Obec se rozhodla reagovat na množící se stížnosti obyvatel, které podvodníci...

Obec se rozhodla reagovat na množící se stížnosti obyvatel, které podvodníci okradli. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podomní prodejci obcházejí Příšovice obloukem. Stačila jediná cedule

  • 0
Důchodce z Příšovic měl platit zálohy za elektřinu hned třem dodavatelům. Obci došla trpělivost a postavila se do šiku bojovníků s podomními prodejci a distributory. Žádné výmluvy jim už neprojdou. U vstupu do obce je na to upozorní cedule a text, že obec monitorují kamery.

"Účinek to má obrovský. Odhaduji, že tak pětadevadesát procent prodejců odradí. Velmi nám to pomohlo hlavně na sídlišti. Tam jich chodilo nejvíc a často byli i tak sprostí, že se vtlačili do bytu. Na vchodech do paneláků a na jiných místech obce máme vylepené i cedulky o zákazu domácího prodeje," pochvaluje si místostarosta Příšovic Stanislav Polách.

Obec se rozhodla reagovat na množící se stížnosti obyvatel, které podvodníci nebo nepoctiví obchodníci zavázali do zdánlivě výhodných smluv, vnutili jim předražené zboží nebo je přímo okradli.

Prodejcům hrozí ve správním řízení za porušení vyhlášky až 200 tisíc korun.

"Na správní řízení ještě nemuselo dojít. Stačí se zmínit, že zavoláme policii a ten zbytek prodejců, co si k nám troufne přijít, urychleně odchází," doplnil místostarosta.

Gerta Mazalová ze Sdružení na ochranu spotřebitelů má radost, že cedule u vstupu do obce tak skvěle funguje a prodejce odrazuje. "Je to námět i pro další obce," komentovala příšovickou ceduli.

Měst a obcí, kde se snaží podomní a pouliční prodej vyhnat, v kraji přibývá. Tam, kde už nařízení platí, prý pomohlo.

Prodejci telefonních tarifů z ulic Liberce zmizeli

Příkladem je i krajský Liberec. Nový tržní řád platí od loňského roku a pouliční prodejce zcela vytlačil. Charitativní akce mají výjimku.

"Legální prodejci, kteří v ulicích nabízeli třeba změnu telefonních tarifů, vymizeli. Společnosti si nemohou dovolit riskovat pokutu a poškození jména," zhodnotila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Podle ní se mnohem více začali bát i podomní prodejci. Ubylo také telefonátů, v nichž lidé upozorňují na podezřelá individua, která se v domech zaměřují na staré lidi a něco jim nabízejí.

Měst a obcí, které bojují s podomními prodejci, přibývá

"Naposledy jsme ukládali pokutu v Rochlici asi před třemi měsíci," řekla mluvčí Bušková.

Právní odbor krajského úřadu posuzoval v letech 2011 - 2014 návrhy tržních řádů celkem 14 měst a obcí. Namátkou České Lípy, Jablonce nad Nisou, Semil, Jilemnice, Chrastavy, Českého Dubu nebo Troskovic.

"Je dobře, že měst a obcí, co bojují s podomními prodejci, přibývá. Tam, kde taková vyhláška není, by měli lidé na své zastupitele tlačit, aby ji přijali. Vždycky říkám, že starostové, kteří k tomu sahají, se starají o své občany řádně a chrání je," tvrdí Gerta Mazalová.