Komíny teplárny v Liberci.

Komíny teplárny v Liberci. | foto: Roman Čejka, MAFRA, MAFRA

Snižte cenu tepla, tlačí Liberec na teplárnu. Je jedno z nejdražších

  • 5
Ještě před několika lety se cena tepla pohybovala kolem devíti set korun. Letos se podařilo částku snížit na 672 korun. Za teplo by ale mohli lidé platit ještě méně. Liberecká radnice chce jeho cenu za gigajoule srazit až na 550 korun.

Stačí k tomu jen dohoda s teplárnou, snížení ceny odebíraného tepla z Termiza nebo modernizace zastaralých rozvodů. Právě kvůli nim se velká část tepla k zákazníkovi vůbec nedostane.

„Současná cena tepla patří mezi dlouhodobě nejvyšší v republice,“ okomentoval Jan Korytář (Změna), náměstek libereckého primátora.

Přitom díky tomu, že teplo vzniká při spalování komunálního odpadu v Termizu, by podle něj měla být cena jedna z nejnižších. Zvlášť, když na výstavbu spalovny, která je dnes v soukromých rukou, přispěli v minulosti i daňoví poplatníci více než miliardou korun.

„Spalovna má v současné době dohodnutou cenu za teplo, které dodává do teplárny, podle nás nepřiměřeně vysoko,“ zmínil náměstek.

Můžeme zajistit náhradní zdroje, míní náměstek

Důvodem proč to tak je, může být zřejmě i fakt, že Termizo vlastní ze sto procent stejná společnost, která má 70 procentní podíl v teplárně, tedy MVV.

„Pokud MVV nebude souhlasit s podstatným snížením ceny za teplo z Termiza, které pak teplárna přeprodává zákazníkům, pak dalším krokem města bude, že uvolníme pravidla pro odpojování. Můžeme zajistit odběratelům náhradní zdroje. Prioritou pro nás ale je domluvit se s teplárnou,“ zmínil náměstek.

Teplárna chce prý cenu tepla i nadále snižovat, stejně jako to udělala už v letech 2015 a 2016. „Cena navrhovaná městem ale není reálná, protože podklady, ze kterých město vychází, jsou chybné,“ sdělil Jaroslav Pantůček, místopředseda představenstva společnosti.

Podle radních i odborníků má teplárna rezervy v hospodaření. Už loni s ní uzavřelo město dohodu, že do ní vloží svůj majetek a odbourá nájemné, které teplárna platí. Za to se zákazníkům sníží cena tepla. Na oplátku požadovalo město přístup k uzavřeným smlouvám u položek, které se jeví jako předražené.

„Jako členům představenstva nám nejsou předávány smlouvy, které má teplárna uzavřené. Při poskytování informací dochází k obstrukcím. Pro nás je klíčové Termizo, chceme prověřit, zda mezi ním a teplárnou není možné nastavit výhodnější podmínky. Ale v tom nám zatím společnost brání,“ upozornil Ondřej Petrovský (Změna pro Liberec).

Teplárna podala na město žalobu

Podle Pantůčka to ale není pravda. „Smlouvy jsou k dispozici všem členům představenstva, zástupci města v představenstvu byli mnohokrát vyzváni k jejich prostudování,“ řekl.

Teplárna podala na město žalobu, protože neplní dohodu, a tím brání modernizaci rozvodů. „Smlouva mezi akcionáři je závazná a její neplnění může ohrozit zachování ceny tepla v příštích letech,“ sdělil Pantůček.

„Domníváme se, že postupujeme v souladu s právem, do dnešních dnů nebyly naplněné podmínky, aby dohoda mohla začít platit. Uděláme všechno proto, aby to pro město v případě soudního sporu dopadlo dobře,“ upozornil advokát Tomáš Bobek.