Žáci jabloneckého gymnázia U Balvanu protestují proti rušení své školy. (3. února 2011)

Žáci jabloneckého gymnázia U Balvanu protestují proti rušení své školy. (3. února 2011) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Školy prozatím vyhrály, slučovat se nebudou

  • 2
Nekonečný příběh, jenž poškozuje jména některých středních škol v Libereckém kraji a jiným ubírá žáky, měl další kolo na pondělní schůzi krajského zastupitelstva. Už podruhé svoje hlasování o optimalizaci středních škol, jež by bylo pro některé likvidační, odložilo.

Náměstek hejtmana pro školství Cikl musel podruhé během několika měsíců návrh stáhnout, což se neobešlo bez potlesku asi padesátky diváků, většinou zástupců škol v Jilemnici, Frýdlantu a Jablonci nad Nisou.

"Pro nás je váhání zastupitelstva kraje, které se nedokáže dohodnout, velmi nešťastné. Negativně se to odráží na zájmu o naši školu. Poškozuje nás, že na oficiálních webových stránkách kraje již několik měsíců visí, že se tři čtvrtiny naší školy budou rušit," řekl pedagog z jilemnického gymnázia Jiří Aubris.

Rodiče dávají své žáky do sousedního Královéhradeckého kraje. "Nám pak vyčítají, že nám ubývají žáci," doplnil Aubris a připomněl, že jejich škola je nejstarší sportovní gymnázium v Česku.

Zastupitelstvo nezařadilo jednání o gymnáziích úmyslně

Na stejný problém už upozornil nedávno odvolaný ředitel této školy, jenž má s Radkem Ciklem osobní spory. Náměstek totiž jeho odvolání svaloval právě na to, že jim odcházejí žáci studovat stejný obor do sousedního kraje.

"Jednání kraje poškozuje dobrá jména škol, o nichž se půl roku vedou debaty, jestli skončí nebo budou sloučeny," přidal některé argumenty zástupce Unie absolventů Gymnázia Frýdlant Jan Hlávka.

Jednání o sloučení a rušení některých škol na zastupitelstvu probíhalo jako vždy ve vzrušené atmosféře. Není divu. Na podkladech schůze na webu kraje byly o tomto bodu jen kusé informace, podle nichž se mělo projednávat pouze sloučení frýdlantského gymnázia se střední lesnickou školou.

"Co si o tom myslet jiného, než že tam kraj jednání o třech gymnáziích nedal úmyslně," řekl předseda klubu zastupitelů Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta.

Podraz na náměstka Cikla

Z diskuze mimo jiné vyplynulo, že při schůzkách pracovní komise se náměstek Cikl dopouštěl záměrných, účelových zkreslení. "Bylo nám řečeno, že město Frýdlant se sloučením s lesnickou školou souhlasí, jenže pak se zjistilo, že tamní rada a zastupitelstvo odhlasovaly spojení s jejich základní školou," prozradil Půta.

Na druhou stranu připravila pracovní skupina podraz na náměstka Cikla, když bez mrknutí oka předložila pozměňovací návrh, který vracel do hry s malými kosmetickými úpravami současný stav.

"Upozorňuji, že jsme byli ministerstvem upozorněni, abychom s tím něco dělali, když chceme, aby převzalo sklářskou školu v Kamenickém Šenově. Dnes je převzetí školy od 1. září vážně ohroženo," řekl Radek Cikl pro ČTK.

Jednání krajského zastupitelstva poté pokračovalo dalšími padesáti body. Studenti, rodiče a učitelé tří gymnázií však rychle opouštěli svá místa. Tvářili se spokojeně, rušení se nekoná. Zatím. Pokračování příští měsíc.