Lotyš Ansis Ataois Běrzinš u libereckého soudu.

Lotyš Ansis Ataois Běrzinš u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud souhlasil s vydáním Lotyše, který protestoval proti své vládě

  • 24
Liberecký krajský soud vydal souhlas s vydáním lotyšského občana Ansise Ataolse Berziňše do Lotyšska v souvislosti s protivládními protesty v jeho zemi. „Vydání nic nebrání,“ uvedl předseda senátu Lukáš Korpas.

Obžaloba viní Berziňše z toho, že 13. ledna 2009 házel sněhové koule či dlažební kostky na budovu parlamentu. Podle obžaloby hodil i dva kameny na policisty a jednoho trefil do ochranné vesty. V lotyšském vězení má strávit 20 měsíců. Proti rozhodnutí soudu podal Lotyš stížnost. 

Dvaačtyřicetiletý matematik a programátor Berziňš se ale považuje za politického vězně. V České republice je od 3. dubna ve vazbě, poté co ho při studijní stáži na lliberecké univerzitě zadržela policie. Lotyš usiluje o to, aby ho český stát nevydával do vlasti. Obává se tam o život. Tvrdí, že se stal obětí státní represe a byl odsouzen neprávem.

Hrozilo mu až 15 let

V Lotyšsku je odsouzen za trestný čin účasti na masových nepokojích. Hrozilo mu až 15 let vězení. Původně dostal podmínku, tu ale podle lotyšského soudu porušil tím, že nespolupracoval s probační službou. Berziňš se hájí, že nad ním probační úřad neměl mít dohled.

Český právní řád právní kvalifikaci účast na masových nepokojích nezná. Podle senátu krajského soudu Berziňšovo jednání odpovídá trestným činům výtržnictví i násilí proti úřední osobě .

„Kámen je nutno pokládat za zbraň. Mohl by to být i pokus o těžké ublížení na zdraví. Policistu trefil do horní poloviny těla,“ odůvodnil souhlas s Berziňšovým vydáním soudce Korpas.

Obává se, že mu hrozí smrt

Berzinš se obává také toho, že mu v lotyšském vězení hrozí smrt. „Vězeňství v Lotyšsku je opravdu nebezpečné a zvlášť pro mě v souvislosti s tímto politickým případem. Lidé jsou tam likvidováni tím, že jsou na cele s recidivistou,“ zmínil Berziňš na předchozím jednání.

„Lotyšská republika je členem EU. Na tuto zemi je třeba nahlížet jako na demokratickou a bezpečnou s ohledem na ochranu lidských práv. Individuální prohřešky se týkají jednotlivých osob,“ uvedl soudce Korpas.

Ansis Berziňš přiznává, že hodil předměty na budovu parlamentu, což je podle něj prastarý zvyk jak trestat obyvatele domu za jejich nevhodné chování. Protesty spojené s nepokoji a ničením majetku byly namířené proti korupci a rozkrádání státu, demonstranti požadovali rozpustit parlament. Odmítá ale, že by hodil kameny na policisty.

Senát desítky minut četl výčet škod, kterých se demonstranti dopustili. Berziňšova matka během líčení jen kroutila hlavou a potichu se smála. „Je to vypořádání se s člověkem na základě stalinistického zákona, k němuž je ještě přidán evropský zatýkací rozkaz. Je míněn jako boj s terorismem, ale změnil se v nástroj na boj proti normálnímu člověku. To bylo divadlo a ne soud,“ řekla Jelena Staburova.