Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Socha Rüdigera stále budí vášně. Nechtějí ji stovky obyvatel Jablonce

  14:39aktualizováno  14:39
Dva roky planou v Jablonci vášně kolem otázky, zda se má nebo nemá na Horní Náměstí vrátit kašna se sochou rytíře Rüdigera, postavy z německých bájí. Ve čtvrtek zastupitelé města diskutovali nad peticí odpůrců sochy.

Socha rytíře, který byl součástí Metznerovy kašny v Jablonci, vznikla v roce 1904. | foto: repro město Jablonec

Arch podepsalo doposud téměř šest stovek obyvatel Jablonce a signatáři dokumentu žádají, aby se socha stržená po druhé světové válce jako symbol tehdy nenáviděného germánství znovu nevztyčovala.

Fotogalerie

Podle autorů petice bylo dílo významného německého sochaře Franze Metznera symbolem německého nacionalismu a mohlo by znovu připomínat temné stránky minulosti města.

Odpůrci vztyčení kopie sochy, jejíž originál dnes stojí v německém Kaufbeurenu, ve čtvrtek na jednání zastupitelstva mimo jiné uvedli, že požadují vyhlásit architektonickou soutěž na novou podobu Horního Náměstí.

„Náměstí se musí řešit jako celek, měli by se do soutěže přihlásit architekti z celé republiky. Na náměstí by měla stát novodobá umělecká díla a rozhodně ne Rüdiger,“ uvedla spoluautorka petice, bývalá ředitelka místního Muzea skla a bižuterie Jaroslava Slabá.

Socha může pohoršit pamětníky války

Slabá již dříve řekla, že dílo původně určené pro Vídeň do Jablonce nepatří. Navíc podle ní může mezi pamětníky 2. světové války vyvolat velké pohoršení.

„Během let 1938 až 1945 kašna se sochou podle fotografií a vzpomínek pamětníků sloužila jako místo setkávání nacionalisticky smýšlejících Němců, kteří zde hajlovali pod prapory s hákovými kříži,“ řekla Slabá.

Jabloneckému zastupiteli za Změnu Vladimírovi Opatrnému, který je rovněž v petičním výboru, se zase nelíbí způsob, jakým je vedena diskuze nad budoucí podobou náměstí a umístěním kašny s kontroverzní sochou.

„Postrádám seriozní diskuzi, která spočívá v tom, že pokud se diskutuje o nějakém problému, tak v diskuzi vystupují jak lidé, kteří mají souhlasné stanovisko, tak i ti, kteří ho mají opačné. Teprve souhrn těchto argumentů a pohledů může poskytnout nějaké podklady,“ sdělil Opatrný.

Narážel tím na to, že vedení město zadalo architektu Václavu Girsovi, aby za 124 tisíc korun vypracoval studii, co s Horním Náměstím. Podle Opatrného to jsou již kroky směřující k obnově Metznerova díla a ne diskuze nad ním.

Veřejné prostranství by mělo být vstřícné

„Veřejné prostranství by mělo být přístupné, vstřícné a atraktivní pro všechny skupiny obyvatel. Tohle je v rozporu s tím, co se v zásadě všude uznává. Tady máme stovky lidí, kteří v Rüdigerovi spatřují příznaky nejtemnější doby, kterou Jablonec při nástupu nacismu zažil,“ dodal Opatrný.

Primátor Jablonce Petr Beitl z ODS se čtvrtečního jednání zastupitelů neúčastnil, ale připravil odpověď autorům petice, kterou předložil zastupitelům.

„Dne 17. září 2015 přijalo zastupitelstvo města usnesení, jímž vzalo na vědomí Memorandum k 150. výročí povýšení Jablonce nad Nisou na město v jubilejním roce 2016 podepsané občany města - zástupci odborné veřejnosti. Následně schválilo záměr obnovy Metznerovy kašny a dalších jabloneckých symbolů. Zastupitelstvo města mi uložilo, aby s ohledem na možnosti rozpočtu města zajistil postupnou obnovu uvedených symbolů. Toto usnesení bylo přijato všemi přítomnými a hlasujícími členy zastupitelstva (24 zastupitelů bylo přítomno) a záležitost tedy rozhodně nebylo možná vnímat jako konfliktní,“ píše Beitl.

Podle primátora je vše ve fázi diskuze, do níž byli zapojeni přední čeští odborníci.

„Chci ubezpečit, že v tuto chvíli je tedy schválen záměr obnovy kašny. Tento záměr je naplňován pouze ve fázi přípravy, tedy probíhá diskuse a jsou sbírány a připravovány podklady. V rozpočtu města nejsou v tuto chvíli vyčleněny žádné finanční prostředky na realizaci a případná realizace obnovy díla není schválena žádným orgánem města. Mohu říci, že si ji ani nedokáži představit vytrženou z kontextu obnovy Horního náměstí jako celku,“ dodal Beitl.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Zchátralé lázně v Liberci opravilo město. Je z nich atraktivní galerie

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto...

Městské lázně v Liberci byly postaveny na přelomu 19. a 20. století a téměř sto let plnily svůj původní účel. Než se v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz