Původní vzhled portálu slevyzhor.cz předtím, než ho zablokovala policie.

Původní vzhled portálu slevyzhor.cz předtím, než ho zablokovala policie. | foto: www.slevyzhor.cz

Slevovému portálu naletělo už pět tisíc lidí, škoda je 13 milionů korun

  • 28
Už tři čtvrtě roku řeší policie podvodné jednání portálu Slevy z hor, a stále se jí hlásí další a další poškození. Aktuálně se počet podvedených zastavil na čísle pět tisíc. Za vouchery zaplatili, někteří však až na místě pobytu zjistili, že peníze k ubytovatelům nedorazily. Celkově tak došlo ke škodě zhruba 13 milionů korun.

Ještě v loňském září se na policii obrátilo přes 70 lidí, dnes jich je už přes pět tisíc a číslo stále stoupá.

„Od počátku září 2016 do současné doby se na policii obrátilo zhruba pět tisíc poškozených z celé České republiky. Ti si prostřednictvím slevového portálu zakoupili pobyty v různých částech republiky. Až po příjezdu na místo ale zjistili, že i přesto, že požadovanou částku za pobyt uhradili, úhrada do zařízení nedoputovala,“ řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policie začala případ vyšetřovat v červenci 2016 v Jablonci nad Nisou, od srpna 2016 pokračovalo vyšetřování v Semilech.

„Oznámení byla dávána tady u nás v kraji jako první a následně začala narůstat,“ přiblížila Suchánková. Nejstarší dosud zjištěná podvodně vylákaná platba je z 13. dubna 2015. Poškození si předplatili pobyty na různých hotelích v Jizerských horách a v Krkonoších.

Hotel byl už uzavřen nebo ho provozoval někdo jiný

Portál provozovala společnost Catty s.r.o., jejíž jednatelkou byla podle obchodního rejstříku Paulina Chudobová z Prahy. Stejná žena figurovala také ve společnostech Montana Joy s.r.o. a Bodemar s.r.o., které měly dlouhodobě pronajato několik hotelů. Portál nabízel právě jejich služby.

Skutečnou hlavou byznysu byl však Petr Chudoba, který zakládal webové prezentace portálu i hotelů. V síti byly kromě hotelu Duha také SPA Hotel Bílý Hořec a hotel Mitera v Harrachově, hotely Lučina v Lázních Libverdě, Větrov ve Vysokém nad Jizerou, Hříběcí Bouda, U Svatého Vavřince a Fénix ve Vrchlabí nebo hotel Máj v Peci pod Sněžkou. Vouchery se týkaly například i hotelu Petřín, který je ale již několik let zavřený.

Osoba, kterou policie prověřuje, nabízela pobyty v pronajatých ubytovacích objektech za zhruba tisíc korun za dospělou osobu s délkou pobytu tři až pět dnů. Po přijetí plateb byly jednotlivým klientům elektronicky zasílány vouchery, na základě kterých si pobyt rezervovali. Vouchery neobsahovaly konkrétní datum pobytu a jejich platnost byla obvykle do 28. prosince 2017. Zejména s ohledem na cenu se nabídky setkaly s velkým zájmem klientů.

„Pokud si stihli včas konkrétní termín zamluvit, v některých případech byl pobyt k jejich spokojenosti realizován, a tak si objednali další pobyt. Nejméně v průběhu roku 2016 však již svoje vouchery nemohli uplatnit, protože daný konkrétní hotel byl již uzavřen nebo jej provozoval jiný nájemce, který vouchery zakoupené na tomto portále neuznával,“ upřesnila Suchánková.

Stránku policie nechala zablokovat

Doménu nechali policisté z preventivních důvodů v srpnu 2016 zablokovat. Na slevový portál upoznili poškození zákazníci i na webu Podvodné firmy.
„Mají to dobře zmáknuté. Na emaily odpovídají slovy že je jejich chyba kdesi v interní účetní společnosti. Dále vám tvrdí, že peníze poslali. Třikrát za sebou a nic nedošlo. Telefon mi zvedli se slovy, že se vše vyřídí. Pak ale telefon nikdo nebral,“ uvedl jeden z uživatelů.

„Také jsem naletěla na lákadla tohoto portálu a po hodině jsem stornovala svoji objednávku. Peníze zatím nikde,“ napsala na Podvodné firmy Natalija Holubová v listopadu 2015.

Počty poškozených narůstají

Doposud podaná trestní oznámení zaplnila již 165 policejních šanonů. „Tento počet odpovídá přibližně padesáti osmi tisícům stran spisového materiálu. Do současné doby bylo vyhodnoceno nejméně 155 šanonů, sestavených z došlých podaných vysvětlení klientů slevového portálu www.slevyzhor.cz a byla zadokumentována škoda přesahující 13 milionů korun. Počty poškozených, ale i výše škody stále narůstají,“ sdělila Suchánková.

Problémy s podvodným jednáním slevového portálu mají podle ní i ubytovatelé. „Byť nejsou původci tohoto problému, stále se na ně obrací značná část podvedených klientů, která se domáhá poskytnutí služby, kterou si prostřednictvím slevového portálu zakoupili,“ dodala.

V případu podle Suchánkové zatím nebyl nikdo obviněn. Za podvod hrozí však pachateli až 10 let vězení.