Obžalovaný Jiří Zeronik u libereckého soudu.

Obžalovaný Jiří Zeronik u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V kauze Kittner a spol. vypovídal druhý obžalovaný. Ani on necítí vinu

  • 5
Stejně jako Pavel Krenk ve středu, tak ani Jiří Zeronik ve čtvrtek necítil před libereckým soudem žádnou vinu za údajné machinace s městskými pozemky. Stejný postoj se dá předpokládat i u bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera, který bude předvolán v pátek.

Tři kontroverzní liberečtí politici jsou obžalováni z údajných machinací s pozemky pod ještědskými sjezdovkami. Kittnerovi hrozí za porušení povinností při správě svěřeného majetku až deset let ve vězení. Krenk a Zeronik, kteří se navíc zpovídají i z podvodu, mohou dostat až dvanáct let za mřížemi.

Klíčová v celé kauze byla městská akciová společnost Sportovní areál Ještěd. Přes ni v letech 2003 až 2006 podle obžaloby politici převáděli pod cenou majetek na třetí osoby. Celkově vznikla škoda třináct milionů, na majetku města pak za devět milionů.

Zeronik, jeden ze tří bývalých představitelů Sportovního areálu Ještěd a bývalý zastupitel Liberce, ve čtvrtek před trestním senátem uvedl, že nejenže necítí vinu, ale také nechápe, proč je vůbec obžalován.

"Žádnou škodu jsem nezpůsobil a nechápu důvod svého obvinění. Neměl jsem z toho žádný majetkový prospěch a pracoval jsem jako zaměstnanec představenstva Sportovního areálu, které mi dali," hájil se u soudu Zeronik.

Směny podle něj souvisely s tehdejšími záměry rozvoje areálu, velké plány byly hlavně s kopcem Bucharka. Tam podle obžaloby Sportovní areál Ještěd nevýhodně získal ve dvou transakcích restauraci Berlín a jednu nemovitost. Plány s nimi se ale nenaplnily a například Berlín o několik let později organizace opět prodala.

Nic jsme nemohli tušit, hájil se Zeronik

Podle Zeronika ale prý nemohl tehdy nikdo předpokládat, že se budoucímu nájemci areálu na Ještědu Snowhillu podaří prosadit zásadní změnu územního plánu. "Bucharka byla tehdy jedním z mála míst, kde bylo možné rozšiřovat činnost areálu," prohlásil.

V plánech byla výstavba bobové dráhy, snowparku i veškerého zázemí restauraci Berlín.

"Změnou územního plánu se vše posunulo dolů ke Skalce, to jsme tehdy nemohli předjímat," prohlásil. Při jednání podle něj museli vyjít z požadavků druhé strany.

Obchody prý pro areál nebyly nevýhodné. Například v případě prodeje restaurace Berlín si nemyslí, že by podnikatel Josef Alexi získal něco lukrativního.

Výměnou za restauraci obdržel v centru města dům s šesti byty a dvěma nebytovými jednotkami. "Barvířská byla nabízena městem pětkrát, žádný zájemce nebyl," upozornil Zeronik.

Vinu necítil den předtím ani Krenk, tehdejší Kittnerův náměstek. "Směny pozemků souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu a pokud bychom je neudělali, ohrozili bychom další lyžování na Ještědu," sdělil. Cena byla podle Krenka vždy výsledkem dohody s vlastníky (více o předchozím soudním dni najdete zde).

Všichni figurovali ve Sportovním areálu

Kittner byl předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady této akciové společnosti.

Navíc poslední jmenovaný byl loni odsouzen za nepřímé uplácení. Soud ho potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Trestní oznámení na trojici podala v roce 2009 protikorupční sdružení Oživení a Čmelák v čele s lídrem Změny pro Liberec Janem Korytářem.

Soud bude pokračovat v pátek. To by měl vypovídat exprimátor Kittner. Ten se na zahájení jednání omluvil. 

,