Slévárna Ferex v Liberci

Slévárna Ferex v Liberci | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

Lidé z liberecké slévárny Ferex dali výpovědi. Od dubna nedostali výplaty

  • 1
Smutný osud liberecké slévárny Ferex-ŽSO se naplňuje. Už přes měsíc stojí. A ani zaměstnanci se už do ní nevrátí. Osm desítek slévačů je registrovaných u libereckého úřadu práce. Šest desítek z nich k nim přibylo v srpnu.

„Poslední výplatu jsme brali v dubnu. Potřebujeme z něčeho žít, proto devětadevadesát procent lidí dalo výpověď. Na to máme nárok ze zákona,“ říká místní odborový předseda Pavel Bergr. „Měli bychom dostat peníze doplacené a dva platy jako náhradu.“

Podle něj se výpověď týká více 135 kmenových zaměstnanců, většina už výpověď dala, další ji podají ke 26. srpnu. V továrně tak zůstaly jen dvě desítky lidí v kancelářích, na údržbě a vodním hospodářství.

„Firma je v insolvenci, tak by nám měl peníze vyplatit úřad práce, a pak je po firmě vymáhat,“ upřesnil. Podle něj bez práce zůstali hlavně slévárenští dělníci, taviči, brusiči, obsluha strojů. „Jsou to dost specializované profese, ale myslím, že šanci na zaměstnání máme,“ míní Bergr.

Slévárna Ferex, která vyrábí hlavně brzdové špalky pro železniční vagony a lokomotivy, brzdové bubny a závaží pro traktory ze šedé litiny, se zastavila 21. července.

Od proudu ji kvůli dluhům odstřihl ČEZ. A pustá i ztichlá zůstala. Už delší dobu má velké ekonomické problémy, proto na ni věřitelé podali návrh na insolvenci. Její hospodaření prověřuje také policie.

Na trubkách byl led, na stěnách plíseň, líčí dělník

„Neřeknu vám, jestli je to je konkrétně tato firma, ale mohu obecně konstatovat, že naši kriminalisté vyšetřují slévárnu v Liberci kvůli neodvádění daně ze závislé činnosti,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Provoz dlouhodobě sleduje také Česká inspekce životního prostředí kvůli prachu, hluku a zápachu, na který si stěžují lidé v jejím sousedství. Dala jí pokutu s tím, že pokud nevymění filtry, zavře ji.

„Chystali jsme se tam na kontrolu, ale provoz stojí, nikdo tam nebyl. Požádali nás, abychom s návštěvou počkali až do rozhodnutí soudu o insolvenci,“ sdělil Martin Kmoch z libereckého inspektorátu.

A nestěžují si jen lidé v okolí továrny u libereckého vlakového nádraží. Za nesnesitelné považovali podmínky v halách i lidé uvnitř nich.

„Pracoval jsem na pískovně slévárny. Nefungovalo odsávání, takže se tam nedalo dýchat. V létě tam bylo vedro, v zimě se netopilo v umývárnách, na trubkách byl led a na stěnách plíseň,“ líčí dnes už bývalý dělník, který nechce uvést jméno, ale redakce ho má k dispozici.

„I mně dluží tři výplaty a odstupné. Naštěstí jsem si našel jinou práci, ale ostatní jsou na tom hůř,“ dodal.

Možná, že výrobu znovu nastartujeme, tvrdí jednatel

Podle Bergra teď liberecký úřad práce shromažďuje žádosti lidí, kteří nedostali výplaty, a odešle je hromadně kolegům ve Znojmě, kde firma sídlí.

Jednatel společnosti Ladislav Řezníček čeká nyní na rozhodnutí soudu o insolvenci. „Považuji je za velmi pravděpodobné,“ přiznává.

Podle něj bude obnovení provozu možné s určitými počátečními investicemi. „Považoval bych je za ideální řešení v rámci insolvence, aby pak byl prodán fungující podnik, což by přineslo nejlepší výnos pro věřitele. Ale to bude v kompetenci správce,“ míní.

„Na všechny lidi si ale bereme kontakty, abychom je mohli oslovit, pokud by se výrobu podařilo znovu nastartovat.“

Podle něj nynější stav nemusí znamenat definitivní konec. „Pokud správce nalezne vhodnou formu zahájení provozu a prodeje fungujícího podniku, slévárenská výroba bude zachována. Možný je prodej podniku jako celku, kde nový majitel výrobu obnoví,“ dodává Řezníček.