Bývalý hotel Černý kůň. V roce 1938 v něm obědval a řečnil Adolf Hitler.

Bývalý hotel Černý kůň. V roce 1938 v něm obědval a řečnil Adolf Hitler. | foto: archiv V. Marka a J. Zahurancová

Tady obědval a řečnil Hitler. Kniha připomíná zapomenuté šenky Chrastavska

  • 1
Na přelomu 19. a 20. století fungovalo v Chrastavě na šest desítek nejrůznějších restauračních zařízení a hotelů. A právě snímky starých hospod či kaváren a jejich historii popisuje v nové knize Zapomenuté hospody, vinárny a cukrárny na Chrastavsku Vitalij Marek. Vše je porovnáno se současnou situací.

Kdo si chtěl na přelomu 19. a 20. století zajít v Horní Chrastavě do hospody, musel k rychtáři.

„I se svou rodinou v domě bydlel, měl tu výčep a místnost, kde se scházeli radní a ve které se soudilo. K rychtě patřilo hospodářství, stáje, stodola a cihelna. Pod hospodou bývala textilka a u cesty poblíž ní se nacházely sklepy, v nichž se ukládal led pro chlazení piva.“

Tak popsal ve své nejnovější knize sběratel pohlednic a historických zajímavostí Vitalij Marek jednu z nejstarších hospod v Chrastavě.

Marek napočítal, že na přelomu 19. a v první polovině 20. století ve městě a okolí střídavě fungovalo na šest desítek šenků, restaurací, hotelů, zájezdních hostinců, kaváren a cukráren, vináren nebo obyčejných výčepů.

Zvěčnil je v knize Zapomenuté hospody, vinárny a cukrárny na Chrastavsku, která by měla vyjít v létě. Základem publikace jsou staré pohlednice a dobové snímky.

Valná část hospod po válce zanikla

Autor se zajímal, kde „občerstvovny“ stály, a pátral i po tom, jak v nich fungoval život, jak se měnily a modernizovaly, a proč jich valná část po 2. světové válce, po odchodu Němců, zanikla.

Jedno je ale jisté - Chrastavané si na nedostatek míst, kde se mohli veselit a popíjet, rozhodně nemohli stěžovat. Některá z nich zmizela úplně, z jiných se staly obytné domy a další slouží všem dodnes, i když třeba v trochu pozměněné podobě.

Tak například hotel Černý kůň se proměnil v poválečných letech na městské muzeum. V Chrastavě na náměstí stojí už od 17. století a svého času byl nejvýznamnější budovou ve městě.

A hospodou byl už v polovině 18. století. Tehdy ji totiž koupila i se zahradou rodina Lichtnerů, od ní se přes další majitele dostal dům až k Adolfu Rösslerovi, který ho přestavěl na noblesní Hotel Ross, později Schwarzes Ross (Černý kůň).

A o tom, že šlo opravdu o top hotel, svědčí i to, že tu v říjnu 1938 poobědval a řečnil Adolf Hitler. Po válce ale v hotelu zřídili školní vývařovnu a v podkroví muzeum. Po obnově roku 1996 slouží už pouze jako muzeum a infocentrum.

Příznačný název pro Střelnici

Dobové pohlednice provázejí snímky ze současnosti. „Pan Marek mě požádal o spolupráci, takže jsem dokumentovala, jak místo nebo budova vypadá dnes,“ říká chrastavská fotografka Jana Zahurancová.

„Právě muzeum se zachovalo docela věrně, což se nedá říct třeba o restauraci Střelnice, kterou zbourali v roce 1986.“ Byla postavená v revolučním roce 1848 a nesla název podle skutečné střelnice, která tu kdysi bývala.

Název této restaurace je příznačný, neboť zde v minulosti bývala takzvaná střelecká louka, kde se scházel chrastavský střelecký spolek (Kratzauer Gesellschaft), založený už v roce 1513.

Na rozlehlém pozemku za restaurací byl však na přelomu století 19. a 20. vybudován rybník a u dnešní Revoluční ulice park.

V druhé polovině 20. století bývaly v restauraci Střelnice pořádány často tancovačky a zábavy, jak pro dospělé, tak pro mládež. V 70. letech je za Střelnicí zřízena svazarmovská malorážková střelnice.

Dlouhá historie restaurace skončila v 80. letech 20.století, kdy byla zbourána a v rozlehlém areálu – dříve rybníka, později svazarmovské střelnice, byla vybudována sportovní hala, škvárové fotbalové hřiště a kotelna.

Restaurant s hudební síní

Snad nejoblíbenější hospodou s hudební síní býval restaurant Josefa Berniga v Žitavské ulici, později Lidový a také Dělnický dům. Svého času tu bývaly plesy a při návštěvě Hitlera tam zavřeli všechny, kdo by mohli pobyt vůdce narušit.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Býval tu kulečník a hlavně dobré jídlo, a to až do 90. let minulého století. Po roce 1992 ale objekt koupil soukromník, restauraci ještě léta provozoval, ale nakonec zrušil a pronajal vietnamským trhovcům.

A slavně nedopadl ani nejdéle fungující restaurant: reprezentativní hotel Císařská koruna. Měl velký taneční sál, který zbourali v 80. letech minulého století. Od té doby už Chrastava žádný taneční sál nemá.

Sám Marek se vydání knihy nedočkal. Zemřel náhle vloni v létě.