Ředitelka společnosti Spacium Jitka Mrázková u plastiky Edison od Jaroslava...

Ředitelka společnosti Spacium Jitka Mrázková u plastiky Edison od Jaroslava Róny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Edison ke kostelu, Koťata do centra. Liberecké sochy čeká stěhování

  • 1
Nová socha z betonu před radnici, Edisonova lampa od Plazy ke kostelu svatého Antonína a opravená Koťata zpět do centra. Tyto přesuny chystá liberecká společnost Spacium, která se stará o výtvarná díla ve městě už od roku 2001.

Do libereckých ulic, veřejných budov a dokonce i na vršek Ještědu rozmístila už desítky soch - některé z nich Libercem jen prošly, jiné se usídlily nastálo. Některé zůstaly nedotčené, jiné pošramotili vandalové.

„Nová socha, kterou chceme instalovat letos před radnici, je fortelná - z betonu,“ říká ředitelka společnosti Spacium Jitka Mrázková. „Nesmí dopadnout jako Josephina Bakerová, která vydržela na místě jen dva dny - do chvíle, než jeden z kolemjdoucích se zatoužil s ní vyfotit, opřel se o ní a urazil jí nárt. Další šikulové z ní odloupali gramodesky, kterými byla polepená.“

Polystyrenová Bakerová od jmenovkyně Josefíny Jonášové si dnes hoví v bezpečné hale Základní umělecké školy a místo před radnicí dostane sochu novou.

Co konkrétně to bude, je zatím tajné. „Autorkou je mladá výtvarnice, ale zatím je to překvapení,“ poznamenává Mrázková.

Jednou z libereckých soch, která už šestým rokem prosvěcuje dvorek mezi Benešovým náměstím a nákupním centrem Plaza, je Lampa Edison. Přežila bez úhony.

„Je kovová, vysoká a bytelná, ale za záda jí pověsili pomalovanou plachtu přes celou stěnu, takže ji chceme přestěhovat,“ vysvětluje Mrázková.

Objekt ve stylu pražské kubistické lampy s hlavou ve tvaru obří žárovky by měl přesídlit do Kostelní ulice k chrámu svatého Antonína. „Je to tajemné místo připomínající dobu Franze Kafky. Socha tam má mnohem víc prostoru a okolí neruší žádná křiklavá reklama,“ poznamenává Mrázková.

Místo pro Edisona chce vybrat a vyjednat s městem během jara. „Pomůže mi autor Jaroslav Róna. Ten slíbil, že předá liberecké galerii model, archiv a náhradní skla. Je to důležité kvůli případné budoucí obnově sochy. A na to výtvarníci dost často zapomínají,“ dodává Mrázková.

Do Koťat lidé natloukli hřebíky

Změna čeká i dřevěné malované sousoší Koťata, která před radnicí vydržela od roku 2010 do loňského podzimu. I ono ale muselo na nezbytnou opravu.

„Lidé nám do něj natloukli hřebíky a zapracovalo i drsné liberecké počasí,“ říká Mrázková.

Nejoblíbenější liberecké sousoší nyní čeká na opravu. „Kočky jsou nyní v areálu technických služeb. Bude potřeba je natřít, hřebíky vytáhnout a odstranit praskliny, aby byly bezpečné pro děti, které po nich lezou,“ upřesňuje mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Autorka Martina Klouzová-Niubó to ale nebere jako vandalství. „Je to spíš opotřebení. Nikdo nepočítal s tím, že se z toho stane prolézačka. Moje první sousoší do Liberce Ptáky už jsem také opravovala,“ konstatuje výtvarnice.

„Na druhou stranu je to vlastně dobře. Je vidět, že lidé a hlavně děti sochy přijali za své,“ dodává.

Právě sousoší Ptáci se už přestěhovalo. Od původního starého vchodu do zoo putovalo k útulku pro opuštěná zvířata v Růžodole.

Artefaktem, se kterým nikdo nepohne, je Snídaně obrů, zastávka U zdi naproti zadnímu traktu Divadla F. X. Šaldy od Davida Černého.

Bronzový autobusový přístřešek ve tvaru stolu s masožravou rostlinou, libereckými párky i propíchnutou lidskou hlavou stojí od roku 2005 a část Liberečanů zpočátku hodně štval. Dnes ho vnímají jako součást svého každodenního života a čekání na autobus.

„A vandalové ho nechávají na pokoji. Stalo se ale, že volali lidé a upozorňovali: Někdo odřízl párek a válí se na chodníku. Nepochopili, že je to schválně a že to tak vytvořil autor. Jindy zase recesisté přidělali na kovové židle pod stříškou barevné polštářky s tkaničkami - jako doma v kuchyni. Připadalo nám to vtipné, škoda, že někdo jiný polštářky ukradl,“ míní Mrázková.