Sochy lemující cestu na Protrženou přehradu.

Sochy lemující cestu na Protrženou přehradu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Protržená přehrada v Jizerkách má „Křížovou cestu“ z tuctu dřevěných soch

  • 6
Páv z Krömerovy boudy, Zjevení z Protržené přehrady, Smírčí kříž, nebo Kapr jako... lemují cestu, jež stoupá z Albrechtic k Mariánskohorských boudám a k Protržené přehradě v Jizerských horách. Další dřevěné sochy zdobí cestu k Protržené přehradě z Desné. Jmenují se například Ruka tonoucího či Úprk.

Pokud výletníci projdou obě cesty, narazí dohromady na dvanáct soch. Umělecká díla, vzešlá z Dřevosochání v Desné, je doprovodí na místo, kde se 18. září 1916 protrhla přehrada na řece Bílá Desná.

„Dvanáct soch má symbolizovat Křížovou cestu,“ řekl albrechtický starosta Jaroslav Zeman, který se svými kolegy z Tanvaldska udělal z Protržené přehrady turistický magnet. Pomohly jim Lesy České republiky, Povodí Labe i Správa CHKO Jizerské hory.

„Sochy věnovalo k cestám sedm dárců. Chtěli jsme, aby tam všechny byly do 18. září, kdy si připomeneme sto let od protržení přehrady,“ dodal Zeman.

Místo, kde se nachází Protržená přehrada, prošlo v uplynulých čtyřech letech velkou proměnou. Z hráze zmizely stromy a pod ní vznikl památník obětem obrovského neštěstí z konce léta 1916 (o tragédii zde).

Vedle hráze vybudovaly Lesy České republiky útulnu. Stojí v prostoru, kde byla kdysi slavná Krömerova bouda. V útulně se ukrývá kiosek s klasickým občerstvením pro horské turisty (o proměně místa zde).

Cesta k Mariánské hoře je opravená

„Věříme, že se nám podařilo udělat z Protržené přehrady něco, co důstojně připomíná sto let starou tragédii, vede lidi k zamyšlení a poskytuje jim odpočinek při putování Jizerskými horami,“ uvedl Zeman.

Dvě sochy k cestě na Protrženou přehradu koupil Wolfgang Quilitz. Pochází ze Stuttgartu v Bádensku -Württembersku a před devíti lety si pořídil v Albrechticích chalupu.

Voda zabíjela a ničila domy

Přehradu na Bílé Desné dostavěli během září 1915.

O rok později -18. září 1916 spatřili dva lesní dělníci pramínek vytékající z tělesa hráze.

Sedmdesát minut po zpozorování pramínku se celá hráz přehrady protrhla a z nádrže se vyvalila nashromážděná voda.

Ničila domy stojící v údolí pod přehrada. Navíc záplavové vlně pomáhaly jako beranidlo klády, jež původně ležely uskladněné u pily nad Desnou.

Katastrofa si vyžádala 65 lidských životů, další dva lidé zemřeli v nemocnici. Voda zničila 33 domů a 69 domů poškodila. Bez střechy nad hlavou zůstalo 307 lidí.

„Sochy jsem k cestě daroval, protože příroda v Jizerských horách potřebuje vrátit zpátky, co si od ní jako turisté bereme,“ poznamenal Quilitz.

Cesty z Desné a z Albrechtic k Protržené přehradě měří shodně šest kilometrů.

„Cestu na Mariánské hoře opravily nedávno Lesy České republiky. Byla hodně rozbitá. Teď má nový povrch a hlavně pro cyklisty je bezpečnější. V zimě půjde cesta dobře upravovat pro běžkaře,“ prohlásil Zeman.

Lesníci vyřezali nad cestou větve, aby tudy mohla v zimě projíždět rolba a dělat kolem Protržené přehrady magistrálu pro lyžaře.

„Oprava cesty na Mariánské hoře stála 3,4 milionu korun,“ řekl krajský ředitel Lesů České republiky Ludvík Řičář. „Nyní dokončujeme opravu cesty na Bílé Desné. Vyjde na 4,2 miliony korun,“ dodal.

Pořádné cesty budou důležité pro pietní akci na Protržené přehradě chystanou na 18. září. Kyvadlovou dopravu na Protrženou přehradu totiž obstarají autobusy.