředitel jedné větší základní školy. „Už jsem si na to zavedla speciální blok, kam si budu ty deviantní rodiče zapisovat,“ prohlásila s nadsázkou ředitelka další základní školy.

Na druhou stranu ale i oni přiznávají, že problém spádové turistiky v Liberci existuje. Sami jsou ale proti ní bezbranní.

Výzva náměstka vyvolává napětí mezi rodiči

„U některých rodičů to ani kolikrát není žádný podvod. Často jsou v nájmu a majitel bytu jim nedovolí zřídit si v bytě trvalé bydliště. Pak se stane, že poprosí třeba sousedy, aby k nim mohli dítě zapsat,“ doplnil ředitel.

Výzva náměstka, která ředitele nabádá, aby dávali podnět na sociálněprávní ochranu dětí už vyvolává napětí i mezi rodiči. Jedna z matek dokonce telefonovala řediteli s tím, že ulice, v níž žije, není ke škole spádová, přitom těsně sousedí s ulicí jejich rodičů, která do spádu školy patří. A protože chce dát dítě právě sem, bojí se, aby ji pak ředitel neudal úřadům.

„Rodiče jsou trochu vystrašení. Ale já osobně si myslím, že oddělení sociálně-právní ochrany dětí se má zabývat závažnějšími případy,“ prohlásil ředitel ZŠ Ještědská Lukáš Houda.

Náměstek Ivan Langr si za svými názory stojí. Navíc podle něj ředitelé umějí sami rozlišit, zda je za rozdílnou adresou dítěte a rodiče závažná skutečnost v rodině či jen účelové jednání zajistit svému potomku školu, do níž by jinak spádově nepatřil. Pokud jde o účelové chování, pak se podle něj rovná podvodu.

„Deviantní chování znamená jen nenormální, a pakliže rodič ve snaze zajistit pro své dítko danou školu přepíše dítě kromě příbuzných i do cizí rodiny, na adresu firmy, či dokonce na hotel a tvrdí, že tam skutečně bydlí, pak jeho chování z normality podle mého vybočuje,“ obhajuje své výroky Langr.

V některých případech už se z přehlašování dětí na cizí adresy stal i byznys. „Opravdu se nechci v budoucnu dočkat inzerátů typu Umístím dítě do trvalého pobytu pro účely zápisu do 1. třídy.“Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Najdete na iDNES.cz