Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z liberecké slévárny Ferex dali výpovědi. Od dubna nedostali výplaty

  8:23aktualizováno  8:23
Smutný osud liberecké slévárny Ferex-ŽSO se naplňuje. Už přes měsíc stojí. A ani zaměstnanci se už do ní nevrátí. Osm desítek slévačů je registrovaných u libereckého úřadu práce. Šest desítek z nich k nim přibylo v srpnu.

Slévárna Ferex v Liberci | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

„Poslední výplatu jsme brali v dubnu. Potřebujeme z něčeho žít, proto devětadevadesát procent lidí dalo výpověď. Na to máme nárok ze zákona,“ říká místní odborový předseda Pavel Bergr. „Měli bychom dostat peníze doplacené a dva platy jako náhradu.“

Podle něj se výpověď týká více 135 kmenových zaměstnanců, většina už výpověď dala, další ji podají ke 26. srpnu. V továrně tak zůstaly jen dvě desítky lidí v kancelářích, na údržbě a vodním hospodářství.

„Firma je v insolvenci, tak by nám měl peníze vyplatit úřad práce, a pak je po firmě vymáhat,“ upřesnil. Podle něj bez práce zůstali hlavně slévárenští dělníci, taviči, brusiči, obsluha strojů. „Jsou to dost specializované profese, ale myslím, že šanci na zaměstnání máme,“ míní Bergr.

Slévárna Ferex, která vyrábí hlavně brzdové špalky pro železniční vagony a lokomotivy, brzdové bubny a závaží pro traktory ze šedé litiny, se zastavila 21. července.

Od proudu ji kvůli dluhům odstřihl ČEZ. A pustá i ztichlá zůstala. Už delší dobu má velké ekonomické problémy, proto na ni věřitelé podali návrh na insolvenci. Její hospodaření prověřuje také policie.

Na trubkách byl led, na stěnách plíseň, líčí dělník

„Neřeknu vám, jestli je to je konkrétně tato firma, ale mohu obecně konstatovat, že naši kriminalisté vyšetřují slévárnu v Liberci kvůli neodvádění daně ze závislé činnosti,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Provoz dlouhodobě sleduje také Česká inspekce životního prostředí kvůli prachu, hluku a zápachu, na který si stěžují lidé v jejím sousedství. Dala jí pokutu s tím, že pokud nevymění filtry, zavře ji.

„Chystali jsme se tam na kontrolu, ale provoz stojí, nikdo tam nebyl. Požádali nás, abychom s návštěvou počkali až do rozhodnutí soudu o insolvenci,“ sdělil Martin Kmoch z libereckého inspektorátu.

A nestěžují si jen lidé v okolí továrny u libereckého vlakového nádraží. Za nesnesitelné považovali podmínky v halách i lidé uvnitř nich.

„Pracoval jsem na pískovně slévárny. Nefungovalo odsávání, takže se tam nedalo dýchat. V létě tam bylo vedro, v zimě se netopilo v umývárnách, na trubkách byl led a na stěnách plíseň,“ líčí dnes už bývalý dělník, který nechce uvést jméno, ale redakce ho má k dispozici.

„I mně dluží tři výplaty a odstupné. Naštěstí jsem si našel jinou práci, ale ostatní jsou na tom hůř,“ dodal.

Možná, že výrobu znovu nastartujeme, tvrdí jednatel

Podle Bergra teď liberecký úřad práce shromažďuje žádosti lidí, kteří nedostali výplaty, a odešle je hromadně kolegům ve Znojmě, kde firma sídlí.

Jednatel společnosti Ladislav Řezníček čeká nyní na rozhodnutí soudu o insolvenci. „Považuji je za velmi pravděpodobné,“ přiznává.

Podle něj bude obnovení provozu možné s určitými počátečními investicemi. „Považoval bych je za ideální řešení v rámci insolvence, aby pak byl prodán fungující podnik, což by přineslo nejlepší výnos pro věřitele. Ale to bude v kompetenci správce,“ míní.

„Na všechny lidi si ale bereme kontakty, abychom je mohli oslovit, pokud by se výrobu podařilo znovu nastartovat.“

Podle něj nynější stav nemusí znamenat definitivní konec. „Pokud správce nalezne vhodnou formu zahájení provozu a prodeje fungujícího podniku, slévárenská výroba bude zachována. Možný je prodej podniku jako celku, kde nový majitel výrobu obnoví,“ dodává Řezníček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz