Falšované vývozy dál z Česka se nejprve dělaly přes firmu Envico patřící...

Falšované vývozy dál z Česka se nejprve dělaly přes firmu Envico patřící šestačtyřicetileté Renatě Šimáňkové. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Gang okradl stát o 60 milionů. Pachatelům hrozí deset let, jeden uprchl

  • 5
O padesát devět a půl milionu připravil podle obžaloby stát na daních při dovozu zboží z Číny čtyřčlenný česko-čínský gang. Případ začal řešit liberecký krajský soud a pachatelům hrozí za krácení daně až deset let vězení.

Skutečná škoda je ale mnohem větší. Obžaloba totiž postihuje jen podvody z rozmezí let 2010, kdy zločin vyplul na povrch, a 2012, než krajští policisté většinu členů gangu zatkli.

Ve vazbě tehdy skončila žena z Libereckého kraje a komplic z Brna. Hlavní organizátor čínské národnosti je na útěku a je na něj vydán mezinárodní zatykač. Souzen je jako uprchlý. Podle obžaloby zajišťoval zboží z Číny a asijské odběratele v Česku.

Členové gangu dováželi kontejnery napěchované oblečením z Číny, lodě přistávaly v přístavech Hamburg nebo Rotterdam.

Za kontejnery sice v Česku a Nizozemí zaplatili clo, ve zfalšovaných dokladech však uváděli, že zboží pokračuje do Maďarska nebo na Slovensko.

Textil končil v Sapě a na dalších českých tržištích

Za textil tak skupina neplatila daň z přidané hodnoty. Ve skutečnosti ale už zboží zpravidla neopustilo české území a končilo u dalších překupníků například v pražských tržnicích Sapa, Tiskařská nebo Kolbenova či jinde v republice.

Obžaloba zmiňuje, že v období, kdy policie gang sledovala, dovezl 737 kontejnerů. Jeden vážil zhruba dvacet tun. Hodnota zboží byla 297 milionů korun.

Podezření o milionových podvodech pojali jako první pracovníci finančního úřadu v Železném Brodě, kde měla sídlo jedna z obchodních společností vlastněných členy gangu.

Firma totiž po státu žádala osvobození od daně a suma byla nezvykle vysoká. Skupinu proto začala prověřovat policie.

Na rozdíl od jiných podobných případů se tak podvody podařilo sledovat v reálném čase. Zločinci by po čase firmu převedli na „bílého koně“ a nic by se jim nepodařilo prokázat.