Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

"Šmejdi" podvedli důchodkyni. Zůstal jí zbytečný stroj a úvěr na 25 tisíc

  12:56aktualizováno  12:56
Podvodníkům, kteří okrádají staré lidi, se stále daří napálit další a další důvěřivce. Po návštěvě falešných kontrolorů vody zbyla devětasedmdesátileté Marii Hanákové z Liberce v bytě neforemná plastová škatule a k tomu úvěr na 25 tisíc.

„Nevysvětlili mi nic. Místo toho mi dal podepsat papír. Myslela jsem, že je to pracovní výkaz. Skoro nevidím. Musím mít lupu,“ říká seniorka Marie Hanáková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Všechno začalo telefonátem. "Jsme z České vodárenské. Chceme vám zkontrolovat kvalitu vody. Můžeme přijít na rozbor?" ozvalo se ve sluchátku.

Než se stačila oslovená zamyslet nad tím, odkud vzali její adresu a telefon, zastavilo u paneláku na libereckém sídlišti Rochlice auto. Z něj vyskočili dva mladí muži s taškou nářadí a zamířili ke vchodu. Seniorka jim otevřela.

 "Jeden se se mnou bavil, druhý něco kutil u vodovodu v kuchyňském koutě. Přinesl sklenici vody a řekl: Podívejte se, co pijete. Je špinavá," popisuje Hanáková.

Pak se ten hovorný začal vyptávat na důchod, zdraví a rodinu. Vzal si občanku, která ležela na knihovně, a vyplňoval papíry.

"Ptala jsem se, co to znamená. On, že mi to hned vysvětlí. Nevysvětlil nic. Místo toho mi dal podepsat papír. Myslela jsem, že je to pracovní výkaz. Skoro nevidím. Musím mít lupu," konstatuje žena.´

Z pracovního výkazu se vyklubala úvěrová smlouva se společností Home Credit na pět let. A z obludy filtr na čištění vody Pura 5 za 25 tisíc, kterou dodala firma Balamia s.r.o. - divize Česká vodárenská.

"To je hrůza peněz. Kde bych je vzala. Navíc bych tu obludu stejně vyhodila. Jen mi tu překáží," posteskla si Hanáková.

Kvůli lživé smlouvě nemohla přístroj vrátit

 Případu se ujal její zeť Iljič Vlachovský. "Měla posílat měsíčně čtyři stovky z účtu, který ani nemá. Navíc bylo ve smlouvě napsané, že si přístroj vyzvedla v kamenném obchodě ve Slaném, a tak prý nemáme nárok na vrácení," upřesňuje Vlachovský.

Rodina kontaktovala firmu Balamia a chtěla přístroj vrátit, ale neuspěla. "Volali jsme i na Home Credit. Ti byli slušní, politovali nás, a že je to na odstoupení od smlouvy, ale prý si to musíme vyřídit s Balamií," popisuje Vlachovský.

Nakonec se ale úvěrová společnost zachovala velmi vstřícně. "Úvěrová smlouva bude ukončena bez jakýchkoli poplatků či sankcí a paní získá zpět i celou částku, kterou již stihla zaplatit," slíbila za firmu mluvčí Home Creditu Zuzana Bienvenu.

Podle ní spolupráce s prodejcem trvala velmi krátce. "Pochybení jsme díky kontrole odhalili včas a spolupráci ihned ukončili. S podobným jednáním se neztotožňujeme a netolerujeme je," upřesnila.

Česká obchodní inspekce o všem ví

 O případech podnikání Balamie ví i Česká obchodní inspekce. "Je jich víc a nejen v Liberci. S firmou jsme zahájili správní řízení," informuje šéfka severočeské obchodní inspekce Renata Linhartová.

Podle ní by měla Marie Hanáková trvat zdarma na odborné demontáži zařízení. Firma Balamia se sídlem v Praze 10 má hlasovou schránku a na vzkazy nereaguje. Ale z Obchodního rejstříku je patrné, že doklopýtala k likvidaci.

Lidé se o ní dočtou i na stránce VašeStížnosti.cz. Případů je v současnosti osm, prakticky z celé republiky - z Liberce, Olomouce, Tišnova, Přerova nebo Pardubic.

„Ručíme za to, že z kohoutku teče kvalitní voda“

 Podle mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Ivety Kardianové je podobných firem víc. "Působí na trhu chvíli, pak spadnou do likvidace, přejmenují se a jedou nanovo. Ručíme za to, že z kohoutků teče kvalitní voda a žádné filtry nikdo nepotřebuje," říká Kardianová.

Dvě trestní oznámení na 'kontrolory' vody měli i policisté v Liberci. "Jedno jsme odložili a druhé nyní prověřujeme," informuje mluvčí libereckých policistů Vladimíra Šrýtrová.

Podle ní je problém v tom, že lidé smlouvu podepíší a pořádně ji nepřečtou. "Pokud to udělají dobrovolně a pokud má firma potřebná povolení, nemůžeme nic dělat. Je to problém obchodní a etický, ale není v rozporu se zákonem," doplňuje policistka.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz