Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školky upřednostňovaly děti z Liberce. Díky tomu se dostalo na každé

  16:46aktualizováno  16:46
Do mateřských škol zřizovaných Libercem se letos dostaly všechny děti z území města. Podařilo se to díky nové a přísně vyžadované strategii. Ředitelé mateřských škol totiž před dubnovými zápisy dostali jasný příkaz dávat přednost libereckým dětem starším tří let s výjimkou předškoláků.
Do mateřských škol zřizovaných Libercem se letos dostaly všechny děti z území města (ilustrační snímek).

Do mateřských škol zřizovaných Libercem se letos dostaly všechny děti z území města (ilustrační snímek). | foto: freeimages

„Nemohli jsme dále akceptovat situaci, že ve školkách máme několik desítek dětí z obcí mimo Liberec, zatímco ty liberecké - mnohdy i čtyřleté a starší - zůstávaly takříkajíc pod čarou. Samozřejmě se to netýká dětí v posledním roce předškolní docházky, které ředitelé podle zákona museli zapsat, ať už pocházely odkudkoliv,“ vysvětlil náměstek libereckého primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

„Jsme zodpovědní především pro území města Liberec. Jsme teď v jiné situaci než v předchozích letech, kdy jsme měli ve školkách i několik desítek dětí mimolibereckých z jiných obcí. Obcím jsme sice mohli náklady fakturovat, pro nás je ale zásadnější, že liberecké děti chodí do školek,“ zmínil náměstek Langr.

O tom, že by docházelo k fiktivnímu přehlašování bydliště, zatím město neví. Podle oslovených starostů okolních obcí je to ale pravděpodobné.
Například Šimonovice vlastní školku nemají. Tamní děti navštěvují dílem mateřskou školku Preciosy v Pilínkově, obecní školku Dlouhý Most a dílem i liberecké mateřské školy.

„Zatím nemám informace o tom, že by si rodiče stěžovali, že jim nevzali v Liberci dítě do školky. Jak dopadne letošní rok se teprve uvidí. I na začátku září dochází k různým posunům. Myslím si ale, že by nová strategie Liberce mohla vést ke spádové turistice i mezi rodiči školkových dětí,“ zmínila starostka Šimonovic Leona Vránová.

Až 40 míst pro děti mladší tří let

Díky regulaci se však podle náměstka Langra podařilo zachránit volná místa pro děti mladší 3 let. Nyní je k dispozici téměř čtyřicet míst pro děti, které tří let teprve dosáhnou v nejbližší době.

Šest volných míst je určeno k okamžitému obsazení ve třech mateřských školách. Dalších 33 volných míst v jedenácti mateřských školách je možné naplnit na takzvanou výjimku, kterou schvaluje rada města. Jde především o školky na sídlištích, volná místa jsou ale také ve městě.

„Jsme připraveni všechny výjimky postupně rozpustit mezi žadatele, ale ředitelé mateřských škol nám musejí každé nárokované místo zdůvodnit. I tady chceme primárně preferovat Liberec a děti, které například dosáhnou tří let věku v září či říjnu a nikoli až v lednu, nebo takové, které již ve škole mají sourozence. Zkrátka chceme udělat maximum i pro komfort rodičů,“ uvedl Ivan Langr.

Jestliže mají rodiče zájem dodatečně dítě do školky umístit, radí Langr obrátit se na oddělení školství v historické budově radnice.

„Tam dostanou informaci, kde ta volná místa jsou, v jaké školce. Pak už je na rodičích, aby dítě někam nechali zapsat. Samozřejmě by ve školkách měly být děti od tří let výš, ale i pokud to dítě bude o něco mladší, tak by mělo mít šanci. Pro dítě jedenapůlleté místo ve školce určitě není, na to školky nejsou připraveny,“ řekl Langr.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz