Roztrpčený náměstek Ivan Langr řeší problém spádové turistiky okolo libereckých...

Roztrpčený náměstek Ivan Langr řeší problém spádové turistiky okolo libereckých základních škol. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Devianti a korupčníci. Liberecký politik ostře kritizuje rodiče školáků

  • 29
Okolo „spádové turistiky“ v Liberci se rozpoutala bouřlivá diskuse. Za devianty a korupčníky označil náměstek libereckého primátora Ivan Langr rodiče, kteří mění před zápisem do prvních tříd adresu svých dětí. Vysloužil si za to vlnu kritiky.

A emoce rozpoutala i jeho výzva směrem k ředitelům základních škol, aby na rodiče, kteří přihlásili své dítě k jinému trvalému pobytu, než mají oni, posílali „sociálku“. Rozzlobil nejen některé ředitele škol, ale i politiky. A dotčení se cítí i rodiče.

„Ani mně se nelíbí, že dochází k takzvané spádové turistice, kdy rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě chodilo do konkrétní školy, účelově mění jeho místo trvalého pobytu. Na druhou stranu nazývat takové jednání deviantním a prokorupčním je přeci jen trochu silná káva. Ti rodiče totiž nedělají nic jiného, než že využívají nedokonalostí systému a poměrně racionálně se snaží své dítě umístit do školy, která je z jejich pohledu pro jejich dítě nejlepší,“ prohlásil Ondřej Červinka, liberecký městský zastupitel za ODS.

Také pro Jiřího Šolce, zastupitele za Starosty pro Liberecký kraj, jsou výroky náměstka nešťastné.

„Jednak mi to připadá jako nepřípustné vlamování se do pravomoci ředitelů škol, a pak - město by přece nemělo být udavačem svých občanů,“ uvedl Šolc.

Rozčarovaní jsou i ředitelé základních škol. Ti, které MF DNES oslovila, však většinou nechtěli zveřejnit své jméno. S radou náměstka Langra, aby hlásili na sociálně-právní ochranu dětí rodiče, kteří účelně změnili adresu svého potomka, nesouhlasí.

„Určitě to dělat nebudeme. Tohle není správná cesta,“ zmínil ředitel jedné větší základní školy. „Už jsem si na to zavedla speciální blok, kam si budu ty deviantní rodiče zapisovat,“ prohlásila s nadsázkou ředitelka další základní školy.

Na druhou stranu ale i oni přiznávají, že problém spádové turistiky v Liberci existuje. Sami jsou ale proti ní bezbranní.

Výzva náměstka vyvolává napětí mezi rodiči

„U některých rodičů to ani kolikrát není žádný podvod. Často jsou v nájmu a majitel bytu jim nedovolí zřídit si v bytě trvalé bydliště. Pak se stane, že poprosí třeba sousedy, aby k nim mohli dítě zapsat,“ doplnil ředitel.

Výzva náměstka, která ředitele nabádá, aby dávali podnět na sociálněprávní ochranu dětí už vyvolává napětí i mezi rodiči. Jedna z matek dokonce telefonovala řediteli s tím, že ulice, v níž žije, není ke škole spádová, přitom těsně sousedí s ulicí jejich rodičů, která do spádu školy patří. A protože chce dát dítě právě sem, bojí se, aby ji pak ředitel neudal úřadům.

„Rodiče jsou trochu vystrašení. Ale já osobně si myslím, že oddělení sociálně-právní ochrany dětí se má zabývat závažnějšími případy,“ prohlásil ředitel ZŠ Ještědská Lukáš Houda.

Náměstek Ivan Langr si za svými názory stojí. Navíc podle něj ředitelé umějí sami rozlišit, zda je za rozdílnou adresou dítěte a rodiče závažná skutečnost v rodině či jen účelové jednání zajistit svému potomku školu, do níž by jinak spádově nepatřil. Pokud jde o účelové chování, pak se podle něj rovná podvodu.

„Deviantní chování znamená jen nenormální, a pakliže rodič ve snaze zajistit pro své dítko danou školu přepíše dítě kromě příbuzných i do cizí rodiny, na adresu firmy, či dokonce na hotel a tvrdí, že tam skutečně bydlí, pak jeho chování z normality podle mého vybočuje,“ obhajuje své výroky Langr.

V některých případech už se z přehlašování dětí na cizí adresy stal i byznys. „Opravdu se nechci v budoucnu dočkat inzerátů typu Umístím dítě do trvalého pobytu pro účely zápisu do 1. třídy.“