Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Předváděcích akcí „šmejdů“ ubylo, dál zkoušejí oběti lovit po telefonu

  • 2
Takzvaní šmejdi mění v Liberci taktiku. Prodejci předražených hrnců, matrací či masážních strojků už neloví oběti jen na předváděcích akcích, ale nutí je uzavřít smlouvy po telefonu. Pak stačí, když oslovený senior řekne slova jako ano nebo souhlasím a za pár dní mu domů přijde balíček se zbožím a faktura.

Obchodníci musejí podle novely zákona z roku 2014 hlásit inspekci dopředu místo a datum konání předváděcí akce. V Liberci díky tomu takovýchto akcí výrazně ubylo.

„Neděláme si ale iluze, akce se nemohou konat, aniž bychom o tom věděli. Každopádně seniory už prodejci nesvážejí autobusy na oběd a předváděcí akci, ale dneska jsou pozvánky adresné a pokud nám lidi tu akci sami nenahlásí, my se o ní nedozvíme. Adresy a telefonní kontakty získávají šmejdi například prostřednictvím oslovování v supermarketech,“ říká Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) pro Liberecký a Ústecký kraj.

I proto počet oficiálních „předváděček“ klesá. „Ve druhé polovině minulého roku jich bylo hlášeno v kraji deset, z toho pět v Liberci,“ uvádí náměstek primátora Ivan Langr.

Stačí říct ano

Podle Linhartové se nekalý byznys nyní ve větší míře děje prostřednictvím telefonu.

„Jde o takzvané distanční uzavření smlouvy. A taková smlouva je platná,“ říká ředitelka. A co je distanční způsob uzavření smlouvy?

„Jde o smlouvu uzavřenou na dálku. Prodejci zavolají, vyptají se na různé věci a mimo jiné, zda mohou poslat dárek zdarma. V poslední době jde třeba o ponožky, kalhotky či holicí strojky. Stačí když oslovený řekne slova jako ano či souhlasím, a pak mu přijde balíček s fakturou. Prodejci si hovory pravděpodobně i nahrávají, aby měli důkaz o uzavření smlouvy,“ varuje Linhartová.

Telefonní čísla získávají šmejdi z obchodu s databázemi, nebo mají program, který generuje různá telefonní čísla. Když se trefí do existujícího čísla, rovnou přepíná na operátora.

Od smlouvy se dá odstoupit

Ředitelka dále upozorňuje, že i od smlouvy uzavřené po telefonu se dá odstoupit. Konkrétně pak do 14 dnů od doby, kdy byl doručen balíček.

„Doporučuji výpověď písemnou a odeslat doporučeně s tím, že si udělám její kopii pro sebe. Pokud si nejsem jistý, že jsem si něco objednal, je dobré požadovat i záznam telefonního hovoru. Obecně ale starším lidem doporučujeme co nejrychleji ukončit telefonní hovor, pokud vám nevolá někdo známý či rodina,“ dodává Linhartová.

Prodejci také někdy obcházejí zákon, když na prodejní akci, nebo sedm dní po ní vybírají od účastníků peníze za výrobky. To podle zákona nesmějí.

ČOI loni navštívila v Libereckém kraji šestnáct prodejních akcí a při jejich průběhu zjistila dvanáct nedostatků.

„V rámci kraje jsme měli tři firmy, které takto konaly a smlouvy antedatovaly. Udělili jsme jim sankce, některé šly až do milionů,“ upozorňuje ředitelka.

Liberec se pustil do bitvy proti šmejdům již loni. Spustil například speciální webové stránky, spolupracuje s městskou policií a různými středisky, rozdává letáky, pořádá besedy. „Klesá počet nahlášených akcí a mírní se i chování prodejců, přesto pokračujeme dál. Stále platí nulová tolerance, tedy úplné vymýcení podvodných akcí na území města,“ uzavírá náměstek Langr.