Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Edison ke kostelu, Koťata do centra. Liberecké sochy čeká stěhování

  15:03aktualizováno  15:03
Nová socha z betonu před radnici, Edisonova lampa od Plazy ke kostelu svatého Antonína a opravená Koťata zpět do centra. Tyto přesuny chystá liberecká společnost Spacium, která se stará o výtvarná díla ve městě už od roku 2001.

Ředitelka společnosti Spacium Jitka Mrázková u plastiky Edison od Jaroslava Róny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do libereckých ulic, veřejných budov a dokonce i na vršek Ještědu rozmístila už desítky soch - některé z nich Libercem jen prošly, jiné se usídlily nastálo. Některé zůstaly nedotčené, jiné pošramotili vandalové.

„Nová socha, kterou chceme instalovat letos před radnici, je fortelná - z betonu,“ říká ředitelka společnosti Spacium Jitka Mrázková. „Nesmí dopadnout jako Josephina Bakerová, která vydržela na místě jen dva dny - do chvíle, než jeden z kolemjdoucích se zatoužil s ní vyfotit, opřel se o ní a urazil jí nárt. Další šikulové z ní odloupali gramodesky, kterými byla polepená.“

Polystyrenová Bakerová od jmenovkyně Josefíny Jonášové si dnes hoví v bezpečné hale Základní umělecké školy a místo před radnicí dostane sochu novou.

Co konkrétně to bude, je zatím tajné. „Autorkou je mladá výtvarnice, ale zatím je to překvapení,“ poznamenává Mrázková.

Jednou z libereckých soch, která už šestým rokem prosvěcuje dvorek mezi Benešovým náměstím a nákupním centrem Plaza, je Lampa Edison. Přežila bez úhony.

„Je kovová, vysoká a bytelná, ale za záda jí pověsili pomalovanou plachtu přes celou stěnu, takže ji chceme přestěhovat,“ vysvětluje Mrázková.

Objekt ve stylu pražské kubistické lampy s hlavou ve tvaru obří žárovky by měl přesídlit do Kostelní ulice k chrámu svatého Antonína. „Je to tajemné místo připomínající dobu Franze Kafky. Socha tam má mnohem víc prostoru a okolí neruší žádná křiklavá reklama,“ poznamenává Mrázková.

Místo pro Edisona chce vybrat a vyjednat s městem během jara. „Pomůže mi autor Jaroslav Róna. Ten slíbil, že předá liberecké galerii model, archiv a náhradní skla. Je to důležité kvůli případné budoucí obnově sochy. A na to výtvarníci dost často zapomínají,“ dodává Mrázková.

Do Koťat lidé natloukli hřebíky

Změna čeká i dřevěné malované sousoší Koťata, která před radnicí vydržela od roku 2010 do loňského podzimu. I ono ale muselo na nezbytnou opravu.

„Lidé nám do něj natloukli hřebíky a zapracovalo i drsné liberecké počasí,“ říká Mrázková.

Nejoblíbenější liberecké sousoší nyní čeká na opravu. „Kočky jsou nyní v areálu technických služeb. Bude potřeba je natřít, hřebíky vytáhnout a odstranit praskliny, aby byly bezpečné pro děti, které po nich lezou,“ upřesňuje mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Fotogalerie

Autorka Martina Klouzová-Niubó to ale nebere jako vandalství. „Je to spíš opotřebení. Nikdo nepočítal s tím, že se z toho stane prolézačka. Moje první sousoší do Liberce Ptáky už jsem také opravovala,“ konstatuje výtvarnice.

„Na druhou stranu je to vlastně dobře. Je vidět, že lidé a hlavně děti sochy přijali za své,“ dodává.

Právě sousoší Ptáci se už přestěhovalo. Od původního starého vchodu do zoo putovalo k útulku pro opuštěná zvířata v Růžodole.

Artefaktem, se kterým nikdo nepohne, je Snídaně obrů, zastávka U zdi naproti zadnímu traktu Divadla F. X. Šaldy od Davida Černého.

Bronzový autobusový přístřešek ve tvaru stolu s masožravou rostlinou, libereckými párky i propíchnutou lidskou hlavou stojí od roku 2005 a část Liberečanů zpočátku hodně štval. Dnes ho vnímají jako součást svého každodenního života a čekání na autobus.

„A vandalové ho nechávají na pokoji. Stalo se ale, že volali lidé a upozorňovali: Někdo odřízl párek a válí se na chodníku. Nepochopili, že je to schválně a že to tak vytvořil autor. Jindy zase recesisté přidělali na kovové židle pod stříškou barevné polštářky s tkaničkami - jako doma v kuchyni. Připadalo nám to vtipné, škoda, že někdo jiný polštářky ukradl,“ míní Mrázková.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

Televizní vysílač a hotel Ještěd vystupuje z mraků. (10. června 2012)

Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují...Vedení Lípy chce znovu letět do Ruska. Dovolená na účet města, zní kritika

Poslední návštěva Suzdalu se neobešla bez tradičních krojů, připomínající...

V České Lípě se rozhořel spor okolo návštěv představitelů radnice v ruském městě Suzdal. Starostka s náměstky už na...

Policie obvinila tři lidi kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila dnes policie tři lidi. Hrozí jim až pět let vězení, řekla...

Důchodce „vrací do trenek“ netradiční letní tábor. Bojují tam s živly

Senioři museli například při štafetovém závodě absolvovat slalom, jako hasiči...

Jako malá byla na letním táboře jen dvakrát a moc se jí tam nelíbilo. Jako penzistka je Jiřina Šebestová s letním...

Další z rubriky

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Ze sjezdovky v Lužických horách je bikepark, cyklisty tahá nahoru vlek

Bikepark Polevsko je jediným v kraji, kde cyklisty vozí nahoru lyžařský vlek.

Novou adrenalinovou atrakcí se pyšní Lužické hory. Areál sjezdového lyžování v Polevsku proměnil nový majitel v letní...

Novoměstští bojují za záchranu stromů na Mírovém náměstí

Radnice v Novém Městě pod Smrkem chce na náměstí vykácet stromy a vytvořit pěší...

Mírové náměstí v Novém Města pod Smrkem má k ideálu daleko. Zvláště rozpadlé betonové dlaždice působí hodně nevzhledně....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz