Bývalému libereckému primátorovi Jiřímu Kittnerovi hrozí až deset let za mřížemi.

Bývalému libereckému primátorovi Jiřímu Kittnerovi hrozí až deset let za mřížemi. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Začal soud s bývalým libereckým primátorem. Kittner však nepřišel

  • 5
U libereckého krajského soudu začal ostře sledovaný proces. Na lavici obžalovaných měli usednout tři bývalí městští politici - exprimátor Jiří Kittner, jeho tehdejší náměstek Pavel Krenk a zastupitel a dřívější tajemník představenstva Sportovního areálu Ještěd Jiří Zeronik.

Přišli ale jen poslední dva jmenovaní, exprimátor se k soudu nedostavil. Přes svou obhájkyni pouze poslal písemný vzkaz, čímž byl předseda senátu Petr Neumann rozladěn. Chce, aby se Kittner rozhodně zúčastnil. Dorazit má v pátek, kdy bude soud pokračovat.

Ve středu vypovídal před soudem Krenk. Necítil žádnou vinu.

"Směny pozemků souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu a pokud bychom je neudělali, ohrozili bychom další lyžování na Ještědu," sdělil. Cena byla podle Krenka vždy výsledkem dohody s vlastníky.

Ve čtvrtek bude u soudu ještě vypovídat Zeronik, výpověď Kittnera se čeká v pátek.

Tři kontroverzní liberečtí politici jsou obžalováni z údajných machinací s pozemky pod ještědskými sjezdovkami. Kittnerovi hrozí za porušení povinností při správě svěřeného majetku až deset let ve vězení. Krenk a Zeronik, kteří se navíc budou zpovídat i z podvodu, mohou dostat až dvanáct let za mřížemi.

Klíčová v celé kauze byla městská akciová společnost Sportovní areál Ještěd. Přes ni totiž v letech 2003 až 2006 politici podle obžaloby převáděli pod cenou majetek na třetí osoby. Celkově vznikla škoda třináct milionů, na majetku města pak za devět milionů.

O osudu nemovitostí sice rozhodovali liberečtí zastupitelé, tři obvinění politici jim však podle státního zastupitelství zamlčovali okolnosti převodu a neříkali jim pravdu ani o tom, jaké čeká nemovitosti další využití.

Všichni měli něco se sportovním areálem

Kittner byl předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady této akciové společnosti.

Navíc poslední jmenovaný byl loni odsouzen za nepřímé uplácení. Soud ho potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Trestní oznámení na trojici podala v roce 2009 protikorupční sdružení Oživení a Čmelák v čele s lídrem Změny pro Liberec Janem Korytářem.

"Je to jedna z politických kauz, v nichž je člověk nejprve z kdečeho obviněn, pak se zjistí, že to tak úplně není, a různě se to překvalifikovává. Tohle je klasický případ: původně jsem byl podvodník a domlouval se se všemi, že vyvedeme majetek, ale ukázalo se, že tomu tak není. Jsem rád, že i státní zástupce uznal, že to tak nebylo," okomentoval kauzu před časem pro MF DNES Jiří Kittner.

Obžaloba v kauze převodů městských nemovitostí není první, které Kittner čelí. Společně s dalšími 22 libereckými zastupiteli byl v roce 2008 obviněn z porušování pravidel při správě cizího majetku za hlasování pro prodej dvou městských pozemků v liberecké části Doubí bez výběrového řízení. Odhlasovali jej v dubnu 2007.

Liberečtí zastupitelé tehdy podle obžaloby připravili městskou kasu o 3,5 milionu korun. Soud v tomto případě začal v říjnu.

,