Pokud dítě nevezmou do školky, přibývají rodičům starosti (ilustrační foto).

Pokud dítě nevezmou do školky, přibývají rodičům starosti (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Rodiče v kraji se v průzkumu zlobí, že nedostali své děti do školky

  • 13
Průzkum v Libereckém kraji odhalil, že lidé jsou nespokojení s tím, jak se jim daří umístit děti do mateřských škol. Ty každý rok odmítnou stovky dětí, rodiče pak řeší problém, jak skloubit zaměstnání a péči o potomka. Do průzkumu se zapojilo 1 400 respondentů.

Že je spíše nespokojeno nebo rozhodně nespokojeno, odpovědělo v Libereckém kraji dohromady 51 procent oslovených rodičů.

Jen pro příklad. V kraji mateřské školy ve školním roce 2011/12 odmítly přijmout celkem 2 411 dětí. Místa přitom ve školkách navzdory babyboomu byla. Ve stejném roce totiž údaje ministerstva školství uvádějí převis kapacity školek 706 míst.

"Převis kapacity mateřských školek nad skutečným počtem dětí ve školkách jsme zaznamenali ve všech krajích. Je to zajímavý údaj průzkumu. Může to souviset s tím, že data zahrnují i soukromé školky, které nemusejí mít naplněnou kapacitu," zmínil analytik společnosti Datank Ondřej Pivoňka.

Půl roku stresů kvůli dítěti, které nechtěli vzít v žádné školce

Markéta (její totožnost redakce zná, ale ctí její přání zůstat v anonymitě) je typickým příkladem rodiče, který spadá do nespokojené části dotazníku.

Ve dvou letech dítěte nastoupila jako samoživitelka do práce a rok hlídala syna babička. Mezi březnem, kdy byly hochovi tři roky, a zářím ale nesehnala v žádné liberecké školce místo. Na soukromou neměla peníze.

V tuto dobu se střídala v hlídání babička se sestrou na mateřské. "Nakonec se to podařilo na opačném konci Liberce, a to ještě na přímluvu známých. Kdybych neměla babičku, nevím, co bych dělala," svěřila se žena.

Liberecká mateřská škola Jablůňka v Jabloňové ulici je příkladem školky, ve které nemohou vyhovět všem rodičům. Vybírání je ale nanejvýš demokratické. Školka neupřednostňuje bydliště, ani to, jestli rodiče pracují, nebo ne.

Děti vybírá losováním. Pokud jsou dítěti tři roky, zařadí ho do osudí. Losování se navíc děje v sobotu, aby někoho nediskriminovalo zaměstnání.

Pro letošní školní rok mohla Jablůňka přijmout 44 dětí. Zájemců bylo devadesát. Losovalo se nakonec z šedesáti dětí, které splnily potřebná kritéria.

"Rodiče díky systému losování do výběru vidí a nemáme pak problémy s rodiči. Nikdo se pak nerozčiluje, že se jiné dítě dostalo a jeho ne," přiblížila ředitelka školky Hana Piňková.