Stanislav Řezáč při poslední vítězné Jizerské padesátce

Stanislav Řezáč při poslední vítězné Jizerské padesátce | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Skvělý Řezáč vybojoval ve finiši Dolomitenlaufu stříbro

• 0
Nejlepší český dálkový běžec Stanislav Řezáč si udržuje skvělou formu. Jablonecký závodník skončil těsně druhý v závodu na 42 km klasickou technikou Dolomitenlauf v tyrolském Obertilliachu.

Ve finiši ho předstihl pouze švédský závodník Jerry Ahrlin, vítěz loňského prestižního seriálu dálkových běhů FIS Marathon Cup. Ve skupince se udržel třetí ještě nejmladší z nich, Martin Sutter z Rakouska.

"Suter byl s námi celou dobu. Jeli jsme spolu ve třech a neutrhli ho. Spíš skoro utrhli mě," přiznal 38letý Řezáč, který zahájil sezonu před dvěma týdny triumfem v Jizerské 50. "Tady to ale bylo ještě těžší. Tupý sníh, prašan od minus čtyř do nuly, moc to nejelo. Odpíchali jsme to zase celé soupažemi. A Jerry je na tom velmi dobře, měl v konci víc sil," dodal na webu www.pdteam.cz.

Řezáč už jel páteční večerní sprint Dolomitenlaufu na náměstí v Lienzu a skončil třetí v rozjížďce (další Čech Novák byl druhý, Koukal nejel). Ve výsledcích ovšem chybí, protože si zapomněl čip… Na Dolomitenlaufu se o víkendu prosadil i nováček mezi dálkovými běžci a dlouholetý úspěšný reprezentant Martin Koukal z Liberce.

Nikoli ovšem v sobotní klasice jako Řezáč, ale ve včerejším závodě volnou technikou. Čtvrté místo mu po nepovedené Jizerské 50 spravilo chuť.

"Výsledek je velmi dobrý. Necítil jsem se moc dobře, o víc to je potěšitelné," řekl Koukal. "Na Jizerce jsem se cítil podstatně líp a jak to dopadlo. To jsou hry osudu," dodal 33letý český lyžař na webu svého www.vittoreteamu.

Jak se závod vyvíjel? "Jelo se v balíku. Okolo 30-35. km jsem měl problémy, ale sebral jsem se, udělal si pozici. Ale v závěru přece jen trošku chybělo."

Koukal přiznal, že cítil tlak. Nevydařená Jizerská 50, v níž dojel až ve třetí desítce, k tomu pro jeho rakouský tým Skinfit domácí závod. Navíc minulý víkend se v Liberci stěhoval. "Od úterka jsem byl už s týmem na Obertilliachu. Netrénovalo se moc, ale pobyt kvůli výšce a taky klid byl hodně důležitý," říkal.

Koukal teď zůstává v Ramsau, v pátek se přesouvá na italskou Marcialongu. "Vyzvídám, jak se připravit na dva tak dlouhé závody v jednom týdnu. Ale v únoru mě čekají dokonce tři za sebou. Zase to bude velká škola. Ale snad se nám podaří na klasiku namazat, ve Val di Fiemme bývají stálé podmínky," připomenul místo, kde v roce 2003 získal titul mistra světa na 50 km.

Na Marcialongu se připravují i další čeští laufaři v čele se Stanislavem Řezáčem. Bude to zajímavé měření sil, na trati dlouhé 70 km se příští neděli utká i s fenomenálním norským běžcem Northugem.

V průběžném pořadí FIS Marathon Cupu po 2 závodech vede italský závodník Fabio Santus se 104 body. Stanislav Řezáč je těsně druhý, započítávalo se mu totiž jen vítězství v Jizerské 50. Dolomitenlauf klasicky není narozdíl od volné techniky součástí série.