Plastiku právě v novoborské sklárně Egermann tvoří tým sklářů sdružený kolem zdejšího výtvarníka a aktivisty Pavla Danyse (vlevo). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Skláři v Boru tvoří poctu Karlu IV. pro Pražský hrad. Bude jak Stonehenge

  • 2
Um novoborských sklářů pronikne až na nejposvátnější česká místa. Pražský hrad ozdobí unikátní skleněná plastika k letošnímu sedmistému výročí narození českého krále Karla IV. Do rukou prezidenta Miloše Zemana ji předají během května.

Plastiku právě v novoborské sklárně Egermann tvoří tým sklářů sdružený kolem zdejšího výtvarníka a aktivisty Pavla Danyse.

Skleněný artefakt Danys vymyslel loni, pokorně však přijal pomoc sklářů, kteří jeho nápady uvádějí v život.

„Jsem sice ze sklářské rodiny, ale povoláním stavař. Sklu trochu rozumím, ale kolektiv sklářů, kterými jsem se obklopil, je světová špička a mé vize ztvární nejlépe,“ podotkl Pavel Danys.

Plastiku, jejíž jednotlivé komponenty jsou již hotové, čeká ještě broušení, řezání, lepení a umělecké rytí. Celkem projde rukama nejméně jedenácti sklářských řemeslníků a hotová má být začátkem května. Kvůli své složitosti však nejde proces urychlit.

Jak má vlastně po dokončení artefakt vypadat? Pilíř má tvořit obří skleněná báň, znázorňující slunce. Tu Danys posadí na nohu, díky čemuž dostane podobu šachové figurky. Kolem ústředního motivu autor rozestaví sedm skleněných půlválců, do jejichž červené lazury budou vyryty motivy Karlova mostu, Univerzity Karlovy a Karlštejna.

Největší půlválec vpředu ponese na sobě tvář samotného panovníka. Celá plastika bude stát na šachovnici, mající na každé straně sedm polí, jejíž každé políčko bude měřit 77 milimetrů. Dílo výtvarník postaví na dřevěný podstavec složený ze sedmi schodů.

Tvorbu reliéfů na skleněných půlválcích má na starosti rytec skla Václav Baloun ze sklárny Egermann. Ten prozrazuje, jakou technikou bude na skle vytvářet výtvarné motivy.

„Dekor v podobě obličeje Karla IV. vznikne tak, že si ho na sklo nejdřív nakreslím. Pak budu brousit tak, aby se červená vrstva lazurovaného skla odrývala. Bude to mravenčí práce. Tváře lidí se moc často nedělají, je tam nutná naprostá přesnost na jeden milimetr,“ prozradil sklář.

Všudypřítomná sedmička je odkaz na sedmisté výročí králova narození. „Pokud se artefakt lidé podívají z boku, uvidí něco jako Stonehenge, jehož tvar mě zpočátku inspiroval. Z nadhledu bude plastika tvořit tvar královské koruny,“ prozradil Danys. „Bude to trošku mysteriózní, ale tak to mám rád,“ dodává.

Plastika pro Pražský hrad

S myšlenkou věnovat dílo Pražskému hradu pracoval výtvarník od samého počátku. „S tajemníkem pana prezidenta jsme se domluvili, že hotový artefakt předáme do rukou prezidenta Miloše Zemana u příležitosti oslav 700 let narození Karla IV. během května. Plastika pak zůstane trvale vystavena na místě typickém pro vladaře české země, na Pražském hradě. Zatím jim posílám nákresy a referuji o postupu prací. Rád bych, kdyby se mnou na předání jeli i skláři, kteří na díle pracují,“ svěřil se autor.

Ještě než artefakt Danys s kolektivem dokončí, hodlá jej vystavit v Galerii Egermann v Novém Boru, aby jej alespoň krátce spatřili místní lidé. Ti byli k Danysovu nápadu zpočátku skeptičtí, ale Danys se jim nediví.

V minulosti se totiž proslavil jako věčný kritik radnice a politický aktivista, panovaly tedy dohady o tom, zdali dílo nezůstane jenom na papíře.

„Mnozí mě odrazovali, další lidé to zpochybňovali. Dílo však vznikne. S politikou, s níž jsem býval spojován, nebude mít nic společného, tu jsem opustil a již se o ni nezajímám,“ zdůraznil Danys.