Noční školka v Praze.

Noční školka v Praze. | foto: Milan Bureš

Piráti chtějí v Jablonci noční školky. Pomohly by pracujícím na nočních

  • 3
V Jablonci nad Nisou se začíná hovořit o takzvaných nočních mateřských školách. Ty by mohly být řešením pro rodiče, kteří pracují na směny a nemají přes noc nikoho na hlídání. Podle lídra jabloneckých Pirátů Jana Lehkého by město tímto krokem mohlo vyjít vstříc také matkám samoživitelkám.

„S kyselým úsměvem vzpomínám na nejmenovaného pana poslance, který před několika lety prohlásil, že v noci pracují jen prostitutky a zloději. Lidé méně odtržení od reality vědí, že tomu tak není. Ne všichni rodiče ještě mají prarodiče a ne všichni prarodiče jsou schopni se o vnoučata postarat,“ říká Lehký.

„Zoufalí rodiče často přijmou nevyhovující a málo placenou práci jen z toho důvodu, aby nějakou měli a dokázali ji skloubit s rodičovskými povinnostmi. Odpolední nebo i noční školky to můžou zlepšit.“

Lehký tvrdí, že by ve městě měla zatím fungovat jedna školka s nočním provozem na zkoušku. Podle zájmu by se pak jejich počet mohl rozšířit.

I když Piráti počítají s tím, že zájem o takovýto druh mateřské školy by v Jablonci byl, realita může být jiná.

Školky s nočním režimem fungují například v Praze, jedna soukromá je i v Liberci.

Jmenuje se U Potůčku a její ředitelka Renata Rydvalová říká, že možnost nechat v ní děti přes noc rodiče využívají opravdu minimálně.

„Loni tu přes noc zůstávaly přibližně tři děti. Spíše rodiče využívají hlídání přes odpoledne. Za obě služby je příplatek mimo běžný příspěvek na školku. Je to služba navíc,“ vysvětluje ředitelka.

Radnice to vidí skepticky

Jablonecká radnice se k nápadu Pirátů staví spíše skepticky. „Za svoji dvacetiletou praxi na radnici jsem se ještě nesetkala s požadavkem místních rodičů zřídit internátní mateřskou školu. Navíc by takováto školka byla pro město zřejmě neekonomická a to kvůli tomu, že by se jednalo o službu pro velmi malý počet dětí,“ tvrdí Zdena Květová, vedoucí oddělení školství, kultury a sportu jabloneckého magistrátu.

Květová přesto přiznává, že určité řešení pro rodiče, kteří nemají přes noc hlídání pro své děti, by mohly přinést soukromé školky nebo neziskové organizace.

„Je ale otázkou, zda by byl rodič vůbec ochoten vynaložit finanční prostředky na tuto nadstandardní službu,“ podotýká.

Lehký ale kontruje tím, že na noční školku by mohli finančně přispívat větší zaměstnavatelé, kteří mají vícesměnný provoz. „Pro rodiče pracujících na více směn by to byl dozajista vítaný benefit prospěšný jak jim, tak zaměstnavateli,“ uzavírá jednička Pirátů.