Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se první škola bez známek. Děti prý bude učení víc bavit

  11:59aktualizováno  11:59
Žádné známky, předepsané osnovy, ale také žádné stresy a potlačené touhy dětí po poznání. Na Liberecku se od příštího školního roku chystá otevřít první škola postavená na filozofii svobodného vzdělávání. Bude první v celém kraji.
Škola vznikne buď na Chrastavsku, či ve vile v Lidových sadech v Liberci (ilustrační snímek)

Škola vznikne buď na Chrastavsku, či ve vile v Lidových sadech v Liberci (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tento systém výuky zatím stát neuznává. Proto budou děti oficiálně dál formálně vedeny v „kolonce“ domácího vzdělávání.

To znamená, že rodiče, jež by nová škola zaujala a chtěli by do ní své dítě přihlásit, by nejprve museli vyjednat ve své kmenové škole zapsání dítěte do domácího vzdělávání.

Kde škola začne učit, ještě není úplně jisté, v jednání jsou dvě místa. Škola vznikne buď na Chrastavsku, či ve vile v Lidových sadech v Liberci.

„Náš syn se před tím, než loni nastoupil do klasické školy, chtěl sám učit, počítal, chtěl číst, písmenka se sám naučil před nástupem do školy, po půl roce ve škole ho ale přestalo učení úplně bavit. Ztratil o ně zájem. Chtěli jsme, aby si zachoval svou zvídavost a touhu po poznání. Po zvažování různých možností se nám zdála svobodná škola nejlepší volbou,“ říká spolutvůrce projektu svobodné školy na Liberecku Pavel Branda.

Už nyní existuje skupina rodičů deseti dětí, kteří by chtěli pro své děti vytvořit ideální prostředí pro vzdělávání. Škola bude mít předpokládanou kapacitu do dvaceti dětí.

Rodiče by platili školné, peníze by šly na pronájem prostor a na pořízení důležitých pomůcek jako jsou hudební nástroje, počítače nebo encyklopedie.

Děti by totiž podle filozofie svobodného učení měly mít přístup ke všemu, co je zajímá. Z vybraných příspěvků by se hradila i odměna pro učitele.

„Ve svobodné škole je role učitele výrazně odlišná. Je daleko víc průvodcem, jenž je dětem k dispozici v případě potřeby, než zdrojem veškerého vědění,“ doplňuje další z rodičů Petra Pokorná.

Zastánci svobodného vzdělávání tvrdí, že tímto způsobem se děti dokáží naučit vše, co je pro život důležité. Ve svobodné škole se děti především naučí informace najít, pracovat s nimi a kombinovat je.

Důležitou roli přitom hraje volná komunikace s různě starými dětmi. Děti totiž nejsou ve třídě jen se svými vrstevníky, odpadá tak neustálé srovnávání, děti se učí spolupracovat.

„Klasické školy v dětech nerozvíjejí kreativitu“

„Některé děti nemusí umět počítat tak dobře, nebudou se tím nikdy živit. Jsou počítače, kalkulačky. Je to jen naše představa, co by měly umět,“ říká za sdružení Svoboda učení Zdeňka Staňková.

Vzhledem k tomu, že stát se na děti ve svobodné škole dívá jako by byly zapsány v domácím vyučování, musejí každého půlroku docházet do své kmenové školy na přezkoušení. Děti tak musí splnit rámcový vzdělávací program.

„Věřím, že syn bude umět všechno to, co požaduje současný školský systém. Nebo spíš, že na tom bude lépe. Většina lidí má totiž zažitý model vnímání, že se děti musí učit, aby se dostaly na gymnázium, pak na vysokou, měly dobré známky a zařadily se. Dnes je ale naopak potřeba, aby člověk v nějakém oboru vynikal, uměl se zorientovat, aby byl samostatný, kreativní. Tyto potřebné dovednosti klasické školy v dětech bohužel nerozvíjejí,“ je přesvědčen Pavel Branda.

Zastánci tohoto typu vzdělávání tvrdí, že děti nejsou v životě nijak handicapované.

„Dlouhodobé zkušenosti ze svobodných škol ve světě, první svobodná škola vznikla v roce 1921, ukazují, že tyto děti jsou naprosto schopné se začlenit do společnosti. A naopak jsou mnohem lépe připravené na měnící se společnost,“ tvrdí Zdeňka Staňková.

Možností, jak dítěti poskytnout relativní svobodu a nechat ho jít za tím, co ho zajímá, je domácí vyučování. V Libereckém kraji je ze 36 500 školáků v domácím vyučování 43 dětí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz