Slévárna Ferex v Liberci.

Slévárna Ferex v Liberci. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

Slévárna v Liberci má další problém. Energetici ji odstřihli od proudu

  • 5
Liberecká slévárna šedé slitiny Ferex-ŽSO v úterý odpoledne zůstala kvůli dluhům na čtyři hodiny bez proudu. „Mohu informaci potvrdit,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. „I přes opakované výzvy nedošlo k uhrazení pohledávek.“

ČEZ ale není jediný, komu slévárna dluží. Firma je od 9. července v insolvenčním řízení. Návrh na konkurz podala k brněnskému krajskému soudu pražská společnost Moravia Factor, které údajně Ferex nezaplatil faktury za více než 1,8 milionu korun za dodaný šrot.

K věřitelům se připojuje i liberecká Autodoprava Škrabálek, které Ferex dluží za rozvoz zboží.

„Dělá to téměř čtyři miliony korun. Právě dnes jsme k soudu posílali veškerou potřebnou dokumentaci,“ upřesnil včera majitel firmy Bohumil Škrabálek. „Pokud bude vyhlášený konkurz, přidáme se.“

Jeho autodoprava jezdí pro Ferex už více než šest let. „Byli už jednou v insolvenci a už tehdy nám dlužili. Provedli reorganizaci, takže do konkurzu nešli. Sice jsme přišli o 1,8 milionu korun, ale začali platit, takže jsme znovu navázali spolupráci. Teď se situace opakuje. Některé nesplacené faktury jsou staré i rok,“ dodává Škrabálek.

Liberecká slévárna společnosti Ferex-ŽSO vyrábí hlavně brzdové špalky pro železniční vagony a lokomotivy, brzdové bubny a závaží pro traktory a už několik let se potýká s ekonomickými problémy a s dopadem výroby na životní prostředí. Stojí totiž vedle rodinných domků a lidé si stěžují hlavně na prach z areálu, který jim sedá na zahrady a ničí fasády domů.

Inspekce udělila slévárně pokutu

Inspekce životního prostředí firmě uložila pokutu jeden milion korun. Letos v květnu pohrozila, že továrnu zavře, pokud nevymění filtry a nezačne si lépe uklízet haldy na dvoře. Pokutu společnost zaplatila, otázka výměny filtrů je zatím otevřená.

„Koncem července nebo začátkem srpna se tam chystáme na kontrolu. Od ní se pak odvinou naše další kroky,“ říká vedoucí libereckého pracoviště České inspekce životního prostředí Hana Kolářová. „Pokud neudělali nic, může se stát, že provoz zavřeme.“

Firma nyní zaměstnává desítky lidí. „Přesné číslo neznáme, protože najímá agenturní zaměstnance. O insolvenci víme i o tom, že ČEZ odpojil elektřinu. Zdá se, že situace graduje. Budeme se snažit hlavně pomoci lidem, aby nezůstali bez práce a bez peněz. Už dnes dostávají výplaty se zpožděním,“ poznamenal místopředseda odborového svazu železničářů Miroslav Novotný.

Ředitel slévárny Petr Kordík se k situaci zatím nevyjádřil. „Bohužel řeším aktuální problémy a nemám nyní čas,“ omluvil se prostřednictvím SMS zprávy.

Ferex-ŽSO vznikl v roce 1992 privatizací libereckého závodu Železniční opravny a strojírny (ŽOS). V insolvenci se ocitla už v roce 2009 na základě návrhu dvou věřitelů, kteří touto cestou vymáhali zaplacení více než 13 milionů korun.

Soud tehdy přistoupil na řešení ekonomických problémů reorganizací. Ta v polovině roku 2012 úspěšně skončila, takže soud návrhu nevyhověl.